Sufit podświetlony taśmą LED

  Coraz częściej główną ozdobą naszych domów i mieszkań wcale nie są meble, zasłony czy obrazy. W wielu domach główną rolę gra finezyjne oświetlenie – czy to główne, czy tylko subtelny blask wyróżnionych elementów. Oprócz tego, że stanowią oryginalny składnik aranżacji wnętrz, mogą nam także pomóc w regulacji wysokości pomieszczenia, czy zamaskowaniu kabli, przewodów, które chcemy ukryć.

  Ogromne zalety małych diod
  Oświetlenie LED zastosowane w odpowiednich miejscach może optycznie powiększyć pomieszczenia, a także nadać lekkości całemu wnętrzu. Bogata oferta obejmuje taśmy LED jednokolorowe, jak i taśmy LED RGB, czyli wielokolorowe. Oba rodzaje dostępne są w formie standardowej, jak i tej zabezpieczonej przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi – pokrytej warstwą silikonu.

  Najczęściej stosowanym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie diodowej taśmy LED lub żarówek LED do oświetlenia punktowego. Są energooszczędne, jednocześnie dając nam tyle światła, ile potrzebujemy za stosunkowo małe pieniądze. Oczywiście im droższe i trwalsze będą wykorzystane materiały – tym dłużej będą nam służyły. Ogromną zaletą taśm LED jest ich mały gabaryt i wysoka elastyczność, dzięki czemu montujący zyskuje duże pole manewru, co do dekoracji.

  Szybki i łatwy montaż
  Najciekawszy efekt uzyskamy, montując taśmę LED we wcześniej przygotowanej półce kartonowo-gipsowej. Im płytsza półka – tym mniej rozproszone światło. Najczęściej odstęp pomiędzy półką a sufitem wynosi około 10 cm.

  Montaż taśmy LED jest bardzo szybki i łatwy – większość aranżacji wymaga od montującego jedynie drabiny, na przykład aluminiowej ALVE, i ewentualnie profilu, jeśli nie chcemy wykorzystać taśmy samoprzylepnej 3M, znajdującej się na większości taśm. Bardzo ważne jest, by powierzchnia, do której chcemy przykleić taśmę była odpylona i odtłuszczona, w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności. Do takiego oczyszczenia możemy użyć odkurzacza lub sprzężonego powietrza, a do odtłuszczenia – acetonu, rozpuszczalnika lub spirytusu.

  Wybierając taśmę LED należy pamiętać, że do pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia, w których pojawia się ryzyko wilgoci, pochlapania taśmy wodą, należy używać taśm pokrytych zabezpieczającą warstwą silikonową. W pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia bez obaw możemy instalować taśmy bez powłoki silikonowej, choć ta chroni diody i złącza przed zabrudzeniami, a także przed procesem utleniania, co przedłuża ich żywotność.

  Świetlna aranżacja wnętrz za pomocą taśmy lub żarówek LED to świetny sposób na oryginalną stylizację domu i mieszkania. To od nas zależy, czy postawimy na klasyczne, białe światło czy może na odważne, kolorowe oświetlenie. Ważne, by podczas montażu zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, zarówno obcując z prądem, jak i podczas prac na wysokości na drabinie.

  Moda na białe drzwi w mieszkaniu

  Jakie oświetlenie będzie najlepsze w łazience?

  1 komentarz

  1. Marta
   3 lutego 2016

   Sufit podświetlony LED – jak najbardziej, natomiast trzeba dobrze wybrać to oświetlenie tzn. kolor i moc, żeby z jednej strony ni przesadzić, z drugiej ładnie oświetlić. Dobrze jest poradzić się specjalisty, co do wyboru takiej taśmy. Jest ich na rynku bez liku.

   Odpowiedz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *