lacobel

  Lacobel – czym jest szło na ścianę lacobel

  Szykujecie się do wykończenia wnętrz kuchni lub łazienki, a może planowany jest większy remont w domu. Na pewno w takim przypadku idzie w ruch branżowa prasa i strony internetowe, a tam trafiamy na sugestię wykończenia ściany przy pomocy lacobelu. Cóż to takiego ten lacobel?

  Najprościej mówiąc lacobel to szklany panel, który możemy umieścić na ścianie. Ta forma zabezpieczenia ściany w kuchni lub łazience staje się coraz bardziej popularna i zaczyna pomału, ale skutecznie wypierać tradycyjne kafle, zwłaszcza w kuchni.

  Dlaczego lacobel jest coraz popularniejszy? Jakie ma zalety? Jakie są jego rodzaje i gdzie się je stosuje? O tym wszystkim poniżej.

  Lacobel, czyli lakierowane dekoracyjne szkło staje się coraz częstszą alternatywą dla kafli, drewna czy płyt MDF. Ceniony jest za walory estetyczne, możliwość dostosowania wzoru do własnych potrzeb i wymagać oraz łatwość w utrzymaniu w czystości, na szkle nie rozmnażają się bakterie i grzyby, co jest bardzo istotne szczególnie w kuchni.

  Panel tai może zostać wyprodukowany z dowolnym wzorem. Stąd jego ogromna popularność, oszczędzamy sobie dzięki niemu żmudnego poszukiwania kafli, które dostosujemy do naszej wizji wystroju kuchni, po prostu zamawiamy panel z wybranym wzorem i gotowe.

  Lacobel nadaje się do każdego projektu kuchni tak samo do nowoczesnej jak i do klasycznej, małej i dużej. Tafla szkła wkomponowana między wiszące szafki a blat kuchni, z ciekawym wzorem np. w papryczki czy ziarenka kawy na pewno przyciągnie wzrok i podniesie estetykę naszej kuchni.

  Rodzaje szkła lacobel

  lacobelLacobel możemy podzielić przede wszystkim ze względu na jego grubość. Naj mniej odporne na czynniki mechaniczne i stosowanie głównie, jako dekoracje ścienne to szkło o grubości 2mm. Panel o grubości 4 mm nada się już do zastosowania w kuchni między szafkami lub w łazience na ścianie z wanną lub prysznicem, zalecane jest, żeby to było szkło hartowane, które będzie odporne na różnice temperatur oraz laminowane, co sprawi, że przypadku zbicia panelu szkło się nie rozsypie tylko zostanie przyklejone do zatopionej w nim folii. Lacobel 6 mm jest najczęściej stosowany, idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu jak i na ścianie tak i jako wypełnienie frontu mebli. Panel o grubościach 8 i 10 mm to raczej szkła specjalne, można ich, jako szyb w drzwiach czy na ścianach, gdzie mogą być narażone na uszkodzenia.

  Ze względu na wykończenie lacobel możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • Panel przeźroczysty, to był właśnie początki dekoracji z wykorzystaniem lacobelu. Na ścianie umieszczano ozdoba tapetę lub fototapetę, zdjęcie, rysunek, plakat itd. A następnie zabezpieczano przeźroczystą płytą szkła. Nadal stosuje się takie rozwiązania, szczególnie, kiedy mamy na ścianie ozdobne cegły lub kamienie i chcemy je wyeksponować a jednocześnie zabezpieczyć przed osadzaniem kurzu. Pamiętajmy tylko, że naturalne szkło ma lekko zielonkawą barwę, lepie wybrać panel optiwhite, który jest idealnie transparentny.
  • Panel półprzeźroczysty przypominający zamarzniętą szybę.
  • Panel Lakierowany – w procesie produkcji spodnią stronę szkła (tą od ściany) lakieruje się w wybranym kolorze, dzięki temu kolor jest odporny na promieniowanie UV i z czasem nie blaknie.
  • Panel lakierowany z grafiką, wykonanie jest dokładnie tak jak panelu lakierowanego, ale na zakończenie na lakierowanej stronie nakleja się wzór na folii a następnie piaskuje taflę. Na osłoniętych miejscach pozostanie lakier a miejsca niezabezpieczone folią zostaną zmatowione.
  • Panel z grafiką, to najbardziej popularny rodzaj, bo przecież dla tego wybieramy lacobel żeby móc pokazać nasz wybrany motyw. W procesie wytwarzania tafli lacobel jedną z folii zabezpieczających wewnątrz panel zastępuje się tą z nadrukiem. Nasz wzór jest wtopiony wewnątrz tafli dzięki temu nie blaknie i nie niszczy się.

  Wady i zalety szkła Lacobel

  Lacobel, jak każda technologia oprócz wielu zalet ma też pewne wady. Przede wszystkim koszt naprawy uszkodzonego panelu. Szkło to nie płytki, że wymienimy jedną, w przypadku uszkodzenia należy wymienić cały panel. Powierzchnia pod montaż szklanego panelu musi być idealnie równa, nawet lekkie wygięcie szkła doprowadzi w szybkim czasie do jego pęknięcia. Sam montaż jest zalecany do wykonania przez specjalistów, wycinanie otworów pod gniazdka elektryczne jest bardzo delikatną operacją i wymaga wielkiej wprawy i odpowiednich narzędzi a montaż gniazdek musi się odbyć z precyzją i wyczuciem. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi silikonem, żeby bród nie osadzał się za panelem.

  lacobel na ścianie

  Lacobel możemy zastosować wszędzie. Szkło sprawdzi się szczególnie w miejscach, które narażone są na wodę lub trudne do usunięcia zabrudzenia (np. tłuszcz). Zastosowanie ich w tych miejscach, najzwyczajniej w świecie ułatwi nam życie. Ale lacobel to nie tylko kuchnia i łazienka, ze względu na swój atrakcyjny wygląd i możliwość swobodnego dostosowania wzoru do własnego stylu coraz częściej lacobel gości w naszych salonach i sypialniach zastępując obrazy.

  Pamiętajmy jednak, że lacobel to szkło i w żadnym przypadku nie montujmy go w miejscach, gdzie będzie narażony na uszkodzenia, jego trwałość jest zdecydowanie mniejsza niż płytek lub gresu, unikajmy wszelkiego rodzaju przedsionków i przedpokoi.

  księgarka

  Zasady działania systemu rekuperacji

  Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru materaca do sypialni?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *