Firany na metry, czyli jak przystroić swoje okna.

  Dobrze dobrana firana jest dla wnętrza mieszkania tym, czym dla kobiety dobrze skrojona sukienka – podkreśla atuty i tuszuje mankamenty. Satysfakcja z właściwego wystroju wnętrz naszego domu będzie jeszcze większa, gdy uda nam się to zrobić samodzielnie – szyjąc okienne cuda z firan kupionych na metry.

  Tym, którzy lubą panować nad każdym aspektem urządzania swoich czterech kątów poleca się wybór firany metrażowej i własnoręczne jej uszycie. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

  Materiał przede wszystkim
  Wybierając materiał na nową firankę, należy wziąć pod uwagę rodzaj i charakter pomieszczenia, które będzie ona zdobić. Planujemy dekorację okna pokoju dziecięcego, kuchni, łazienki, salonu, a może sypialni ? Istotny jest również stopień naświetlenia pokoju oraz to, jak bardzo zależy nam, by za pośrednictwem firanki odgrodzić się od świata zewnętrznego.

  Zobacz również:  Czym kierować się podczas wyboru kabiny prysznicowej?

  Właściwie dobrany materiał i wzór firany jest w stanie wpuścić do pomieszczenia dużo światła albo przeciwnie – wyciemnić je. Markizeta o gęsto splecionej siateczce oraz woal są mniej przejrzyste – idealnie nadają się więc do przestronnych i jasnych wnętrz. Jeśli nasze cztery kąty potrzebują światła, wybierzmy raczej żakard, organtynę, tiul lub muślin.

  Tkanina na firankę musi również współgrać ze stylem mieszkania. W klasycznych wnętrzach idealnie sprawdzą się markizeta i żakard, w nowoczesnych i minimalistycznych zaś organa i tiul. Styl rustykalny lubi koronki i gipiury, a buduarowy charakter sypialni świetnie dopełni satyna lub firana z ozdobnymi elementami z tafty.

  Przy wyborze firany na metry warto pamiętać również o praktycznych aspektach takich jak to, czy materiał wymaga prasowania i czy zbiera kurz.

  Uszyć – ale jak ?
  Gdy wybór tkaniny za nami, możemy przystąpić do uszycia firanki gotowej. Tutaj należy skupić się na kilku praktycznych zasadach. Pierwsza z nich dotyczy długości firany. Chcemy zasłonić nieestetyczny kaloryfer lub optycznie wydłużyć pomieszczenie ? Uszyjmy firanę do ziemi. Jeśli zależy nam na tym, by na zimę odsłonić nieco grzejniki, wybierzmy firankę, która sięgnie do parapetu. W kuchni natomiast idealnie sprawdzą się króciutkie firany zazdrostki.

  Zobacz również:  Sufit podświetlony taśmą LED

  Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości karnisza, bowiem materiał na firankę zazwyczaj powinien mierzyć dwukrotność jego długości. Pamiętajmy jednak, że zasadę tę reguluje gęstość wzoru i grubość tkaniny. Te mniej wzorzyste i cieńsze firany powinny być bardziej zmarszczone, a więc potrzebujemy ich nieco więcej. Odwrotnie w przypadku grubszego materiału. Uciętą z metrażu firankę należy obszyć lamówką, a do jej górnej krawędzi na płasko doszyć taśmę, za pomocą której potem będziemy mogli odpowiednio zmarszczyć firanę. Et voila!

  4katy

  Jakie oświetlenie będzie najlepsze w łazience?

  Czym różnią się umywalki?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *