Wanna przed płytkami czy płytki przed wanną? Odpowiedź jest zaskakująco prosta i zależy od rodzaju wanny.

  Wykańczanie i urządzanie łazienki to dość skomplikowany proces, który wymaga konkretnych umiejętności i wiedzy. Szczególnie istotna jest kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy płytki należy kłaść przed instalacją wanny, czy też po niej. W praktyce zależy to od rodzaju wanny, na jaką się decydujemy.

  Kolejność, gdy masz wannę do zabudowy.

  Pytanie o kolejność, kiedy decydujemy się na wannę do zabudowy jest zdecydowanie najprostsze. Instynktownie potrafimy odpowiedzieć: „zdecydowanie najpierw powinna zostać zainstalowana wanna”. Płytki będą dostosowywana właśnie do niej. W czasie instalacji wanny może się zdarzyć, że wysokość, na jakiej znajdzie się jej brzeg będzie nieznacznie różnić się od początkowo zakładanego punktu – zauważa ekspert ds. wanien ze sklepu tanialazienka.com.

  Wanna przed płytkami.

  Gdybyśmy w takiej sytuacji zaczęli od ułożenia płytek, to mogłoby się okazać, że pozostaje nieco zbyt duża odległość od ich dolnej krawędzi do wanny, albo – co jest jeszcze gorszą sytuacją – jest ona zbyt mała. W tej kwestii nawet milimetry potrafią zrobić ogromną różnicę.

  Z różnych powodów decydujemy się jednak na zaczęcie prac związanych z instalacją wanny i płytek w łazience właśnie od tych ostatnich. W takim wypadku należy pamiętać o zachowaniu precyzji w obliczeniach i liczyć się z możliwością, że będą potrzebne poprawki.

  Zaczęcie od wanny ma również inną zaletę. Wykańczając łazienkę lubimy wszystko zaplanować od razu – od tego, jakie płytki położymy, do tego, gdzie będą stały poszczególne sprzęty. Kiedy wanna będzie już zainwestowana może się okazać, że zmieni się nasza koncepcja, co do tego, jakie płytki będą najlepiej do niej pasować.

  Kolejność, gdy masz wannę wolnostojącą.

  Jednak nie wszystkie wanny służą do zabudowy. Żeby zdecydować o kolejności położenia płytek czy instalacji wanny należy przyjrzeć się również innym jej typom. Fachowcy najczęściej polecają, żeby w pierwszej kolejności sugerować się tym, co poleca ich producent. Może okazać się, że z jakiegoś powodu montaż w innej kolejności niż początkowo przez nas zakładana będzie lepszym pomysłem, a producent (ponieważ najlepiej zna swój produkt) jest tutaj zdecydowanie najlepszym źródłem informacji.

  Płytki przed wanną

  Specjaliści zasadniczo wskazują, że w przypadku wanien wolnostojących lepszym rozwiązaniem będzie zacząć od płytek, a dopiero potem skoncentrować się na wannie. Odpowiedź jest tutaj dość prosta i oczywista – płytki znajdą się również w przestrzeni za wanną, która później może nie być już łatwo dostępna. Jednak – jak wcześniej wspomniano – producent może zalecać inaczej.

  Czasem praktykowanym rozwiązaniem jest metoda mieszana, polegająca na położeniu tylko części płytek, a reszty dopiero po instalacji wanny. Wiele zależy również od wykonawców i ich doświadczenia. Często to właśnie metoda zaproponowana przez fachowców wykonujących prace może okazać się najkorzystniejsza.

  Kolejność, gdy masz wannę przyścienną.

  Nieco inaczej jest w przypadku wanien przyściennych (ale nie przeznaczonych do zabudowy). Tutaj – tak samo, jak w przypadku wanien do zabudowy – najpierw powinno się instalować wannę, chociaż również tutaj (tak samo, jak w wyżej opisanych przypadkach) należy w pierwszej kolejności oddać głos producentowi oraz bardziej od nas doświadczonym fachowcom, zajmującym się wykończeniem łazienki.

  Na co zwrócić uwagę przy planowaniu układania płytek przy wannie?

  Zdecydowanie najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ściany, na której znajdą się płytki. Warto również nie zapominać, że ściany tuż przy wannie będą najczęściej regularnie ochlapywane wodą.

  Nawet jeżeli planujemy prysznic zupełnie osobno, to i tak nie jesteśmy w stanie tego w stu procentach uniknąć. Dlatego właśnie powierzchnia ściany powinna zostać odpowiednio zabezpieczona – znacznie lepiej niż w pozostałych częściach łazienki. Służą do tego specjalistyczne preparaty do izolacji przeciwwilgociowej.

  Taka izolacja zapobiega zawilgoceniu ścian, co w perspektywie długiego czasu mogłoby doprowadzić do ich zniszczenia czy rozwoju niebezpiecznych grzybów (najczęściej orientujemy się dużo po fakcie). Trzeba również wiedzieć, że to, w jaki sposób ściana powinna zostać zaizolowana zależy przede wszystkim od materiałów z jakich ją wykonano.

  Nieco inaczej izoluje się ściany murowane, a inaczej płytę kartonowo – gipsową. W przypadku wanien przyściennych i przeznaczonych do zabudowy należy koniecznie zwrócić uwagę na to, żeby miejsce połączenia wanny ze ścianą było dodatkowo uszczelnione. Jeżeli o to nie zadbamy, to woda może ściekać za brzegiem wanny, na podłogę.

  Zagrożenia przy układaniu płytek, gdy wanna już jest ustawiona.

  Jeżeli zdecydowaliśmy się na zaczęcie od instalacji wanny, a potem przechodzimy do płytek, to trzeba koniecznie pamiętać, żeby wannę dobrze zabezpieczyć, ponieważ można ją łatwo uszkodzić. Wystarczy, że podczas kładzenia płytek jedna upadnie nam do wanny i może powstać odprysk – kończy ekspert ze sklepu tanialazienka.com.

  Czasem można wannę również zarysować płytką, albo narzędziami, a więc nawet przy zachowaniu dużej ostrożności, o zabezpieczeniach nie należy zapominać. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wanny. Wanny emaliowane mogą się dać łatwo naprawić przy pomocy dostępnych na rynku preparatów do emalii. Wanny akrylowa mogą natomiast wymagać szlifowania, co jest zawsze żmudne i nie gwarantuje, że uda się odzyskać ich dobry wygląd.

  Czym kierować się przy wyborze wyposażenia łazienki?

  Zakup baterii łazienkowych