regulacja drzwi balkonowych

  Regulacja drzwi balkonowych kluczem do ich długiej żywotności

  Odpowiednia regulacja drzwi balkonowych jest niezbędnym elementem ich konserwacji, który przekłada się na ich bezawaryjność oraz długą żywotność. W momencie, kiedy drzwi przestają prawidłowo działać, nie trzeba zastanawiać się nad zakupem nowych, bardzo często wystarczy je po prostu wyregulować. Regulację przeprowadza się na okuciach i nie potrzeba do tego specjalistycznej ręki fachowca. Jak zatem w prosty sposób samodzielnie wyregulować balkonowe drzwi i kiedy należy to robić?

  Po co właściwie regulować drzwi balkonowe

  W momencie montażu balkonowych drzwi, ich skrzydło ściśle przylega do ramy. W zależności jednak od pory roku docisk ten można bez problemu regulować. Zimą oraz późną jesienią wskazane jest, aby drzwi były w jak najwyższym stopniu uszczelnione, wpływa to nie tylko na zatrzymanie sporej ilości ciepła w domu, ale również na oszczędności na rachunkach. Nieszczelne ramy drzwi balkonowych przepuszczać mogą bowiem do środka chłodne powietrze, które trzeba dodatkowo ogrzać. Latem z kolei zaleca się rozszczelnienie drzwi, które gwarantuje potrzebną wtedy wentylację. Jednak zmieniające się pory roku to nie jedyny powód, kiedy należy zastanowić się nad ich regulacją. Drzwi balkonowe narażone są na intensywną eksploatację poprzez częste otwieranie i zamykanie, na uchył, bądź na oścież. Z czasem może pojawić się problem z otwieraniem bądź zamykaniem drzwi, a przy poruszaniu klamką da się odczuć znaczny opór, oznacza to, że najwyraźniej skrzydło drzwi nieco opadło na zawiasach. Jest to naturalne zjawisko, które jak wspominają fachowcy, może pojawić się już po pierwszym roku użytkowania, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie przeprowadzić już pierwszą kontrolę oraz regulację drzwi balkonowych.

  Samodzielna regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

  Niezależnie od tego, czy drzwi balkonowe opadły i przestały prawidłowo działać, czy po prostu nastał czas na ich techniczny przegląd, do pracy na zawiasach potrzebny będzie 4 milimetrowy klucz imbusowy. Pierwszym krokiem, aby podnieść opadnięte skrzydło, jest otwarcie okna na tak zwany uchył. Następnie należy zdjąć osłonę dolnego zawiasu i sprawdzić stan regulacyjnej śruby. Najczęściej śruba ta jest poluzowana, dlatego, aby skrzydło uniosło się, wystarczy ją tylko odpowiednio dokręcić. Po dokręceniu śruby należy sprawdzić, czy drzwi swobodnie otwierają się i zamykają, w przypadku zbytniego dokręcenia śruby, czynności te mogą być utrudnione. Regulacja drzwi balkonowych na dolnych zawiasach odpowiada również za ich ustawienie i zmianę pozycji na prawo i lewo. W tym celu należy otworzyć drzwi balkonowe na oścież i dostatecznie przekręcić dolną śrubę, skrzydło powinno zmienić swoje ustawienie i przesunąć się lekko w stronę klamki. Kiedy wszystko już działa jak należy w tym miejscu, czas na regulację górnych zawiasów. Górne zawiasy reguluje się, aby zmienić położenie skrzydła po przekątnej. Na koniec warto nasmarować zawiasy, aby zniwelować ewentualne skrzypienie drzwi.

  drzwi balkonowe

  Letnia i zimowa regulacja drzwi balkonowych

  Sezonowa regulacja drzwi balkonowych polega na kontroli oraz ewentualnym zmniejszeniu bądź zwiększeniu docisku skrzydła do ramy w zależności od panującej pory roku. Tak jak wyżej już wspomniano, zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, warto uszczelnić docisk balkonowych drzwi, a latem, kiedy wzmożona wentylacja jest wskazana, należy z kolei je poluzować. Aby to zrobić, niezbędna staje się regulacja na okuciach drzwi, która polega na zmianie ich położenia. Uszczelnienie drzwi odbywa się poprzez przekręcenie mimośrodowych rolek bliżej, w kierunku uszczelki. Po wykonaniu tej czynności należy sprawdzić, czy drzwi swobodnie się otwierają, ponieważ zbytnie dokręcenie rolek może to utrudniać. Latem, bądź późniejszą wiosną, kiedy nie ma już potrzeby korzystania z ogrzewania, drzwi balkonowe należy rozszczelnić, czyli przekręcić rolki mimośrodowe, tak by oddaliły się od uszczelki. W ten sposób powstaną drobne szczeliny, które zapewnią odpowiedni poziom wentylacji w danym pomieszczeniu.

  Konserwacja ruchomych elementów drzwi balkonowych

  Wszelkie uszczelki i okucia tak jak skrzydło drzwi są równie narażone na częstą eksploatację, dlatego w czasie sezonowego przeglądu warto zadbać również o te elementy. Okucia należy zatem nie tylko poddawać regulacji, ale także dokładnie czyścić. Idealnie byłoby robić to minimum dwa razy do roku, używając do tego łagodnego detergentu o neutralnym pH. Należy pamiętać bowiem, że preparaty o zasadowym pH mogą sprzyjać powstawaniu na okuciach korozji. Po umyciu tych elementów należy je dostatecznie nasmarować odpowiednim do tego środkiem. Warto pamiętać również, że w przypadku uszkodzenia uszczelek, można wymienić ja na nowe, to samo dotyczy okuć i zawiasów. Zabieg ten jednak najlepiej zlecić profesjonalistom, ponieważ tylko dokładne pomiary zagwarantują montaż prawidłowych rozmiarów ruchomych elementów.

  Regulacja drzwi balkonowych wykonana przez fachowca

  Do czasu wygaśnięcia gwarancji drzwi balkonowych oraz okien, wszelkie naprawy pojawiających się w tym zakresie usterek są bezpłatne, jednak tylko w przypadku, kiedy nie powstały z winy użytkującego. W momencie, kiedy pojawią się pierwsze trudności z otwieraniem i zamykaniem drzwi, warto niezwłocznie skorzystać z takiej usługi. Kiedy okres gwarancji skończy się, regulacja drzwi balkonowych wykonana przez fachowca może kosztować około kilkudziesięciu złotych. Warto pamiętać, o regularnych kontrolach okuć i zawiasów drzwi balkonowych, ponieważ wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą powodować powstanie dalszych, kosztowniejszych awarii. Wymiana zawiasów czy naprawa klamki może kosztować już nawet około 300 zł. W momencie również, kiedy samodzielna regulacja drzwi balkonowych nie przyniosła pożądanych rezultatów i drzwi są nadal nieszczelne oraz stawiają opór przy otwieraniu, wizyta fachowca może stać się konieczna. Specjaliści w pierwszej kolejności wymienią wadliwe elementy, czasem jednak, kiedy drzwi noszą ślady uszkodzeń mechanicznych, będą zmuszeni wymienić ja nowe.

  Czy warto zdecydować się na inteligentną kuchnię?

  Jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych?

  1 komentarz

  1. Majster
   3 lipca 2020

   Znam to. Mam taki sam problem. W 1 rok po wyprowadzce do nowego mieszkania, drzwi balkonowe się wypaczyły.

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *