Jak pracuje projektant wnętrz?

  Coraz więcej osób urządzających swój dom lub mieszkanie decyduje się na współpracę z projektantem wnętrz. Za takim krokiem stoi kilka powodów. Do najbardziej istotnych przyczyn z pewnością możemy zaliczyć rosnącą świadomość inwestorów na temat tego, co można zyskać i ile zaoszczędzić dzięki wsparciu specjalisty. Aby jednak tak się stało, warto znaleźć osobę, która ma odpowiednie doświadczenie i kompetencje w tej kwestii. Wyjaśniamy zatem, jak powinien przebiegać modelowy proces projektowania wnętrz.

  Czym sugerować się, wybierając biuro projektowe? Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii klientów w sieci. Na stronie pracowni Qroom.pl czytamy takie opinie jak: Projekty piękne, profesjonalizm i dokładność. Polecam Dominika Bienias czy Polecam Qroom ze względu na dobry gust i profesjonalne podejście, Przemysław Jurkiewicz. Przyjrzyjmy się jednak, co taka rekomendacja oznacza w praktyce.

  Etap przedprojektowy – pierwszy krok do aranżacji wnętrza

  Pierwszym krokiem w przygotowaniu konkretnego projektu aranżacji jest kontakt inwestora z projektantem, mający na celu ustalenie potrzeb, oczekiwań i upodobań przyszłych mieszkańców danego domu. Pierwsza rozmowa najczęściej ma charakter niezobowiązujący. Jeśli adres biura na to pozwala, można spotkać się osobiście, jednak w dzisiejszych czasach takie konsultacje często mają charakter online, na przykład poprzez konto e-mail czy popularny komunikator.

  Jak wypracować tę dokładność projektanta, o której wspomina choćby cytowana wyżej Dominika Bienias? Najczęściej wykorzystuje się do tego celu ankietę informacyjną, na podstawie której można wysnuć wnioski co do pożądanego stylu wnętrza, ulubionych kolorów, stylu życia, możliwego budżetu.

  Etap koncepcyjny – wcielenie idei w życie

  Jeśli klient akceptuje warunki współpracy i podpisze umowę, projektant może przejść do przygotowania projektu koncepcyjnego. To punkt wyjścia do dalszych prac, w którym odzwierciedla się oczekiwania klienta. Przeważnie przygotowywane są 2 – 3 propozycje układu funkcjonalnego przestrzeni w formie dwuwymiarowego rzutu. Uwzględnia się w nim układ ścian działowych, elementów wyposażenia, mebli wraz z podanymi wymiarami. Kształtują się tu także propozycje materiałowo-kolorystyczne.

  Realizacja projektu

  I wreszcie finał… Po przygotowaniu rzutów można przystąpić do projektowania wszelkich istotnych elementów, w tym zabudowy mebli, najważniejszych instalacji, układu podłóg i zabudowy. Sporządza się także pełną dokumentację techniczną i wizualizację 3D.

  Ładowarki buforowe – zastosowanie i właściwości

  Gdzie znaleźć drewniane meble dobrej jakości?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *