Kabina prysznicowa czy wanna?

  W zależności od posiadanej powierzchni łazienki, zdecydować musimy czy chcemy zamontować prysznic lub wannę, a może jedno i drugie? Z reguły, jednak musimy dokonać wyboru, gdyż łazienki, w szczególności w blokach, nie są za duże. Które urządzenie sanitarne wybrać? Lepiej wybrać wygodę czy funkcjonalność?

  Kabina prysznicowa
  Jest to popularniejszy sanitariat niż wanna, z uwagi na cenę oraz jej małe gabaryty. Z łatwością zmieści się w wielu łazienkach w bloku. Poza tym wielu z nas obecnie prowadzi aktywny i szybki tryb życia, co wiąże się ze sprawnym załatwieniem codziennych zabiegów higienicznych. Jest to dogodne dla mieszkań, w których mieszka wielu domowników. Prysznic zmniejsza czas oczekiwania na swoją kolej.

  Dużym mankamentem jest to, że kabiny prysznicowe szybciej psują się niż wanny, a do tego trudniej się je myje, ponieważ osadza się na nich kamień, który do zmycia jest trudny i pracochłonny w porównaniu do mycia akrylu czy stali emaliowej – popularnych materiałów używanych do produkcji wanien. Ścianki oraz zawiasy w kabinach bardzo często się wypaczają i wymagają wymiany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z drugiej strony zaoszczędzimy, ponieważ korzystanie z prysznica zamiast wzięcia kąpieli zużywa mniej wody. Podczas prysznica zużywamy maksymalnie 30 litrów na minutę, kąpiąc się potrzebujemy nawet 100 litrów na zapełnienie wanny!

  Kabiny prysznicowe są bezpieczniejsze, ponieważ mniej wody może pomieścić brodzik, jest płytszy, a dzięki temu odpowiedniejszy dla dzieci i osób starszych, nie istnieje ryzyko utopienia się, nie ma również problemu z wejściem do środka – próg prysznica jest z reguły niższy niż ścianka wanny. Plusem jest również mniejsze ryzyko poślizgnięcia się.

  Wanna
  Zaletą wanny jest to, że kąpiele w niej doskonale relaksują. Obecnie na rynku istnieje wiele dodatków do wanien w tym urządzenia do hydromasażu lub jacuzzi. Kąpiel doskonale regeneruje obolałe ciało i koi nerwy po całym dniu. Dodanie olejków zapachowych, może mieć również właściwości zdrowotne, szczególnie polecane podczas przeziębienia – podczas gorącej kąpieli rozgrzewamy całe ciało. Wydaje się, że kabiny prysznicowe nie są gorsze. Podobne elementy można znaleźć już również w ich wyposażeniu – producenci oferują kabiny z sauną parową czy hydromasażem, a nawet radiem, jednak należy zwrócić uwagę na ich wykonanie czasem jest nietrwałe lub szybko się psuje.

  Wanna również może być funkcjonalna – wykąpiemy w niej dzieci, możemy nad nią umieścić suszarkę, gdzie woda z prania będzie skapywać do niej, jeśli obudujemy wannę, można w niej zrobić schowek na środki chemiczne czy miski.

  Dla osób, które mają miejsce na wannę ale na prysznic już nie, producenci stworzyli parawany nawannowe, które sprawiają, że słuchawki w wannie można używać jak prysznicu, a dzięki ściankom umieszczonym na wannie bez ryzyka ochlapania całej łazienki możemy wziąć prysznic.

  Wykończenie
  Należy pamiętać, aby odpowiednio wykończyć łazienkę, w której umieścimy nasze sanitariaty. Po wyjściu z wanny czy prysznica warto mieć ogrzewanie podłogowe odpowiednio przygotowane przy pomocy produktów Atlasu – taka podłoga będzie zbawienna dla naszych stóp, a także zadbajmy o materiały, które sprawią, że wilgoć i woda wydobywająca się z prysznica czy wanny, nie uszkodzi naszych kafelków, w tym celu wybierzmy odpowiednie kleje do płytek i fugi do łazienek Atlas.

  Termometry

  Innowacyjne rozwiązania dla łazienek

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *