Jasna łazienka z drewnem

  Do wystroju łazienki przywiązujemy coraz większą wagę. Znajdujące się w niej elementy, jak i ich ustawienie, muszą być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Do tego wszystkie muszą stanowić harmonijną stylistyczną całość. Trendów w wystroju jest dziś wiele, jak i elementów, które dostępne są na rynku. Ciekawą aranżację można stworzyć łącząc jasne płytki łazienkowe z drewnem.

  Drewno w łazience można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym z nich są oczywiście meble i dodatki, chociaż nie brakuje też projektów, które uwzględniają drewnianą okładzinę ścienną, a nawet podłogę w łazience, co jest już rozwiązaniem bardzo ekskluzywnym i wymagającym konkretnej pielęgnacji i właściwej wentylacji w pomieszczeniu. Dlatego też na ściany i podłogi najczęściej wybiera się płytki, które stanowią doskonałe tło dla białej ceramiki łazienkowej i mebli w wybranym kolorze naturalnego drewna. Płytki mogą być zarówno śnieżnobiałe, jak i na przykład beżowe. I co ważne, nie warto wybierać białych fug, które szybko pociemnieją. Lepiej sprawdzą się szare.

  W stylu nowoczesnym
  Jasne płytki łazienkowe w połączeniu z drewnem doskonale sprawdzi się w stylizacji nowoczesnej. Na ścianach dobrze sprawdzą się płytki rektyfikowane, bez nadmiernych zdobień. Mogą być białe, jasnobeżowe lub też jasnozielone. Umywalka i sedes powinny być śnieżnobiałe. Mogą mieć kształty typowo nowoczesne – prostokątne, albo też tradycyjne. Drewniane fronty natomiast mebli muszą być minimalistyczne – proste, geometryczne i bez ozdobników. Drewno może być bardzo jasne lub też ciemne – zależnie od naszego gustu i pomysłu. Białe płytki możemy połączyć z łagodną jasną barwą klonu lub też na zasadzie kontrastu – z ciemnym wenge. Pamiętajmy też, że również dodatki muszą być minimalistyczne, aby pasowały do wystroju.

  Łazienka rustykalna
  Jeśli chcemy, aby nasza łazienka urządzona była w stylu rustykalnym, powinniśmy wybrać matowe płytki o nieregularnych brzegach, najlepiej w kolorze białym lub piaskowym. Urządzenia sanitarne mogą być klasyczne białe. Jeśli powierzchnia na to pozwoli, aby nadać pomieszczeniu charakteru, możemy wstawić do niego drewniane filary i belki. W przypadku mebli kluczową kwestią będą fronty z litego drewna, które dla lepszego efektu można dodatkowo postarzyć. Doskonałymi dodatkami będą wiklinowe kosze i koszyki oraz małe ocynkowane wiaderka, w których możemy przechowywać przybory łazienkowe. Nieco większe będą natomiast doskonałymi osłonkami na doniczki, jeśli tylko mamy w łazience okno i będziemy trzymać na nim rośliny. Nie zapomnijmy też o drewnianym karniszu i białej zwiewnej firance.

  W stylu sauny
  Jasną łazienkę możemy także urządzić w stylu przypominającym saunę. Tutaj najlepiej sprawdzą się białe płytki ceramiczne bez ozdobników oraz proste, ażurowe meble z wąskich drewnianych desek w jasnym naturalnym kolorze. Takimi meblami mogą być: regał na ręczniki i różnego rodzaju akcesoria łazienkowe, ławeczka, a także półki na ścianach.

  Dobór drewna i mebli
  Dawniej, z obawy, że drewno zniszczy się pod wpływem wilgoci, wody i temperatur, ograniczano jego obecność w łazienkach do niewielkich dodatków, zwłaszcza w łazienkach bez okna i dobrej wentylacji. Dziś sytuacja wygląda inaczej dzięki zaawansowanym technologiom, zabezpieczeniom i wiedzy na temat gatunków drewna. Warto wiedzieć, że warunki panujące w łazience najlepiej znoszą egzotyczne gatunki drewna, które pochodzą z rejonów, w których wilgoć i zmienne temperatury są na porządku dziennym. Drewno powinni mieć niski skurcza, musi być także regularnie zabezpieczane dobrze zabezpieczane i poddawane pielęgnacji przy pomocy ochronnych wosków i olei.

  Wybierając meble należy przyjrzeć się parametrom wytrzymałościowym drewna, z którego zostały wykonane. Ważne, aby były one wysokie.

  Szczególne znaczenie ma odporność na wilgoć, żeby meble nie rozwarstwiały się i nie pęczniały. Trzeba też zabezpieczyć meble przed rozwojem pleśni i grzybów.

  Zalety jasnej aranżacji
  Połączenia jasnych płytek łazienkowych z drewnianymi meblami to rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć nudy. Będzie stanowić bazę, która pozwoli wprowadzać zmiany, kiedy tylko sobie tego zażyczymy. Wystarczy, że będziemy umiejętnie operować dodatkami i ich barwami. Jeśli wprowadzimy kamyki, elementy bambusowe i delikatne rośliny, odtworzymy klimat japoński. Jeśli natomiast mamy ochotę na klimat marynistyczny, wybierzmy elementy czerwone, niebieski oraz czerwono – i niebiesko – białe pasy.

  Aranżacja łazienki a bezpieczeństwo

  Pomysł na łazienkę: panele ścienne

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *