Sufit podświetlony taśmą LED

  Coraz częściej główną ozdobą naszych domów i mieszkań wcale nie są meble, zasłony czy obrazy. W wielu domach główną rolę gra finezyjne oświetlenie – czy to główne, czy tylko subtelny blask wyróżnionych elementów. Oprócz tego, że stanowią oryginalny składnik aranżacji wnętrz, mogą nam także pomóc w regulacji wysokości pomieszczenia, czy zamaskowaniu kabli, przewodów, które chcemy ukryć.

  Ogromne zalety małych diod
  Oświetlenie LED zastosowane w odpowiednich miejscach może optycznie powiększyć pomieszczenia, a także nadać lekkości całemu wnętrzu. Bogata oferta obejmuje taśmy LED jednokolorowe, jak i taśmy LED RGB, czyli wielokolorowe. Oba rodzaje dostępne są w formie standardowej, jak i tej zabezpieczonej przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi – pokrytej warstwą silikonu.

  Najczęściej stosowanym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie diodowej taśmy LED lub żarówek LED do oświetlenia punktowego. Są energooszczędne, jednocześnie dając nam tyle światła, ile potrzebujemy za stosunkowo małe pieniądze. Oczywiście im droższe i trwalsze będą wykorzystane materiały – tym dłużej będą nam służyły. Ogromną zaletą taśm LED jest ich mały gabaryt i wysoka elastyczność, dzięki czemu montujący zyskuje duże pole manewru, co do dekoracji.

  Zobacz również:  Moda na białe drzwi w mieszkaniu

  Szybki i łatwy montaż
  Najciekawszy efekt uzyskamy, montując taśmę LED we wcześniej przygotowanej półce kartonowo-gipsowej. Im płytsza półka – tym mniej rozproszone światło. Najczęściej odstęp pomiędzy półką a sufitem wynosi około 10 cm.

  Montaż taśmy LED jest bardzo szybki i łatwy – większość aranżacji wymaga od montującego jedynie drabiny, na przykład aluminiowej ALVE, i ewentualnie profilu, jeśli nie chcemy wykorzystać taśmy samoprzylepnej 3M, znajdującej się na większości taśm. Bardzo ważne jest, by powierzchnia, do której chcemy przykleić taśmę była odpylona i odtłuszczona, w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności. Do takiego oczyszczenia możemy użyć odkurzacza lub sprzężonego powietrza, a do odtłuszczenia – acetonu, rozpuszczalnika lub spirytusu.

  Wybierając taśmę LED należy pamiętać, że do pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia, w których pojawia się ryzyko wilgoci, pochlapania taśmy wodą, należy używać taśm pokrytych zabezpieczającą warstwą silikonową. W pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia bez obaw możemy instalować taśmy bez powłoki silikonowej, choć ta chroni diody i złącza przed zabrudzeniami, a także przed procesem utleniania, co przedłuża ich żywotność.

  Zobacz również:  Czym kierować się przy wyborze wyposażenia łazienki?

  Świetlna aranżacja wnętrz za pomocą taśmy lub żarówek LED to świetny sposób na oryginalną stylizację domu i mieszkania. To od nas zależy, czy postawimy na klasyczne, białe światło czy może na odważne, kolorowe oświetlenie. Ważne, by podczas montażu zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, zarówno obcując z prądem, jak i podczas prac na wysokości na drabinie.

  Moda na białe drzwi w mieszkaniu

  Jakie oświetlenie będzie najlepsze w łazience?

  1 komentarz

  1. Marta
   3 lutego 2016

   Sufit podświetlony LED – jak najbardziej, natomiast trzeba dobrze wybrać to oświetlenie tzn. kolor i moc, żeby z jednej strony ni przesadzić, z drugiej ładnie oświetlić. Dobrze jest poradzić się specjalisty, co do wyboru takiej taśmy. Jest ich na rynku bez liku.

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *