Czym kierować się przy wyborze wyposażenia łazienki?

  Wyposażenie łazienek w urządzenia sanitarne, armaturę i akcesoria to kompleksowe zadanie, które należy potraktować jako samodzielny projekt. Od właściwego zaplanowania układu łazienki i zastosowanych materiałów zależy nie tylko wygoda korzystania z pomieszczeń sanitarnych, ale również ich ogólna estetyka.

  Projektowanie łazienki a jej wyposażenie

  Podstawowym zagadnieniem są możliwości, jakie stwarza dane wnętrze. Wyboru wyposażenia łazienek należy dokonać pod ich kątem. Rozmieszczając urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę możliwość doprowadzenia instalacji wodnej i (przede wszystkim) kanalizacyjnej. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w łazience zmieści się wanna, czy jedynie kabina prysznicowa. Można też przewidzieć miejsce na oba te urządzenia. W zależności od ilości miejsca i preferencji, warto też rozważyć opcję połączenia lub rozdzielenia toalety i łazienki oraz potrzebę zainstalowania bidetu. Bidet i sedes mogą być stojące lub podwieszane. Wybór drugiej wersji sprawi, że wystrój łazienki będzie optycznie lżejszy i ułatwi utrzymanie podłogi w czystości, ale możliwości techniczne nie zawsze pozwalają na tego typu instalację. Kwestie techniczne mogą być decydujące również przy wyborze kabiny prysznicowej, szczególnie jeśli rozważaną opcją jest kabiną bez brodzika – z otworem spustowym znajdującym się bezpośrednio w podłodze. Jeśli w łazience znajduje się okno, warto pomyśleć o tym, by umywalka i toaletka znajdowały się w miejscu najlepiej oświetlonym.

  Dobór urządzeń sanitarnych i armatury

  Dobierając wyposażenie łazienek, dysponuje się szeroką gamą podstawowych elementów (wanien, brodzików, umywalek, sedesów czy bidetów), które często tworzą całe rodziny produktów. Najlepiej jest zdecydować się na zakup modeli z tej samej serii, bo podniesie to estetykę łazienki czy toalety. Przy wyborze poszczególnych urządzeń, należy zwracać uwagę na to, jakiego typu armaturę należy do nich stosować – ścienną czy stojącą. Niektórzy producenci oferują wersje z otworami na baterię oraz bez nich – ułatwia to dostosowanie łazienki do własnych preferencji.

  Kabiny prysznicowe

  Niekiedy wybór kabiny prysznicowej zależny jest głównie od ograniczonej przestrzeni, jaką można na ten cel przeznaczyć. Przy małych kabinach podstawową kwestią jest dostosowanie armatury. Warto w takich przypadkach zdecydować się na instalację podtynkową z niewielką baterią (najlepiej taką, która nie będzie miała dużych, wystających kurków czy wsporników dla prysznica). Wtedy więcej miejsca pozostanie w kabinie dla użytkowników. Unikną oni uderzeń w drążki czy półeczki albo przypadkowej zmiany temperatury wody po stuknięciu w kurek baterii łokciem.

  Wybieramy lustro do łazienki – na co trzeba zwrócić uwagę?

  Wanna przed płytkami czy płytki przed wanną? Odpowiedź jest zaskakująco prosta i zależy od rodzaju wanny.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *