Firany na metry, czyli jak przystroić swoje okna.

  Dobrze dobrana firana jest dla wnętrza mieszkania tym, czym dla kobiety dobrze skrojona sukienka – podkreśla atuty i tuszuje mankamenty. Satysfakcja z właściwego wystroju wnętrz naszego domu będzie jeszcze większa, gdy uda nam się to zrobić samodzielnie – szyjąc okienne cuda z firan kupionych na metry.

  Tym, którzy lubą panować nad każdym aspektem urządzania swoich czterech kątów poleca się wybór firany metrażowej i własnoręczne jej uszycie. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

  Materiał przede wszystkim
  Wybierając materiał na nową firankę, należy wziąć pod uwagę rodzaj i charakter pomieszczenia, które będzie ona zdobić. Planujemy dekorację okna pokoju dziecięcego, kuchni, łazienki, salonu, a może sypialni ? Istotny jest również stopień naświetlenia pokoju oraz to, jak bardzo zależy nam, by za pośrednictwem firanki odgrodzić się od świata zewnętrznego.

  Właściwie dobrany materiał i wzór firany jest w stanie wpuścić do pomieszczenia dużo światła albo przeciwnie – wyciemnić je. Markizeta o gęsto splecionej siateczce oraz woal są mniej przejrzyste – idealnie nadają się więc do przestronnych i jasnych wnętrz. Jeśli nasze cztery kąty potrzebują światła, wybierzmy raczej żakard, organtynę, tiul lub muślin.

  Tkanina na firankę musi również współgrać ze stylem mieszkania. W klasycznych wnętrzach idealnie sprawdzą się markizeta i żakard, w nowoczesnych i minimalistycznych zaś organa i tiul. Styl rustykalny lubi koronki i gipiury, a buduarowy charakter sypialni świetnie dopełni satyna lub firana z ozdobnymi elementami z tafty.

  Przy wyborze firany na metry warto pamiętać również o praktycznych aspektach takich jak to, czy materiał wymaga prasowania i czy zbiera kurz.

  Uszyć – ale jak ?
  Gdy wybór tkaniny za nami, możemy przystąpić do uszycia firanki gotowej. Tutaj należy skupić się na kilku praktycznych zasadach. Pierwsza z nich dotyczy długości firany. Chcemy zasłonić nieestetyczny kaloryfer lub optycznie wydłużyć pomieszczenie ? Uszyjmy firanę do ziemi. Jeśli zależy nam na tym, by na zimę odsłonić nieco grzejniki, wybierzmy firankę, która sięgnie do parapetu. W kuchni natomiast idealnie sprawdzą się króciutkie firany zazdrostki.

  Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości karnisza, bowiem materiał na firankę zazwyczaj powinien mierzyć dwukrotność jego długości. Pamiętajmy jednak, że zasadę tę reguluje gęstość wzoru i grubość tkaniny. Te mniej wzorzyste i cieńsze firany powinny być bardziej zmarszczone, a więc potrzebujemy ich nieco więcej. Odwrotnie w przypadku grubszego materiału. Uciętą z metrażu firankę należy obszyć lamówką, a do jej górnej krawędzi na płasko doszyć taśmę, za pomocą której potem będziemy mogli odpowiednio zmarszczyć firanę. Et voila!

  4katy

  Jakie oświetlenie będzie najlepsze w łazience?

  Czym różnią się umywalki?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *