Jaka pralka do małej łazienki?

  Urządzenie łazienki wcale nie jest trudne, jeżeli mamy spore pole manewru. Jednak najczęściej gdy mamy do umeblowania pomieszczenie o stosunkowo niedużych wymiarach, mogą pojawić się liczne problemy. Często takie przypadki dotyczą mieszkań w blokach, chociaż bywa tak, że niekiedy nawet w domach łazienki nie zostały odpowiednio zaprojektowane. W takich sytuacjach każdy centymetr może okazać się na wagę złota.

  W łazience oprócz podstawowego wyposażenia typu wanna, prysznic, umywalka, lustro itp. warto, żeby swoje miejsce miała jeszcze pralka. Obecnie modne stało się wydzielanie osobnej przestrzeni na pralnie. Jest to świetne i funkcjonalne rozwiązanie, ale zazwyczaj możliwe jedynie w dużych przestronnych domach. W większości mieszkań nie ma takiej możliwości, gdyż na sprzęt piorący mamy zazwyczaj bardzo mały kawałek łazienki. Jak więc w takiej sytuacji poradzić sobie z wyborem idealnej pralki?

  Podstawa dobrego wyboru
  W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad podstawową kwestią, a mianowicie rodzaj wsadu. Możemy wybrać urządzenie ładowane od góry albo od przodu. Od tego często zależy wielkość i ustawienie pralki.

  Dla różnego rodzaju pralki, potrzebna inna powierzchnia
  Klasyczna pralka ładowana od przodu ma zazwyczaj szerokość 60 cm np. model Beko WKB 51032 PL PTY, HOOVER DYN33 5124 i wiele innych.Jeśli zależy nam na modelu o mniejszych wymiarach możemy go dostać jeżeli dobrze poszukamy, ale ich dostępność nie jest zadowalająca np. model CANDY AQUA 1041 D1 (51 cm), BOSCH WAE 20391 PL (59 cm). Głębokość takiej podstawowej pralki waha się w granicach 50 – 60 cm. Zatem jeżeli chcemy ją wstawić do łazienki potrzebujemy przynajmniej 50×95 cm, co może okazać się bardzo problematyczne. Ponadto trzeba pamiętać, że przed pralką musimy mieć jeszcze przestrzeń na otwieranie drzwi czyli minimalnie 60 cm, gdyż musimy mieć do niej wystarczający dostęp. Często wygospodarowanie tak pozornie niewielkiej przestrzeni staje się niemożliwe. Mimo to posiadają one kilka zalet:

  • możliwość zagospodarowania miejsca nad nimi;
  • możliwość przechowywania na nich lekkich przedmiotów;
  • możliwość zamocowania nad nimi półek i wieszaków;
  • możliwość schowania ich pod blatem lub przedłużeniem parapetu;
  • możliwość ukrycia ich w szafce o odpowiednich wymiarach.

  Częściej w niewielkich pomieszczeniach sprawdza się pralka ładowana od góry. Podstawowe wymiary takich urządzeń to 40×60 cm, czyli zdecydowanie mniejsze od pralek z załadunkiem od przodu. Na rynku można czasem znaleźć jeszcze mniejsze modele. Do ustawienia takiej pralki nie potrzeba wiele więcej miejsca niż wynoszą jej wymiary, ponieważ węże i zawiasy pokrywy znajdują się po jej węższej stronie, dlatego jest ona bardziej ustawna. Można obudować ją od frontu i po bokach pozostawiając łatwy dostęp do górnej części gdzie znajduje się panel sterowania. Pralka z takim rodzajem załadunku jest o tyle wygodniejsza, że nie trzeba się do niej bardzo schylać czy przykucać, natomiast nie zagospodarujemy już przestrzeni nad nią, jak również nie ukryjemy ją pod żadnym blatem czy parapetem.

  Odpowiednia ładowność
  Warto zastanowić się dla ilu właściwie osób dana pralka będzie przydatna. Dla osób mieszkających samotnie w zupełności wystarczą modele z grupy slim czy takie, których pojemność to ok 3,5 kg. Dla nawet 3 – osobowej rodziny można znaleźć niewielkie pralki o pojemności 6 – 7 kg np. model: BOSCH WLM 20441PL (6 kg), GORENJE W7623L (7 kg).

  Pralki o stosunkowo niewielkich rozmiarach nie są jeszcze bardzo powszechne co determinuje o ich cenie. Zazwyczaj modele które uda nam się znaleźć mogą kosztować w granicach 1500 bądź 2000 zł.

  Pralki do małej łazienki

  Akrylowe wanny wolnostojące – jak odmieniają jakość kąpieli?

  Praktyczne wykorzystanie naturalnych koszyków w łazience

  1 komentarz

  1. Korsino
   9 sierpnia 2015

   Ja mam Electroluxa akurat (EWS1477FDWPL). Ładowność 6,5 i nawet w niewielkiej łazience mi się spoko zmieścił. No i 10 lat gw. na silnik mam.

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *