Na czym polega zawód księgowego?

  Zawód księgowości kojarzony jest ze żmudną i nudną pracą. Dużo w tym racji, prowadzenie księgowości opiera się na powtarzalnych czynnościach. To czy jest nudny uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji osoby chcącej wykonywać zawód księgowego.

  Kandydaci na stanowisko księgowego powinni posiadać zamiłowanie do matematyki.

  Rozstrzyganie kwestii spornych dotyczących rozliczeń podatkowych może być dla tego typu osób prawdziwą frajdą. Zwłaszcza, że zakres obowiązków przeciętnego księgowego jest całkiem spory. W zakres usług profesjonalnego księgowego wchodzi prowadzenie ksiąg rachunkowych. Wszelkie rozliczenia odbywają się na podstawie dowodów księgowych dostarczonych przez kontrahenta. Profesjonalny księgowy zajmuje się również sporządzaniem sprawozdań finansowych. Musi pełnić nadzór nad aktywami i pasywami przedsiębiorstwa. Profesjonalny księgowy ma niebagatelny wpływ na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. To bowiem właśnie na jego barkach spoczywa to, by dokonywać regularnych wpłat dla kontrahentów i Urzędu Skarbowego.

  Zobacz również:  Klementynki - Jak odróżnić je od mandarynek?

  Wymagania stawiane przed nowoczesnym doradcą podatkowym

  Są zdecydowanie większe niż jeszcze kilka lat temu. Doradca podatkowy funkcjonujący w nowoczesnym przedsiębiorstwie często musi również pełnić usługi z zakresu doradztwa podatkowego czy specjalisty z zakresu kadr i płac. W dzisiejszym świecie niebagatelną rolę odgrywa znajomość programów służących do księgowania. Bez tego wykonanie tego zawodu byłoby całkowicie nie możliwe. Doradca podatkowy coraz częściej pełni również rolę pełnomocnika przedsiębiorstwa. To właśnie on reprezentuje przedsiębiorcę przed Urzędem Skarbowym, a nawet Sądem.

  Trzeba też sobie szczerze powiedzieć, że doradca podatkowy w nowoczesnych warunkach gospodarczych ulega przeobrażeniu. Księgowy coraz częściej pełni funkcję doradczą w przedsiębiorstwie. Księgowy coraz częściej pełni również rolę zarządczą w przedsiębiorstwie. To właśnie od decyzji księgowych coraz częściej uzależniony jest koszt prowadzenia całej działalności.

  Wiele w zwodzie księgowości zmieniła deregulacja tego zawodu

  Weszła w życie 10 sierpnia 2014 roku, od tej pory prowadzeniem ksiąg rachunkowych może zająć się praktycznie każdy. Deregulacja ta najwięcej korzyści przyniosła samym przedsiębiorcom, którzy do tej pory nie mogli prowadzić samodzielnej księgowości. Niestety wiele zepsuł na rynku samych usług księgowych. Na rynku pojawiło się mnóstwo biur rachunkowych. Wolny rynek wyeliminował jednak te podmioty gospodarcze, które usługi księgowego prowadziły na niezadowalającym poziomie. Nadal wciąż w cenie jest certyfikat księgowego.

  Zobacz również:  Jak zrobić kwiaty z bibuły

  Osoby aplikujące do zawodu księgowego w trosce o jak najwyższa jakość świadczonych przez siebie usług powinny więc dołożyć wszelkich starań by certyfikat ten zdobyć.

  Biuro rachunkowe stanowi zresztą dobrą alternatywę dla księgowego zatrudnionego na etacie. Za jego pomocą można w znaczącym stopniu obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

  Jak powinna wyglądać karta dań?

  Klementynki – Jak odróżnić je od mandarynek?

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *