Jakie oświetlenie będzie najlepsze w łazience?

  W aranżacji łazienki niezwykle ważna jest dbałość o najmniejsze nawet szczegółu. To one bowiem decydują o końcowym efekcie i jeżeli zostaną dobrane w sposób przemyślany, stworzą razem jedną, spójną całość, którą będziemy mogli pochwalić się przed naszymi znajomymi, przyjaciółmi i rodziną.

  Spośród wszystkich elementów wystroju łazienki, szczególną uwagę należy skupić na oświetleniu. Znaczenie ma zarówno dobór żarówki, poziom jasności, jak i oczywiście rodzaju klosza. W jaki więc sposób dokonać właściwego wyboru?

  Ile rozwiązań naraz?
  Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, ilu źródeł światła potrzebujemy. Oczywiście jest to uzależnione od wielkości łazienki – jeżeli jednak nie dysponujemy pomieszczeniem o wielkości trzech metrów kwadratowych, warto pokusić się umiejętne rozlokowanie przynajmniej kilku źródeł oświetlenie.

  Lampy łazienkowe mogą więc zostać przez nas podzielone na: ogólne, które znajdą się w centralnym punkcie łazienki, umiejscowione nad wanną/prysznicem oraz umywalką, a także lustrzane. Każde miejsce wymaga innego rodzaju lampy. W przypadku prysznica bądź wanny, mogą być to halogeny, lustro dobrze jest oświetlić niewielką świetlówką, natomiast produkty największych gabarytów muszą zostać przez nas ustawione w centrum.

  Lampa główna
  W przypadku wspomnianego oświetlenia głównego, powinniśmy zdecydować się na żarówkę o mocy około 80 W. W przypadku łazienki o powierzchni od 5 do 10 metrów kwadratowych, zapewni nam ona odpowiednią widoczność w każdym miejscu. Warto zdecydować się także dobrze przepuszczający światło klosz, a więc biały bądź w innych, jasnych odcieniach. Obecny rynek jest niezwykle zróżnicowany, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów z tym, aby znaleźć odpowiednie produkty. Dominują przeważnie produkty metalowa bądź wykorzystujące plastik. Nie bójmy się jednak eksperymentować. Klosze papierowe czy wyprodukowane z tworzyw sztucznych również mogą być niezwykle atrakcyjne.

  Co przy lustrze?
  Oddzielną kwestę powinny stanowić dla nas lampy łazienkowe nad lustro. Ich zadanie jest szczególne, gdyż mają nam zapewnić wystarczające oświetlenie podczas porannej toalety czy tworzenia makijażu, co dla pań jest ważne podwójnie. Dobrym wyborem będą dwie tej samej wielkości lampy bądź świetlówki, zamontowane symetrycznie po obu stronach lustra. Dzięki temu nasza twarz zostanie oświetlona w sposób równomierny.

  Pamiętajmy o tym, aby każda lampa zamontowana w łazience posiadała wodoszczelną obudowę, dzięki czemu unikniemy ewentualnych awarii bądź niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli posiadamy łazienkę niską, nie montujmy lamp nisko wiszących, gdyż niepotrzebnie będą krępować nasze ruchy. Zawsze warto pomyśleć o żarówkach LED, które są energooszczędne, a także ekologiczne.

  Dzięki trzymaniu się powyższych wskazówek, nasza łazienka zostanie oświetlona w sposób odpowiedni.

  Elementy oświetlenia łazienki znajdziemy tutaj!

  Sufit podświetlony taśmą LED

  Firany na metry, czyli jak przystroić swoje okna.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *