Kabina prysznicowa czy wanna?

  W zależności od posiadanej powierzchni łazienki, zdecydować musimy czy chcemy zamontować prysznic lub wannę, a może jedno i drugie? Z reguły, jednak musimy dokonać wyboru, gdyż łazienki, w szczególności w blokach, nie są za duże. Które urządzenie sanitarne wybrać? Lepiej wybrać wygodę czy funkcjonalność?

  Kabina prysznicowa
  Jest to popularniejszy sanitariat niż wanna, z uwagi na cenę oraz jej małe gabaryty. Z łatwością zmieści się w wielu łazienkach w bloku. Poza tym wielu z nas obecnie prowadzi aktywny i szybki tryb życia, co wiąże się ze sprawnym załatwieniem codziennych zabiegów higienicznych. Jest to dogodne dla mieszkań, w których mieszka wielu domowników. Prysznic zmniejsza czas oczekiwania na swoją kolej.

  Dużym mankamentem jest to, że kabiny prysznicowe szybciej psują się niż wanny, a do tego trudniej się je myje, ponieważ osadza się na nich kamień, który do zmycia jest trudny i pracochłonny w porównaniu do mycia akrylu czy stali emaliowej – popularnych materiałów używanych do produkcji wanien. Ścianki oraz zawiasy w kabinach bardzo często się wypaczają i wymagają wymiany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z drugiej strony zaoszczędzimy, ponieważ korzystanie z prysznica zamiast wzięcia kąpieli zużywa mniej wody. Podczas prysznica zużywamy maksymalnie 30 litrów na minutę, kąpiąc się potrzebujemy nawet 100 litrów na zapełnienie wanny!

  Zobacz również:  Meble drewniane do łazienki - czy to dobry pomysł?

  Kabiny prysznicowe są bezpieczniejsze, ponieważ mniej wody może pomieścić brodzik, jest płytszy, a dzięki temu odpowiedniejszy dla dzieci i osób starszych, nie istnieje ryzyko utopienia się, nie ma również problemu z wejściem do środka – próg prysznica jest z reguły niższy niż ścianka wanny. Plusem jest również mniejsze ryzyko poślizgnięcia się.

  Wanna
  Zaletą wanny jest to, że kąpiele w niej doskonale relaksują. Obecnie na rynku istnieje wiele dodatków do wanien w tym urządzenia do hydromasażu lub jacuzzi. Kąpiel doskonale regeneruje obolałe ciało i koi nerwy po całym dniu. Dodanie olejków zapachowych, może mieć również właściwości zdrowotne, szczególnie polecane podczas przeziębienia – podczas gorącej kąpieli rozgrzewamy całe ciało. Wydaje się, że kabiny prysznicowe nie są gorsze. Podobne elementy można znaleźć już również w ich wyposażeniu – producenci oferują kabiny z sauną parową czy hydromasażem, a nawet radiem, jednak należy zwrócić uwagę na ich wykonanie czasem jest nietrwałe lub szybko się psuje.

  Zobacz również:  Ręczniki z haftem do łazienki – pomysł na ciekawy prezent

  Wanna również może być funkcjonalna – wykąpiemy w niej dzieci, możemy nad nią umieścić suszarkę, gdzie woda z prania będzie skapywać do niej, jeśli obudujemy wannę, można w niej zrobić schowek na środki chemiczne czy miski.

  Dla osób, które mają miejsce na wannę ale na prysznic już nie, producenci stworzyli parawany nawannowe, które sprawiają, że słuchawki w wannie można używać jak prysznicu, a dzięki ściankom umieszczonym na wannie bez ryzyka ochlapania całej łazienki możemy wziąć prysznic.

  Wykończenie
  Należy pamiętać, aby odpowiednio wykończyć łazienkę, w której umieścimy nasze sanitariaty. Po wyjściu z wanny czy prysznica warto mieć ogrzewanie podłogowe odpowiednio przygotowane przy pomocy produktów Atlasu – taka podłoga będzie zbawienna dla naszych stóp, a także zadbajmy o materiały, które sprawią, że wilgoć i woda wydobywająca się z prysznica czy wanny, nie uszkodzi naszych kafelków, w tym celu wybierzmy odpowiednie kleje do płytek i fugi do łazienek Atlas.

  Termometry

  Innowacyjne rozwiązania dla łazienek

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *