oznaczenia na metkach dotyczące prania

  Oznaczenia prania – Jak czytać symbole na metkach

  Poprawna pielęgnacja tkanin to dla wielu niezorientowanych bardzo skomplikowane zadanie. Chyba każdy z nas zna sytuację, kiedy po wypraniu sweter jest trzy rozmiary mniejszy, a letnia koronkowa sukienka po zetknięciu z żelazkiem dosłownie się rozpuszcza. Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia, jakie producenci umieszczają na metkach odzieżowych. Takie działanie sprawi, że nasze ubrania przez długie lata będą zachowywały swój kolor, rozmiar oraz kształt. Najwięcej problemów sprawia nam pranie jedwabiu czy wełny, jednak to nie jedyne trudności, z jakimi musimy się borykać. Odzież, która wykonana jest z kolorowej bawełny czy syntetycznych włókien również nie jest najprostsza w pielęgnacji.

  Co oznaczają konkretne symbole na metkach?

  Na metce każdego z ubrań spotkamy się z aż 5 symbolami, informują nas one o tym, jak powinniśmy prać, suszyć, a także prasować konkretną rzecz. Bardzo często możemy się także zetknąć ze specjalnymi oznaczeniami, jakie odnoszą się do czyszczenia chemicznego oraz wybielania. Aby zachować porządek, producenci zachowują ogólnie przyjętą kolejność:

  • Pranie,
  • Wybielanie,
  • Suszenie,
  • Prasowanie,
  • Czyszczenie chemiczne.

  Jak widać, jest tego całkiem sporo. O czym warto wiedzieć i jak się nie pogubić?

  Symbole prania na metce

  Pierwszym oznaczeniem, z jakim spotkamy się na metce, zawsze będzie symbol odnoszący się do prania. To właśnie dzięki niemu dowiemy się, czy możemy wyprać dane ubranie w pralce, jeśli tak, zostanie nam podana również odpowiednia temperatura. Piktogram prezentuje nam miskę z wodą, a liczba, jaka się w nim znajduje, mówi o maksymalnej temperaturze prania wyrażonej w stopniach Celsjusza. Jeśli się do niej nie zastosujemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tkanina ulegnie zniszczeniu. Kiedy mamy do czynienia z przekreślonym symbolem, oznacza to, że dane ubranie nie może być czyszczone w domu. W takich chwilach jedyne co możemy zrobić, to udać się do profesjonalnej pralni chemicznej. Możemy się również spotkać z piktogramem, który przedstawia dłoń zanurzoną w misce. Wtedy konkretna rzecz może być prana w rękach lub pralce, jednak tylko i wyłącznie przy pomocy odpowiedniego programu do prania ręcznego.

  Możemy się również spotkać z oznaczeniami prania, jakie zawierają dodatkowe warianty. Na przykład, kiedy piktogram miski z wodą jest podkreślony grubą linią, należy zdecydować się na program służący do prania delikatnych rzeczy. Jeśli chcemy zachować specyficzne właściwości tego typu tkanin, należy również załadować bęben jedynie w połowie. W przypadku, gdy mamy do czynienia z podwójną linią pod znaczkiem z miską, powinniśmy wybrać specjalny program prania. Spora część nowoczesnych modeli pralek oferuje swoim użytkownikom specjalne funkcje takie jak pranie jedwabiu, kaszmiru czy wełny. Kiedy nasz sprzęt nie jest wyposażony w takie programy, należy zdecydować się na klasyczną funkcję ręcznego prania. Kiedy mamy do czynienia ze sporymi zabrudzeniami na delikatnych tkaninach, warto nie ryzykować i udać się na czyszczenie do pralni chemicznej.

  Symbole wybielania na metce

  Drugim znakiem na metce zawsze będzie charakterystyczny trójkąt, to on mówi nam, czy dane ubranie możemy wybielać. Środki wybielające są dosypywane do sporej większości proszków do prania, jakie są dostępne na rynku. To właśnie im zawdzięczamy biel oraz brak szarzenia jasnych rzeczy. Co więcej, ich wykorzystywanie nie skutkuje żadnymi rodzajami przebarwień. Kiedy pierzemy ubrania w intensywnych kolorach, warto poświęcić chwile na zerknięcie na symbol wybielania, jaki znajdziemy na metce. Część tkanin bardzo szybko wyblaknie, jeśli potraktujemy je środkami wybielającymi. W takich sytuacjach znacznie lepiej postawić na specjalny proszek, jaki jest przeznaczony do prania kolorowych ubrań. W nim nie powinniśmy znaleźć żadnych chemicznych wybielaczy tlenowych. Zmiana czy utrata koloru danej rzeczy po wypraniu jej w nieodpowiednim proszku to bardzo powszechny problem i warto się go wystrzegać.

  Symbole suszenia na metce

  Trzecim z symboli, jaki znajduje się na metkach, jest kwadrat. To jemu zawdzięczamy informację, dzięki której wiemy, w jaki sposób wysuszyć dopiero co wyprane ubrania. Część tkanin możemy suszyć w bębnowych elektrycznych suszarkach, jednak pozostałe pod wpływem ciepła mogą ulec zniszczeniu. W związku z tym zarówno delikatne ubrania, jak i bieliznę najlepiej pozostawić na świeżym powietrzu, aby tam mogła wyschnąć.

  Znaczek kółka, które znajduje się w kwadracie, symbolizuje zwykłą suszarkę bębnową. Kiedy na metce swojej koszulki czy sukienki spotkamy się z przekreślonym wariantem takiego oznaczenia, nie należy pod żadnym pozorem wrzucać tego typu ubrań do suszarki. W takich wypadkach należy rozwiesić rzeczy na lince, wieszaku czy rozkładanej, zwykłej suszarce. Część tkanin oznacza się ponadprogramowymi symbolami. Mogą one nam mówić o takich zaleceniach jak powolne ociekanie czy suszenie w cieniu. Kiedy mamy do czynienia z tym pierwszym przypadkiem, należy zdecydować się na program prania bez tak zwanego wyżymania. W przeciwnym razie ryzyko rozciągnięcia oraz odkształcenia materiału będzie dość duże.

  Nawet kiedy nasze rzeczy są przeznaczone do mechanicznego suszenia, warto poświęcić chwilę i zwrócić uwagę na szczegółowe oznaczenia. Ilość kropek, jaka znajduje się w środku kółka, mówi nam o tym, na jaki program warto się zdecydować. Jedna kropka sygnalizuje, że konkretna rzecz powinna być suszona z wykorzystaniem programu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Stosunkowo często zdarza się, że przy większych temperaturach włókna mocno się kurczą.

  Symbole prasowania na metce

  Pośród wszystkich piktogramów, jakie spotkamy na metce, najłatwiej rozpoznać te, które przypominają żelazko. Symbole te, nie mówią nam tylko, czy dana rzecz może być prasowana. Informują nas także o jego optymalnej temperaturze. Wraz ze wzrostem kropek na piktogramie, możemy zwiększać temperaturę żelazka. Część tkanin, takich jak bawełna czy len, możemy prasować dość gorącym żelazkiem. Takie działanie nie tylko jest zalecane, a konieczne, jeśli chcemy uzyskać zadowalający efekt. Sytuacja całkiem inaczej wygląda, kiedy mamy do czynienia z tkaninami z różnymi domieszkami, czy materiałami syntetycznymi. Takich rzeczy warto nie prasować wcale lub w bardzo niskich temperaturach.

  Symbole czyszczenia chemicznego na metce

  Są to oznaczenia zarezerwowane dla profesjonalnych pralni chemicznych. Piktogram w większości wypadków składa się z litery oraz kółka. Jeśli spotkamy się z takim symbolem na naszych rzeczach, nie warto czyścić ich na własną rękę. Litery mówią o konkretnych rozpuszczalnikach oraz odczynnikach chemicznych, których zadaniem, jest usunięcie zabrudzeń bez niszczenia materiału. Samodzielne próby czyszczenia puchowej kurtki czy skórzanych spodni często skutkują katastrofą.

  Podsumowanie

  Przestrzeganie zaleceń, jakie producenci umieszczają na metkach, jest bardzo istotne. W przeciwnym razie nasze ubrania szybko przestaną wyglądać tak, jak w dniu zakupu. Jeśli nauczymy się pielęgnować tkaniny, sprawimy, że nasze ubrania będą zawsze schludne, czyste oraz świeże.

  Jak otworzyć wino bez korkociągu?

  Jak odnowić fugi? Kilka skutecznych rad

  1 komentarz

  1. Andrzej
   30 kwietnia 2020

   Dla faceta pranie to czarna magia. Żona wyjechała na szkolenie i co mam zrobić?

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *