Wykonywanie pracy z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych wymaga stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Urządzenia zasilane prądem mogą ulegać rozmaitym awariom, co wiąże się nie tylko z możliwym uszkodzeniem sprzętu, ale też z zagrożeniem dla życia lub zdrowia człowieka. Na szczęście automatyka przemysłowa jest wyposażona w wiele systemów zabezpieczeń, które gwarantują skuteczną ochronę. Ich wybór uzależniony jest oczywiście od rodzaju instalacji czy jej zaawansowania, dlatego odgrywa tak istotną rolę.
Spis treści
Bezpieczne korzystanie z automatyki
Tak jak w wielu innych dziedzinach, tak i w przypadku przemysłu korzystanie z urządzeń zasilanych energią elektryczną obarczone jest ryzykiem awarii lub zagrożenia zdrowia. Z tego powodu podstawowymi elementami wielu instalacji są między innymi czujniki, wyłączniki, bezpieczniki zapewniające bezpieczne użytkowanie układów mechanicznych. Zagrożeń jest mnóstwo – to zmiana parametrów płynącego prądu, zwarcia, przeciążenia lub problemy z dostępem do energii. Aby przeciwdziałać skutkom takich sytuacji, używa się zróżnicowanych komponentów, takich jak rozłączniki bezpiecznikowe, które na przykład odcinają źródło zasilania w przypadku pojawienia się zagrożenia. Zdarza się też, że wartość płynącego prądu jest zbyt wysoka, co także bywa niebezpieczne. Wówczas kluczowym elementem staje się wyłącznik nadprądowy, odpowiadający za przerwania obwodu. Tego rodzaju elementy umożliwiają zatrzymanie pracy urządzeń, dając czas na dokonanie naprawy.
Brak zasilania też bywa kłopotliwy
Oczywiście czasami brak zasilania wynika nie z systemowego odcięcia jego źródła w przypadku przeciążeń lub zmian parametrów prądu. Zdarza się bowiem, że pojawiają się kłopoty z dostępem do źródła energii będące rezultatem awarii. Praca maszyn powinna być jednak ciągła, aby procesy technologiczne przebiegały prawidłowo. Z tego powodu w przypadku problemów z prądem koniecznym wyposażeniem jest przełącznik źródeł zasilania. Jeśli pojawia się kłopot z pierwotnym źródłem, to wówczas system przełącza się na to awaryjne i urządzenia mogą funkcjonować bez przerwy. Dla działania przedsiębiorstwa ma to ogromne znaczenie, ponieważ gwarantuje uniknięcie długich przestojów, które mogą generować poważne straty.
Dostęp do pomieszczeń tylko dla upoważnionych
Kolejny aspekt bezpieczeństwa, który ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to użytkowanie maszyn i instalacji w sposób prawidłowy wyłącznie przez przeszkolony personel. Dlatego w przypadku centrów danych czy serwerowni system kontroli dostępu powinien chronić przed wejściem osób nieupoważnionych. Dzięki temu ma się pewność, że za funkcjonowanie sprzętu, monitorowanie jego pracy oraz zarządzanie procesami będą odpowiedzialni tylko wykwalifikowani specjaliści. Oczywiście możliwości dostępowe są zróżnicowane. Czasami można korzystać z klucza, innym razem z karty magnetycznej albo ze specjalnego kodu. Bez względu na zastosowaną metodę pomieszczenie znajdujące się pod szczególną ochroną będzie dostępne wyłącznie dla wybranych pracowników.
Co w sytuacji, gdy dojdzie do awarii? Sygnalizator dźwiękowy zapewni szybką reakcję
Mimo stosowania poważnych systemów zabezpieczeń czasami nie sposób zapobiec awarii. Na szczęście usterka nie musi oznaczać poważnych kłopotów, pod warunkiem że zostanie szybko rozpoznana i nastąpi ekspresowa oraz skuteczna reakcja. Sygnalizacja alarmu, zarówno automatyczna, jak i manualna, gwarantuje na przykład natychmiastowe zatrzymanie pracy maszyn oraz pozwala na dokonanie naprawy. W ten sposób można zapewnić szybki powrót do działania i ograniczyć ewentualne straty.
Napisz komentarz