Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe elektryczne?

  Nie ma nic przyjemniejszego niż uczucie ciepła pod stopami, zwłaszcza w jesienny lub zimowy poranek. Tradycyjne grzejniki nie zapewniają jednak tego komfortu. Wiele osób coraz chętniej decyduje się na montaż ogrzewanie podłogowego elektrycznego. Sprawdź, jak krok po kroku wprowadzić to rozwiązanie w swoim domu!

  Jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne?

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne to system, który wytwarza ciepło za pomocą energii elektrycznej. Elementy, które wchodzą w jego skład to maty grzejne i sterownik. Regulowanie temperatury (manualne lub automatyczne) pozwala na utrzymanie komfortowych warunków w pomieszczeniu niezależnie od pogody za oknem. Wielką zaletą tego systemu jest równomierne rozprzestrzenianie się ciepła oraz stosunkowo łatwy montaż. W wielu miejscach można zakupić gotowe zestawy, które zawierają podstawowy sprzęt – wystarczy, że wcześnie zmierzyć, ile metrów kwadratowych mat będzie Ci potrzebnych.

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczeń ze względu na swój dyskretny wygląd. Jeśli nie dysponujesz większą przestrzenią, nie musisz martwić się o to, że poszczególne elementy jeszcze bardziej ją zmniejszą. Maty i kable umieszczane są pod kafelkami, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo miejsca.

  Jak przygotować się do montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego?

  Przed rozpoczęciem montażu należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Niezbędna okaże się wizyta w sklepie budowlanym oraz zakup poszczególnych elementów, które składają się na system elektrycznego ogrzewania podłogowego. Oto, jak powinna wyglądać Twoja lista zakupów:

  • mata lub folia grzewcza (w zależności od tego na jakie rozwiązanie zdecydujesz się finalnie);
  • termostat;
  • narzędzie do przycinania materiałów;
  • wylewka lub klej.

  Wszystkie wymienione powyżej produkty przydadzą Ci się na poszczególnych etapach prac, również w przygotowaniach podłoża oraz miejsca w ścianie na puszkę instalacyjną do termostatu.

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe – montaż krok po kroku

  Jak już zostało to zasygnalizowane wcześniej – pierwszy krok stanowi zabezpieczenie pomieszczenia i przyszykowanie podłogi, w tym również wycięcie rowka na wąż sensora. Miejsce, w którym chcemy zamontować ogrzewanie elektryczne, powinno być oczyszczone i wygładzone, dlatego że tylko w ten sposób można równo ułożyć maty i wchodzące w ich skład kable. Oprócz powierzchni należy pamiętać też o konieczności wykonania otworu w ścianie na puszkę instalacyjną oraz odpowiednio wymierzonych bruzd na przewody elektryczne.

  Kolejny krok to przycinanie mat/folii – pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie uszkodzić żadnego z kabli. Odstęp między przewodami powinien wynosić 5 cm. Po tym, jak dopasujesz i ułożysz materiał, należy przykleić go za pomocą taśmy, która najczęściej jest dołączona do zestawu. Zanim jednak przystąpisz do nakładania warstwy kleju lub wylewki musisz wykonać pomiar oporu i odnotować jego wartość. 

  Choć cały proces może wydawać się łatwy, to warto podkreślić, że wszelkie prace elektryczne należy powierzyć specjalistom, którzy posiadają odpowiednie kompetencje. Z tego powodu instalacją termostatu zajmują się wykwalifikowani elektrycy.

  Co zyskasz montując ogrzewanie podłogowe elektryczne?

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne to doskonały sposób na zapewnienie sobie komfortu i ciepła w domu, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy temperatura spada. Jeśli zdecydujesz się na montaż systemu mat/folii grzewczych, zyskasz:

  • optymalizację kosztów i energii;
  • większą wydajność niż w przypadku tradycyjnych grzejników;
  • odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu;
  • wolną przestrzeń do zagospodarowania ze względu na to, że maty znajdują się pod podłogą;
  • możliwość regulowania temperatury za pomocą termostatu w zależności od indywidualnych preferencji.

  Bramy garażowe marki Wiśniowski – Co powinieneś wiedzieć?

  Gipiury do firan na metry – twoje okno, twoja sztuka

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *