Jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych?

  Każdy, kto urządzał kiedyś łazienkę i stanął przed koniecznością zakupu płytek ceramicznych, które są najlepszym wyborem do łazienki, czy kuchni, w których panuje wysoka wilgotność – wie, że nie jest to proste zadanie. Płytki przede wszystkim trzeba wybrać, przetransportować do domu i zamontować. Aby się to jednak udało, trzeba obliczyć ile dokładnie płytek będzie potrzebnych do ułożenia w danym pomieszczeniu. Jak obliczyć ile płytek będziemy potrzebować? Jaki zapas najlepiej uwzględnić, aby na pewno nam nie zabrakło płytek, ale i żeby nie przepłacić?

  Ilość płytek ceramicznych – jak obliczyć?

  Obliczanie ilości płytek może wydawać się nieco skomplikowane – niemniej jest bardzo proste i szybkie, należy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim, jeżeli chcemy wyliczyć ilość kafelków na ścianie, należy zmierzyć szerokość każdej ściany, a następnie całość pomnożyć przez wysokość tych ścian. Jeżeli na ścianie znajduje się okno lub drzwi – obliczamy ich powierzchnię mnożąc wysokość przez szerokość i odejmujemy od poprzednio uzyskanego pola powierzchni. Tak uzyskaną powierzchnię w metrach kwadratowych można albo podzielić przez powierzchnię jednej płytki, albo podać w sklepie lub u dostawcy, jako gotowy wymiar. Jeżeli płytki ceramiczne planujemy położyć na podłodze, wystarczy zmierzyć za pomocą metra szerokość i wysokość danej powierzchni, a następnie obydwie wartości przez siebie pomnożyć. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie, w jaki sposób będziemy kłaść płytki: tradycyjnie, czy w karo oraz uwzględnienie zapasu płytek na wypadek zniszczeń.

  Jak obliczyć zapas płytek ceramicznych?

  Niestety nie wystarczy policzyć powierzchni, żeby wiedzieć ile dokładnie płytek, należy kupić. Zawsze w czasie pracy zdarzają się drobne wypadki i czasami potrzeba więcej kafelków niż zaplanowaliśmy. Płytki ceramiczne mogą się przypadkowo stłuc, ukruszyć, czy wymagać przycinania – często podczas docinek płytki zwyczajnie pękają. Lepiej na samym początku przewidzieć możliwe straty i oszczędzić czasu na późniejszym domawianu płytek – co znacznie opóźnia pracę. Dlatego zamawiając płytki warto zamówić ich nieco więcej. Ile dodatkowych płytek zamówić? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujemy ułożyć płytki – układanie w karo zwykle przynosi więcej strat oraz jak bardzo skomplikowanego kształtu jest powierzchnia. Przyjmuje się, że zawsze zamawia się ilość płytek z rezerwą 10 do 15 procent dodatku. W przypadku ułożenia karo można zwiększyć tę liczbę do nawet 20 procent.

  Regulacja drzwi balkonowych kluczem do ich długiej żywotności

  Rekuperacja to oszczędności i czyste powietrze w domu

  1 komentarz

  1. Janusz
   9 lipca 2020

   Ja zawsze obliczam metraż +10%. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się dobierać płytek

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *