Jak odnowić fugi? Kilka skutecznych rad

  Fugi, które nie wyglądają już zbyt estetycznie, nie muszą być od razu wymieniane. Zawsze można zdecydować się na ich odnowienie. Ważne jest jednak to, aby w pierwszej kolejności sprawdzić czy nie są zniszczone i czy odpowiednio trzymają się powierzchni. Jeśli wszystko jest z nimi w porządku, wystarczy idealnie przeprowadzony proces renowacji fug. W ten sposób pozbędzie się z nich m.in. zanieczyszczeń i pleśni. W tym przypadku można zdecydować się na kilka skutecznych sposobów. 

  Najpopularniejsze sposoby na odnowienie fug

  Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na odnowienie fug jest oczywiście ich pomalowanie. W tym przypadku trzeba jednak bazować na odpowiednio dobranych preparatach do malowania fug. Produkowane są one na bazie specjalnego spoiwa polimerowego. Znajdują się w nich także różnego rodzaju wypełniacze. Malowanie fug doprowadzi do tego, że na nowo staną się estetyczne, schludne i eleganckie. Dodatkowo powierzchnia będzie zabezpieczona przed ścieraniem, a zainteresowani uzyskają odpowiedni stopień krycia.

  Nie zawsze trzeba sięgać na profesjonalne środki, niekiedy dobrym wyborem będą domowe sposoby, a wśród nich można wyróżnić chociażby:

  • zastosowanie soku z cytryny – taki sok nadaje się tylko do białych i jasnych fug, ponieważ w ten sposób skutecznie się je wybiela i odnawia. Używa się do tego szmatki lub też szczoteczki,
  • zastosowanie pasty do zębów – przy pomocy szczoteczki i pasty do zębów fugi mogą być oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i niedoskonałości,
  • zastosowanie sody oczyszczonej – najlepiej wymieszać sodę oczyszczoną wraz z odrobiną octu i taką mieszanką potraktować swoje zaniedbane fugi. Oczywiście używa się do tego szmatki. W ten sposób usuwa się bakterie oraz pleśń.

  To zdecydowanie najpopularniejsze sposoby, dzięki którym w krótkim czasie można odnowić swoje fugi, bez konieczności ich wymiany. Większość z podanych wyżej produktów zainteresowani posiadają w swoich gospodarstwach domowych.

  Odnawianie fug – kilka słów podsumowania

  Osoby zabierające się za odnawianie fug mogą sięgnąć po kilka sprawdzonych rozwiązań, które zagwarantują im skuteczne efekty działania. Mogą to być wskazane preparaty do czyszczenia fug, soda oczyszczona, pasta do zębów czy też sok z cytryny. Nie warto zamykać się na kilka innych domowych sposobów, które mogą okazać się równie skuteczne. Będzie to proszek do pieczenia, płyn do WC, woda utleniona czy też ocet. Ekologicznym rozwiązaniem będzie czyszczenie fug przy pomocy pary wodnej. Warto dobrać odpowiedni sposób do poziomu zanieczyszczenia fug, każdy decyduje pod tym kątem samodzielnie.

  Oznaczenia prania – Jak czytać symbole na metkach

  Jakich środków czystości nie może zabraknąć w domu?

  1 komentarz

  1. Krysia65
   7 lipca 2020

   Dzięki, tego szukałam, moje fugi wyglądają okropnie.

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *