Termometry

  Termometr – przyrząd wynaleziony w XVIII wieku przez Daniela Gabriela Fahrenheita – służący do mierzenia temperatury. Niby zwykły przedmiot, posiadający jednak różne wersje i służący do rozmaitych zastosowań.

  Trochę teorii: Ze względu na zasadę działania, możemy wyróżnić następujące rodzaje termometrów: cieczowe (rtęciowe i alkoholowe, z którymi mamy do czynienia chyba najczęściej – wystarczy wyjrzeć przez okno: będzie przymocowany do okna naszego lub u sąsiada), bimetalowe, gazowe, parowe, radiacyjne, elektryczne i magnetyczne.

  Dzieląc je ze względu na wykorzystanie, to będą to między innymi: zaokienny, pokojowy, lekarski i laboratoryjny. Dlaczego o nich w ogóle mówimy? Wybór odpowiedniego termometru – bez względu na jego przeznaczenie – jest bardzo ważny. Chcemy przecież, by zakupione przez nas urządzenie odpowiadało naszym wymaganiom, cechowało się wysoką jakością i sprawnością. Takie właśnie urządzenia pomiarowe ma w swojej ofercie największa w Europie sieć sklepów wysyłkowych techniki i elektroniki – www.conrad.pl termometry. Proponuje ona szeroki wachlarz termometrów: pokojowe, okienne, gastronomiczne, przemysłowe, samochodowe, oporowe, do instalacji panelowej oraz pirometry.

  Jeśli poszukujemy termometru zaokiennego i cenimy „klasykę”, warto wybrać prosty, ale solidny i elegancki termometr zewnętrzny cieczowy. Jeśli natomiast zależałoby nam na czymś nowocześniejszym, trafionym wyborem będzie termohigrometr okienny. Na jego ekranie wyświetlane są następujące dane: temperatury aktualna, najniższa i najwyższa w ciągu dnia, a także aktualna wilgotność powietrza.

  Zobacz również:  Czas na inteligentne łazienki

  W każdym domu powinien znajdować się też termometr lekarski. W apteczkach u wielu z nas wciąż można znaleźć jeszcze termometry rtęciowe. Warto pomyśleć o ich wymianie na elektroniczne. W razie ich uszkodzenia nic nam się nie stanie – w przeciwieństwie do rtęciowych, których uszkodzenie może spowodować wydostanie się niebezpiecznej i szkodliwej dla zdrowia rtęci. Dlaczego jeszcze warto wybrać elektroniczny termometr do pomiaru temperatury ciała? W czytelny sposób wyświetla on dokładne wartości. Szczególnie przydatne jest to dla osób starszych, mających często problemy ze wzrokiem.

  Interesującym rodzajem termometru jest ten przepływowy, służący do pomiaru temperatury wody pod prysznicem. Docenią go zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz osoby starsze – wyświetla aktualną temperaturę wody i przy pomocy sygnału świetlnego ostrzega, gdy ta osiągnie wartość 41 stopni. Z całą pewnością zwiększy on komfort i poczucie bezpieczeństwa.

  Zobacz również:  Innowacyjne rozwiązania dla łazienek

  Przydatnym dla każdej osoby będzie natomiast termometr połączony z budzikiem cyfrowym. Nie tylko wskaże on aktualną godzinę oraz pomoże nie spóźnić się do pracy, szkoły czy na ważne spotkanie, ale też wskaże temperaturę panującą w pomieszczeniu. Nowoczesny, z wyraźnym, czytelnym wyświetlaczem, idealnie wpasuje się do każdego wnętrza.

  Dla osób ceniących nowoczesność ciekawą ofertą może być też termometr umieszczony na tarczy sterowanego radiowo zegara ściennego. W sposób analogowy pokazuje on aktualną temperaturę panującą w pomieszczeniu oraz podaje, jaka jest też wilgotność powietrza.

  Nie w każdej – nawet tej nowej – lodówce, umieszczony jest termometr. Zamiast sprawdzać w instrukcji obsługi, jakie wartości temperatury odpowiadają poszczególnym „programom”, warto pomyśleć o odpowiednim termometrze lodówkowym. Wykonany ze stali szlachetnej, w sposób jasny i czytelny, pokazuje wartości od -30 do +30 stopni (oby jednak tak wysokich dodatnich temperatur w naszej lodówce lub zamrażarce nigdy nie było).

  Firma posiada w swojej ofercie jeszcze mnóstwo innych ciekawych i praktycznych urządzeń służących do pomiaru temperatury. Na pewno każdy z nas znajdzie pośród nich termometr dopasowany do swoich konkretnych potrzeb.

  Drewno w łazience – czy to możliwe?

  Kabina prysznicowa czy wanna?

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *