Rekuperacja to oszczędności i czyste powietrze w domu

  Gdy decydujemy się na budowę domu to najlepiej od razu wyposażyć go w wentylację z systemem rekuperacji, czyli odzysku ciepła. To znacznie zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

  Wyciszenie i filtry

  Wentylację z systemem rekuperacji można zamontować w każdym domu. Nie ma znaczenia, czy jest to budynek parterowy, z użytkowym poddaszem, piętrowy, z płaskim dachem, z dachem dwu i wielospadowym, duży, mały, nowoczesny lub o tradycyjnej stylistyce. Najlepiej jednak zaplanować system wentylacyjny z rekuperacją już na etapie wyboru domu, ponieważ istnieje na rynku wiele gotowych projektów budynków, w których uwzględniono właśnie taki system wentylacji. Poza tym są też firmy oferujące przygotowanie planu samej wentylacji z rekuperacją, którego koszt zaczyna się już od kilkuset złotych. Natomiast przy wyborze samego rekuperatora do wentylacji warto zwrócić uwagę na to. aby był;

  • dostosowany do metrażu domu
  • dobrze wyciszony
  • miał możliwość stosowania filtrów najwyższej klasy

  Wymiana ciepła

  Warto zainwestować w rekuperację, ponieważ oprócz wydawania mniejszych kwot na ogrzewanie – ma ona również ogromny pozytywny wpływ na komfort termiczny w domu. Rekuperator jest bowiem urządzeniem zasilanym energią elektryczną, które reguluje dostarczanie do wnętrza domu świeżego powietrza z jednoczesnym wywiewanie na zewnątrz tego, które już zostało zużyte. Proces ten odbywa się za pomocą wentylatora ma zbilansowany charakter. Poza tym rekuperator wyposażony jest także w wymiennik ciepła. Jego zadaniem jest natomiast odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i przekazywanie go świeżemu, które jest tłoczone do środka. Dzięki takiemu rozwiązanie koszty ogrzewania domu mogą zmniejszyć się rocznie nawet o kilkadziesiąt procent. Gdy jeszcze dom jest dobrze ocieplony i ma szczelne okna to za ogrzewania można zapłacić naprawdę niewielkie kwoty. Wentylacja z rekuperacją działa niezależnie od pogody, ponieważ ma system przeciwzamrożeniowy, który umożliwia pracę nawet wówczas, gdy za zewnątrz jest bardzo duży mróz. Poza tym rekuperator można wyłączyć.

  Czyste powietrze

  Taki system wentylacyjny ma również pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców domu. Dostarcza do niego bardzo czyste powietrze. Gdy stosuje się dobre filtry na przykład dwustopniowe to chroni on nie tylko przed nadmiarem dwutlenku węgla, ale również skutecznie zabezpiecza przed innymi zanieczyszczeniami i tak zwanym smogiem.

  Aby ogrzewanie domu było naprawdę wygodne, a jego koszty rzeczywiście bardzo niskie, warto również na etapie projektowania domu zapoznać się, jakie korzyści w połączeniu z rekuperacją daje zamontowanie na przykład:

  • pompy ciepła
  • lub pieca na pellet.

  Jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych?

  Ściany w domu – jaki materiał wybrać do kuchni i łazienki?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *