Narzędzia glazurnika – co powinno znaleźć się w wyposażeniu?

  Układanie płytek to bardzo precyzyjna praca wymagająca doświadczenia i dobrego rozplanowania. Dotyczy to także dokładnego wymierzenia i wyrównania powierzchni. Jednak glazurnik nie jest nic w stanie osiągnąć bez odpowiednich narzędzi. Co powinno się znaleźć w wyposażeniu każdego dobrego glazurnika? Odpowiadamy!

  Narzędzia glazurnicze

  Wybierając narzędzia glazurnicze (możesz je kupić online tutaj: https://jptech-maszyny.pl/narzedzia-glazurnicze), warto wybierać te, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Ich wykonanie powinno być solidne, a przede wszystkim wygodne. Praca przy układaniu płytek jest czasochłonna i wymaga używania urządzeń przez dłuższy czas np. przy przycinaniu dużej ilości płytek. Oto narzędzia, które koniecznie muszą znaleźć się w wyposażeniu każdego specjalisty zajmującego się układaniem płytek.

  Przecinarka ręczna

  To bardzo wygodne narzędzie, które pozwala nam szybko przyciąć płytki. Przecinarki mają różne rozmiary, dzięki czemu możemy dopasować je do wielkości płytek. Bez problemu poradzi sobie z terakotą, gresem czy ceramiką.

  Przecinarka elektryczna

  Płytki muszą być przycięte dokładnie – bez uszczerbków, odprysków czy innych pęknięć. Precyzyjne cięcie zapewnią nam przecinarki elektryczne do glazury. Należy do podstawowego sprzętu glazurników. Taka przecinarka jest zasilana elektrycznie, dlatego nie komfort pracy jest lepszy od przecinarki ręcznej. Poradzi sobie z cięciem ceramiki, gresu, marmuru i granitu.

  Tarcze diamentowe

  Tarcze do cięcia są konieczne, aby cokolwiek przyciąć. Jednak nie każda tarcza pasuje do każdego materiału. Jeśli mamy zamiar uzyskać oczekiwany efekt bez odprysków i uszczerbków, musimy koniecznie dopasować tarcze. Do płytek gresowych dobrym wyborem będzie tarcza diamentowa CPC z obrzeżem ciągłym, a do płytek podłogowych i ściennych – tarcza CEV z obrzeżem ciągłym.

  Wiertła diamentowe

  Użycie wierteł diamentowych jest konieczne jeśli musimy stworzyć otwory w płytce na puszki elektryczne czy przyłącza wodne. Tej pracy nie jesteśmy w stanie wykonać za pomocą przecinarki. W ten sposób unikniemy ryzyka uszkodzenia inne części płytki. Do utrzymania wiertła w jednej pozycji i zapobieganiu ślizganiu się po płytce, warto użyć koronki diamentowej.

  Mieszarka elektryczna

  Mieszarki elektryczne są potrzebne do dokładnego wymieszania zaprawy do klejenia płytek, żywicy, farby, cementu. Ręczne mieszanie zaprawy zajęłoby nam bardzo dużo czasu oraz nie byłoby takie dokładne. Mieszarki różnią się od siebie wielkością, mocą i ilością biegów.

  Pace zębate i proste

  Dzięki pacy możemy swobodnie i precyzyjnie rozłożyć zaprawę bądź klej pod płytki. Warto dobrać odpowiedni rozmiar do wykonywanej pracy, ponieważ zapewni nam to komfort pracy oraz równomierne rozłożenie zaprawy. Nieprawidłowe rozsmarowanie kleju może spowodować odpadanie lub pękanie płytek.

  Pojemniki gumowe

  Bez pojemników cała praca poszłaby na marne. To w nich możemy mieszać przygotowaną zaprawę. Gumowe pojemniki są o wiele przyjemniejsze w czyszczeniu ( nawet przy zaschniętych materiałach) od plastikowych odpowiedników.

  Krzyżyki

  Małe plastikowe krzyżyki z wyglądu są bardzo niepozorne, jednak to dzięki nim możemy zachować równe odległości między płytkami. Są odporne na zgniatanie, dzięki czemu hamują ewentualne ryzyko przesunięcia płytek. Najpopularniejszym rozmiarem krzyżyków wykorzystywanych do płytek są 2mm.

  Narzędzia glazurnika – podsumowanie

  Każdy specjalista posiadający umiejętności i duże doświadczenie w układaniu płytek nie zdziała nic bez odpowiednich narzędzi. W wyposażeniu glazurnika powinny znaleźć się koniecznie przecinarki ręczne i elektryczne do glazury, mieszadła elektryczne, krzyżyki, pace, gumowe wiadra, wiertła i tarcze diamentowe. Sprzęt wysokiej jakości jest w stanie zapewnić nam oczekiwany rezultat. Pęknięcia czy ubytki w ceramice mogą także powstać z czasem. Wtedy należy zastanowić się nad naszą techniką pracy.

  Dlaczego warto zainwestować w deskę do prasowania?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *