jak otworzyć wino bez korkociągu

  Jak otworzyć wino bez korkociągu?

  Wino to bardzo lubiany napój alkoholowy. Koneserzy cenią je za wyjątkowy, zróżnicowany aromat i niezbyt duży procent alkoholu. Zwykle kojarzy się z kulturalną degustacją na bankietach i domowych imprezach. Nie zawsze jednak pijemy je w miejscach, gdzie korkociąg jest na wyciągnięcie ręki. Zdarza się, że chcemy otworzyć wino lub szampana przy grillu, ognisku czy w łodzi. Powstało zatem wiele pomysłowych sposobów na odkorkowanie butelki. Niektóre z nich wymagają użycia narzędzi, inne opierają się na prawach fizyki. Łatwo wybrać metodę, która sprawdzi się właśnie tam, gdzie akurat jesteśmy.

  TOP 10 sposobów otwierania wina bez korkociągu

  Poniższy ranking sposobów otwierania wina obejmuje wszystkie najpopularniejsze metody. W niektórych przypadkach warto, aby wino otwierała osoba doświadczona, która potrafi wykonać zdecydowany ruch, nie tłukąc przy tym butelki. Inne są odpowiednie dla każdego i sprawdzają się w każdym otoczeniu. Niezależnie od wybranego sposobu, należy dokładnie trzymać się instrukcji i zachowywać ostrożność wtedy, kiedy jest to konieczne. Dzięki tym metodom otwieranie wina poza domem stanie się łatwe i przyjemne lub interesujące!

  10. Podgrzanie butelki

  Zależnie od tego, czym podgrzejemy butelkę, sposób ten może być mniej lub bardziej bezpieczny. Najlepiej, jeśli mamy dostęp do kuchenki lub elektrycznego czajnika. Gotujemy wodę i wlewamy ją do naczynia, w którym następnie umieszczamy butelkę. Korek samoistnie wysunie się z butelki pod wpływem ciepła. Bardziej prowizoryczną wersją tej metody jest użycie palnika lub zapalniczki. Przykładamy płomień do szyjki – poniżej korka, lecz powyżej linii płynu. Zmiana ciśnienia spowoduje powolne wysunięcie lub nagłe wystrzelenie korka. Należy więc skierować butelkę w taką stronę, aby korek nikogo nie skrzywdził. Ciepło wpływa niestety na aromat wina, dlatego ten sposób nie jest najlepszy – chyba że lubimy grzane wino. Wtedy także lepiej podgrzać butelkę w kąpieli wodnej niż przy pomocy zapalniczki.

  9. Wykręcenie korka nożyczkami

  Jeśli dostępne są ostre nożyczki, można ich użyć jak korkociągu. Wystarczy wbić jedno z ostrzy w korek, uważając, by nie przebić go na wylot. Drugie ostrze powinno być do niego prostopadłe. Następnie chwytamy za nożyczki tak, aby palec wskazujący znalazł się pomiędzy ostrzami. Kręcimy nożyczkami i podważamy lekko korek, aby przemieszczał się w górę. Ten sposób nie jest zbyt wygodny – nożyczki mogą nie być dość ostre lub nie trzymać się wewnątrz korka. Poniżej opisane będą dwa podobne sposoby na otwarcie butelki, lecz wykorzystujące inne przedmioty do wykręcenia korka.

  8. Wykręcenie korka nożem

  Możemy także użyć wąskiego noża. Jeśli mamy do dyspozycji nóż z ząbkami, chwyt będzie lepszy niż w przypadku gładkiego ostrza. Nóż należy zacząć wbijać w pobliżu krawędzi butelki. Powinien być lekko nachylony do zewnątrz względem korka. Z wyczuciem kręcimy nożem, trzymając za ostrze i ciągnąc lekko do góry – ta metoda wymaga ostrożności! Kiedy ok. 2 cm korka znajdują się poza butelką, wyjmujemy nóż i wbijamy go prosto w korek od boku. Chwytamy za szyjkę butelki i obracamy ją, jednocześnie poruszając nożem w przeciwną stronę. Korek powinien szybko przesuwać się ku górze. Gdy znajdzie się wystarczająco wysoko, wyjmujemy go ręką.

  7. Wykręcenie korka kluczykami do samochodu

  Ostatnim sposobem na wykręcenie korka jest użycie kluczyka do samochodu. Ten sposób jest lepszy od poprzednich, gdyż może się sprawdzić poza domem, gdy nie posiadamy żadnych narzędzi. Końcówkę kluczyka można umieścić w korku dosyć stabilnie dzięki nierównym krawędziom. Należy wbić go w korek pod kątem 45 stopni tak, aby większość metalowego końca znalazła się w korku. Następnie kręcimy jednocześnie kluczykiem i butelką w przeciwne strony. Korek będzie sprawnie wychodził z butelki – wkrótce będzie można go chwycić i wyjąć.

  6. Gwóźdź i młotek lub kombinerki

  Kolejna metoda także wymaga narzędzi, lecz polega na czymś innym. W tym wypadku nie będziemy wykręcać korka, tylko wyciągać go zdecydowanym ruchem. Najpierw musimy wbić w środek korka długą śrubę, gwóźdź lub wkręt. Następnie wkręcamy go lub wbijamy młotkiem nieco głębiej. Jeśli młotek posiada końcówkę do usuwania gwoździ, używamy jej do wyciągnięcia korka. Zamiast młotka możemy użyć kombinerek. Ten sposób odkorkowania wina sprawdzi się, jeśli mamy w pobliżu skrzynkę z narzędziami – np. na działce lub w pracowni majsterkowicza. Gwóźdź czy wkręt nie powinien przebić korka na wylot, aby jego okruchy nie znalazły się w winie.

  5. Usunięcie korka przy pomocy pompki

  Może się zdarzyć, że zabraliśmy butelkę wina na kemping, a w bagażniku samochodu znajduje się pompka z igłą. Ona także pomoże nam otworzyć butelkę wina. Wystarczy wbić końcówkę w korek – nie w środek, lecz przy krawędzi butelki. Następnie trzeba kilka razy wpompować powietrze, lecz ostrożnie, aby nie spowodować pęknięcia butelki. Najlepiej wykonać 3-4 pchnięcia i skontrolować pozycję korka. Jeśli się nie przemieszcza, igła jest wbita w nieodpowiednie miejsce. Przy zachowaniu właściwej metody korek powinien wyskoczyć sam, lecz jeśli wysunie się tylko częściowo, można wyjąć go ręką. Ten sposób otwarcia wina jest rzadko używany, ponieważ nieczęsto mamy przy sobie pompkę.

  4. Ścięcie czubka butelki szablą lub nożem

  Ten sposób znalazł się wysoko w rankingu ze względu na swoją efektowność. Wymaga jednak sporego wyczucia i ostrożności. Tradycyjnie używa się do tego celu mieczy lub szabli, ale można użyć noża z dużym ostrzem. Butelka powinna być wcześniej dobrze schłodzona. Ważne, aby chwycić ją we właściwy sposób – pod kątem 30-40 stopni względem płaszczyzny podłoża. Szyjka z korkiem musi być skierowana na zewnątrz. Ostrze noża przykładamy u nasady szyjki tak, aby tępa strona była zwrócona w stronę korka. Wykonujemy zdecydowany ruch w górę – tępa krawędź noża powinna uderzyć w czubek butelki i odłamać go, aby odpadł wraz z korkiem. Nieumiejętne odbicie korka nożem może skutkować zranieniem ręki lub pęknięciem większej części butelki. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku win musujących, takich jak szampan. Pasjonaci mogą zdecydować się na zakup specjalnego miecza do otwierania butelek.

  3. Wepchnięcie korka do wnętrza butelki

  Jeśli nie mamy pod ręką korkociągu, najbezpieczniej jest wcisnąć korek do środka butelki. Możemy to zrobić przy pomocy dowolnego podłużnego przedmiotu, np. trzonka drewnianej łyżki lub rączki szczoteczki do zębów. Przykładamy przedmiot do korka i mocno pchamy lub lekko uderzamy. Korek powinien poluzować się i wpaść do wina. Następnie możemy zostawić go we wnętrzu butelki, jeśli nam nie przeszkadza, lub wyjąć go przy pomocy sznurka. Aby to zrobić, związujemy koniec sznurka w węzeł ósemkowy. Wpuszczamy sznurek do wnętrza butelki, zaczynając od węzła. Lekko pochylamy butelkę, aby węzeł mógł znaleźć punkt zaczepienia. Gdy znajdzie się poniżej korka, mocno i energicznie pociągamy za sznurek – korek powinien znaleźć się z powrotem w szyjce. Ciągniemy za sznurek, aż wyciągniemy go na zewnątrz butelki.

  2. Wybicie korka z butelki skierowanej do dołu

  Jak poradzić sobie bez żadnych narzędzi, które pozwalałyby wykorzystać jeden z wymienionych już sposobów? Istnieje bardzo minimalistyczna metoda na wybicie korka z butelki. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i w plenerze, a w dodatku jest bezpieczna. Należy usiąść i umieścić butelkę wina między kolanami. Szyjka butelki musi być skierowana do dołu. Trzymamy ją mocno nogami, a ręką trzymamy płaski przedmiot (najlepiej but) i uderzamy nim w dno butelki. Korek powinien wysunąć się z szyjki pod wpływem uderzeń. Przy użyciu tej metody należy uważać, żeby nie uderzać zbyt mocno – butelka mogłaby wypaść spomiędzy nóg i rozbić się. Jeśli wybijemy cały korek z butelki, wino może się rozlać. Trzeba więc przerwać w momencie, gdy możliwe jest wyjęcie go ręką.

  1. Uderzenie w ścianę butelką umieszczoną w bucie

  Użycie buta do usunięcia korka z butelki wina jest z pewnością najlepszą alternatywą dla korkociągu. Jest bezpieczne, skuteczne i stosunkowo zabawne. But pełni funkcję amortyzującą uderzenie – zamiast niego możemy owinąć butelkę grubym ręcznikiem lub podłożyć pod nią książkę. Jak odkorkować wino przy pomocy buta? Butelkę umieszczamy w jego wnętrzu tak, aby dno znalazło się w miejscu pięty. Następnie trzymając butelkę za szyjkę jedną ręką, a drugą podtrzymując czubek buta, uderzamy dnem butelki w ścianę. Obcas buta chroni ją przed rozbiciem, a siła uderzenia pozwala wybić korek na zewnątrz. Ta metoda sprawdzi się niemal wszędzie – zamiast ściany można wykorzystać mur lub proste drzewo. Uwaga! But powinien mieć płaski obcas.

  Korkociąg do wina – czy jest niepotrzebny?

  Otwieranie butelki wina przy pomocy korkociągu jest zdecydowanie najłatwiejsze. Dobrze mieć go w domu i zabierać ze sobą na wyjazdy. Każdy może posłużyć się tym narzędziem bez uszkodzenia korka lub butelki. Śrubowo skręcony szpikulec dobrze trzyma się po wbiciu w korek, a uchwyt jest bardzo poręczny. Korkociąg jest zaprojektowany tak, by korek nie ulegał uszkodzeniom, lecz został w całości wyciągnięty na zewnątrz. Jeśli więc zależy nam na tym, by odłamki korka nie dostały się do napoju, warto poszukać korkociągu. Inne sposoby na otwarcie wina są bardziej ryzykowne i wymagają większego wyczucia. Korzystajmy z nich wtedy, kiedy rzeczywiście nie możemy otworzyć butelki tradycyjnym sposobem.

  Scyzoryk zamiast korkociągu

  Warto wspomnieć o tym, że istnieje wygodna, przenośna alternatywa dla korkociągu. Jeśli często imprezujemy w plenerze, powinniśmy zaopatrzyć się w dobry scyzoryk. Oprócz ostrzy, nożyczek, haka czy pilnika scyzoryki często posiadają mini-korkociąg. Ta niewielka końcówka pozwoli wygodnie otworzyć butelkę wina w każdym miejscu. Innym zastosowaniem małego korkociągu jest rozwiązywanie supłów. Istnieją także korkociągi kieszonkowe, lecz scyzoryk jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

  Podsumowując, można stwierdzić, że otwieranie butelek wina nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Wystarczy być pomysłowym lub skorzystać z metod opracowanych przez inne osoby, wymienionych w tym poradniku.

  Jak zrobić kwiaty z bibuły

  Oznaczenia prania – Jak czytać symbole na metkach

  1 komentarz

  1. Marek
   2 czerwca 2020

   Mi się udało o ścianę z użyciem buta, dzięki za rady

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *