Zasady działania systemu rekuperacji

  Mianem rekuperacji określa się tzw. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest ona stosowana przede wszystkim w nowoczesnych pod względem technologicznym, szczelnych budynkach. System rekuperacji pozwala na uzyskanie wielu korzyści pod względem wygody, komfortu oraz energooszczędności.

  Budowa systemu rekuperacji

  System rekuperacji zbudowany jest z rekuperatora oraz układu kanałów wentylacyjnych, odpowiedzialnych za rozprowadzanie powietrza. Rekuperacja zachodzi więc w wyniku współpracy pomiędzy rekuperatorem, a kanałami transportującymi powietrze. Ilość powietrza nawiewanego oraz wywiewanego jest równoważona, dlatego pełna nazwa tego procesu określana jest jako zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewana z odzyskiem ciepła. Kierunek przepływu z pomieszczeń na zewnątrz nazywany jest wyrzutem zużytego powietrza, natomiast z zewnątrz do pomieszczeń określany jest jako nawiew powietrza świeżego. Miejscem spotkania dwóch strumieni powietrza jest wymiennik rekuperatora, w którym dochodzi do wymiany powietrza wyciąganego z pomieszczeń na powietrze do nich nawiewane. Strumienie te nie ulegają zmieszaniu między sobą, a jedynie oddają energię podczas mijania. Pozwala to na uzyskanie dużej energooszczędności. Elementem odpowiedzialnym za ruch powietrza w rekuperatorze są dwa, umieszczone po obu stronach urządzenia wentylatory wymiennika ciepła.

  Projekt systemu rekuperacyjnego

  W zależności od układu i rozmieszczenia pomieszczeń czy ścianek działowych, każdy budynek wentylowany jest w określony sposób. W przypadku każdego projektu konieczne jest więc przygotowanie oddzielnego projektu systemu rekuperacyjnego. Stały przepływ powietrza pozwala na uzyskanie stałej świeżości wewnątrz pomieszczeń. Nawiewane w ten sposób powietrze charakteryzuje się niską zawartością wilgotności i dwutlenku węgla, co korzystnie wpływa na samopoczucie, sen oraz poziom wypoczynku przebywających w jego otoczeniu osób. W przeciwieństwie do pomieszczeń w których panuje zaduch, powietrze pochodzące z rekuperatora jest przefiltrowane i nie zawiera drobinek kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu rekuperacja znacząco podnosi komfort codziennego życia, tak jak często jest to spotykane w mieście Warszawa. Zużyte powietrze usuwane jest z korytarzy, łazienek, kuchni, salonów czy sypialni. Wiele pomieszczeń wyposażanych jest zarówno w system nawiewu, jak i wywiewu. Niektóre z nich służą jako pomieszczenia transferowe. Są równie skutecznie wentylowane, jednak nie posiadają anemostatów. Wentylowaniu mechanicznemu zazwyczaj nie podlegają garaże oraz kotłownie.

  Dlaczego warto zdecydować się na wizualizację architektoniczną?

  Lacobel – czym jest szło na ścianę lacobel

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *