Idealna temperatura wody w akwarium (To naprawdę bardzo ważne!)

  Może nie jesteś w stanie tego zobaczyć, ale Twoje rybki na pewno to poczują. Mówię o temperaturze wody w akwarium, a jak się wkrótce dowiesz, to całkiem poważna sprawa. Tak naprawdę, jeśli nie monitorujesz temperatury w swoim akwarium, to narażasz życie swoich rybek na niebezpieczeństwo!

  Widzisz, mówiłem ci, że to ważne.

  Ale nie panikuj jeszcze.

  Dzisiaj nauczę cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o temperaturze wody, w tym dlaczego jest ona tak ważna i jak możesz utrzymać idealną temperaturę w swoim akwarium.

  Temperatura w naturalnym środowisku kontra temperatura w twoim akwarium

  Wszystkie ryby mają idealny zakres temperatur, w których będą się rozwijać. Tak, powiedziałem zakres – w większości przypadków, twoje ryby nie potrzebują dokładnej temperatury.

  To ma sens, mam na myśli, że w naturze nie ma grzałki akwariowej zapewniającej utrzymanie stałej temperatury wody. Deszcz, gorące letnie dni i mroźne zimowe noce – wszystko to sprawia, że ryby w ich naturalnym środowisku nie doświadczają tej samej temperatury przez zbyt długi czas.

  W rzeczywistości, ryby słodkowodne mogą doświadczać dziennych wahań temperatury o 15°C lub więcej. Nawet w środowisku rafowym, dzienna temperatura waha się od 20-32°C (68-90°F).

  Więc jeśli tak jest, to dlaczego kładziemy nacisk na utrzymanie stałej i stabilnej temperatury w naszych akwariach?

  Cóż, wszystko sprowadza się do tego, jak szybko zmienia się temperatura.

  Ponieważ oceany i rzeki zawierają tak dużo wody, potrzeba dużo czasu, aby temperatura podniosła się lub spadła. Zmiana temperatury może trwać jeden dzień lub nawet sezon.

  Z drugiej strony, twoje akwarium nie ma tyle szczęścia. Niewielka ilość wody może szybko się nagrzać lub ochłodzić w zależności od temperatury na zewnątrz zbiornika. To właśnie ta szybka zmiana temperatury jest problemem.

  Tak więc w Twoim akwarium domowym, celem jest utrzymanie temperatury wody, która jest w preferowanym zakresie dla Twoich ryb, bezkręgowców, roślin lub korali.

  Temperatura i zdrowie ryb

  Co robisz, gdy czujesz zimno?

  Pewnie zakładasz sweter albo podkręcasz termostat. Wiem, że zrobiłbym tak.

  Co byś zrobił, gdybyś poczuł się zbyt ciepło?

  Włączyć klimatyzację lub złapać odświeżającego drinka, prawda?

  Niestety, to nie są opcje dla twojej małej rybki.

  Widzisz, twoje rybki są zimnokrwiste. I, może cię to zaskoczyć, że nie oznacza to, że ich krew jest zimna. Oznacza to raczej, że rybka nie może regulować temperatury swojego wewnętrznego ciała, ponieważ temperatura wody zmienia się, podobnie jak temperatura jej ciała. Woda, która jest zbyt ciepła lub zbyt zimna, staje się niewygodna. W środowisku naturalnym, marznąca ryba po prostu przepływałaby do cieplejszej wody. Podobnie, ciepła ryba upolowałaby ładne, zimne miejsce. Ale rybki w twoim akwarium? Nie mają tego luksusu i są zmuszone znosić temperaturę w twoim akwarium… Nie ma ucieczki, nawet gdyby chciały! Niestety, ta temperatura może mieć negatywny wpływ na zdrowie twoich rybek. W szczególności, temperatura wody ma bezpośredni wpływ na metabolizm Twoich ryb.

  Jeśli woda w Państwa akwarium jest zbyt zimna, metabolizm ryb spada, co prowadzi do tego, że ryby stają się ospałe i senne. Zbyt ciepła woda powoduje przyspieszenie metabolizmu ryb. Twoja ryba stanie się bardziej żywa, a nawet nadpobudliwa. Choć nie brzmi to zbyt źle, udowodniono, że te gwałtowne wahania temperatury powodują stres. A ty tego nie chcesz! Stres jest prawdopodobnie najważniejszym powodem, dla którego rybki akwariowe umierają…

  Widzisz, stres spowodowany wahaniami temperatury osłabia system odpornościowy ryby. Nawet ryby krótko narażone na wahania temperatury są mniej odporne na choroby i pasożyty, które żywią się płetwami, skórą i skrzelami ryb.

  Ich (Ichthyophthirius multifiliis, Kulorzęsek podnabłonkowy) – żywi się płetwami, skórą i skrzelami Twojej ryby. W normalnych warunkach system immunologiczny Twojej ryby z łatwością by je zwalczał – nie mają one szans na zdrową rybę. Jednak w przypadku stresu termicznego, Twoja ryba jest łatwym celem tych chorób i pasożytów, które mogą je wkrótce zabić.

  Życie rybki w akwarium zależy od jej zdolności do utrzymania właściwej temperatury

  Nie masz rybki w akwarium? Nadal musisz mieć oko na temperaturę. Bezkręgowce, koralowce, rośliny i algi zostały zaobserwowane jako mające negatywny wpływ na temperaturę poza ich preferowanym zakresem.

  Nawet korzystne bakterie w Twoim akwarium są pod wpływem temperatury wody. Preferowany zakres temperatur to 18-29°C (65-85°F). W temperaturze 35°C (95°F) bakterie giną, co może prowadzić do skoków amoniaku. Niższe temperatury powodują, że bakterie stają się mniej aktywne i mogą nawet wydłużyć cykl życiowy w Twoim akwarium.

  Jak widzisz, jest bardzo ważne, aby utrzymać właściwą temperaturę w Twoim akwarium…

  Co się stanie, jeśli temperatura w Twoim akwarium będzie zbyt wysoka?

  Ciepła woda powoduje największe problemy, zazwyczaj gdy temperatura przekracza 32°C (90°F).

  Twoje ryby oddychają, wyciągając tlen z wody. A w normalnych warunkach, Twoje akwarium będzie miało więcej niż wystarczającą ilość tlenu do poruszania się w nim.

  Ciepła woda powoduje, że Twoje ryby stają się bardziej aktywne i potrzebują więcej tlenu. Tylko jeden problem – ciepła woda zawiera mniej tlenu niż chłodniejsza. W ciężkich przypadkach nie będzie wystarczającej ilości tlenu do poruszania się po akwarium, a ryby mogą się udusić.

  Dodatkowo, dobroczynne bakterie w Twoim akwarium potrzebują tlenu do rozkładu amoniaku. Bez odpowiedniej ilości tlenu, amoniak w twoim akwarium zaczyna się gromadzić, wypierając tlen i spalając skrzela twoich rybek.

  Jak widzisz, ciepła woda może spowodować wiele śmiertelnych problemów w twoim akwarium.

  Co się stanie, jeśli temperatura w twoim akwarium będzie zbyt niska?

  Dla ryb tropikalnych, niskie temperatury mogą być również przyczyną problemów. Przy niższych temperaturach, ryby te mogą stać się powolne i ospałe, a wiele z nich wkrótce umrze.

  Jest to podobne do tego, jak możesz przetrwać na zewnątrz bez ubrania lub pościeli. Jednak doświadczenie to byłoby niewygodne i wkrótce złapałbyś przeziębienie lub grypę.

  Jaka jest zalecana temperatura wody w akwariach?

  Tutaj robi się trochę trudniej.

  Każda ryba ma swój własny, preferowany zakres temperatur i tolerancję na wahania temperatury.

  Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o preferencje temperaturowe, ryby zaliczają się do jednej z trzech kategorii:

  • Ryby zimnowodne: Poniżej 20°C (68°F)
  • Ryby tropikalne: 24-27°C (75-80°F )
  • Umiarkowana ryba: Szerszy zakres temperatur, często pokrywający się z powyższymi kategoriami.

  Umiarkowana kategoria ryb jest najnowszym tworem, który obejmuje ryby, które nie należą do kategorii zimnowodnych lub tropikalnych, jak złote rybki. Mimo to, ryby z kategorii umiarkowanej nadal mają preferowany zakres temperatur, w których będą się rozwijać.

  Zazwyczaj ryby pochodzące z dużych zbiorników wodnych, takich jak oceany czy duże jeziora, są mniej tolerancyjne na wahania temperatury. Dzieje się tak dlatego, że te duże ekosystemy mają stabilną temperaturę, a więc ryby nie przystosowały się do wahań temperatury.

  To do Ciebie należy zbadanie każdej ryby, którą planujesz dodać do swojego akwarium, aby ustalić jej preferowany zakres temperatur. Zazwyczaj miejsce, w którym kupujesz swoje ryby, dostarcza tych informacji – wystarczy, że zapytasz.

  Oh, i nie trzeba dodawać, że temperatura w Twoim akwarium zadecyduje o tym, jakie ryby umieścisz w nim.

  Ale uważajcie!

  To, że dwie ryby mogą żyć w tej samej temperaturze, nie oznacza, że powinny być dodawane do tego samego zbiornika.

  Widzę ten błąd popełniany przez początkujących cały czas. Weźmy na przykład dwie następujące ryby:

  • Ryba 1: 18-22°C (64-72°F )
  • Ryby 2: 22-28°C (72-82°F)

  Obie ryby mogą przetrwać w temperaturze 22°C (72°F). Tak długo, jak utrzymasz dokładnie taką temperaturę, ryby mogą żyć razem, prawda?

  Niestety, tak nie jest. W tym przypadku obie ryby będą żyły na granicy zakresu temperatur, które uznają za najbardziej komfortowe, co może prowadzić do stresu i skrócenia życia obu ryb.

  W środowisku naturalnym ryby długo nie doświadczają skrajów swojego zakresu temperatur. Trzymanie zbiornika na skraju tego zakresu temperatur jest jak stworzenie dla ryb stałych latem lub stałą zimą.

  Nie ulega wątpliwości, że niektóre ryby są bardziej tolerancyjne na zmiany temperatury niż inne. A ci z Was, którzy mają już doświadczenie, będą mieli lepsze rozeznanie w tym, jakie dokładnie temperatury tolerują Wasze ryby.

  Ale dla każdego początkującego trzymajcie się środka zakresu temperatur – pozostawia to mniej miejsca na błędy.

  Zapamiętajcie: To, że twoja ryba przeżywa, nie znaczy, że się rozwija… Ryby nie bez powodu mają zalecane zakresy temperatur. To, że twoja ryba żyje w temperaturze poza tym zakresem nie oznacza, że jest szczęśliwa i zdrowa.

  Jak utrzymać idealną temperaturę wody w Twoim akwarium?

  Teraz, gdy wiesz dlaczego właściwa temperatura jest tak ważna, nadszedł czas, aby ją utrzymać.

  Jeśli wiesz, jaka jest temperatura wody w twoim akwarium, wtedy wygrasz połowę bitwy. Niestety, ciepła woda wygląda tak samo jak zimna.

  Dlatego właśnie potrzebujesz dokładnego termometru akwariowego. To naprawdę eliminuje zgadywanie z monitorowania akwarium i jest niezbędnym zakupem dla każdego akwarium!

  Z Twoim termometrem w ręku, nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej jak możesz utrzymać idealną temperaturę dla swoich rybek.

  Uporządkowanie podstaw…

  Wszystko zaczyna się od tego, gdzie znajduje się Twoje akwarium.

  Przeciągi z otwartych okien lub otworów wentylacyjnych z klimatyzacji szybko powodują spadek temperatury w Twoim akwarium.

  Podobnie, południowe słońce, które świeci przez okna, uderzając w akwarium, może spowodować gwałtowny wzrost temperatury wody.

  Dlatego tak ważne jest, aby podczas ustawiania akwarium wybrać właściwą lokalizację dla swojego zbiornika na ryby!

  Ogrzewanie wody w akwarium

  Akwarium zbyt zimne? Czas podkręcić ogrzewanie!

  Ogrzewanie zbiornika jest cholernie proste. Wszystko czego potrzebujesz to dobre ogrzewanie akwariowe. To poręczne małe urządzenie znajduje się pod wodą i będzie nadal ogrzewać wodę, aż do osiągnięcia pożądanej temperatury.

  Chłodzenie wody w akwarium

  Jeśli mieszkasz w cieplejszej okolicy, możesz mieć odwrotny problem. Gorąca pogoda sprawia, że woda w Twoim akwarium jest zbyt ciepła.

  Pozostawienie włączonej klimatyzacji jest przesadą, nie mówiąc już o tym, że jest ona droga! Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatora. Podczas gdy każdy stary wentylator będzie działać, istnieją systemy wentylatorów specjalnie zaprojektowane, aby utrzymać właściwą temperaturę w akwarium.

  Ci z Was, którzy mają większe zbiorniki, mogą się przekonać, że wentylator nie wystarczy do obniżenia temperatury. W tym przypadku masz możliwość użycia Aquarium Chiller – czyli zasadniczo filtra zbiornikowego, który chłodzi wodę w trakcie jej przepływu.

  Utrzymywanie temperatury automatycznie

  Czy nie byłoby wspaniale, gdyby można było ustawić urządzenia grzewcze i chłodzące tak, aby pozostawały wyłączone i włączały się tylko w razie potrzeby?

  Sterownik grzałki akwariowej to dokładnie taki produkt, jakiego szukasz!

  Wystarczy podłączyć grzałkę i wentylator, ustawić żądaną temperaturę i odejść. Jeśli temperatura wody spadnie poniżej tego ustawienia, grzałka automatycznie włączy się, aby ponownie podgrzać wodę.

  Podobnie, jeśli temperatura wody stanie się zbyt wysoka, regulator wyłączy grzałkę i włączy wentylator, aby schłodzić wodę.

  Wszystko to bez żadnego wysiłku z Państwa strony. Całkiem fajnie, co?

  Wniosek

  Stabilna temperatura wody, w granicach kilku stopni zalecanego zakresu, jest ważna dla utrzymania w Twoim akwarium wszystkiego szczęśliwego i zdrowego.

  Z pomocą grzałek i chłodziarek, utrzymanie właściwej temperatury w Twoim akwarium nigdy nie było łatwiejsze!

  Podłogi z efektem 3D

  Żarówki LED – dlaczego to dobre rozwiązanie?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *