Na co zwracać uwagę, kupując zestaw natryskowy?

  Strefa kąpielowa jest miejscem codziennej higieny i relaksu, dlatego warto zadbać o to, by była wykończona z należytą starannością. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Urządzając lub remontując łazienkę z prysznicem, musisz stanąć przed wyborem idealnej armatury prysznicowej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując zestaw natryskowy!

  Z czego składa się zestaw natryskowy?

  Pod hasłem „zestaw natryskowy” kryją się wszystkie elementy umożliwiające prawidłową dystrybucję wody pod prysznicem. W podstawowy skład kompletu wchodzą bateria, słuchawka, wąż prysznicowy oraz drążek. Opcjonalną częścią jest deszczownica – ten element często dokupuje się oddzielnie.

  Sposób montażu zestawu prysznicowego

  Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest sposób montażu zestawu natryskowego. Nabywca ma wybór pomiędzy montażem nadtynkowym a podtynkowym. Decyzja powinna być podjęta już na etapie projektu – elementy podtynkowe instaluje się bowiem jeszcze przed nałożeniem płytek. Wybrany sposób montażu wpływa ponadto na estetykę kabiny oraz komfort użytkowania prysznica. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego rozwiązania.

  Zestawy prysznicowe – wady i zalety rozwiązań

  W przypadku zestawu nadtynkowego bateria montowana jest bezpośrednio na ścianie. Instalacja przebiega szybko. Główną zaletą tego rodzaju montażu jest możliwość bezproblemowej wymiany poszczególnych elementów. Korzystna jest również cena takich zestawów. Są one o wiele tańsze niż modele podtynkowe. Do potencjalnych wad zaliczyć można konieczność dokładnego, regularnego czyszczenia – większa część elementów znajduje się na zewnątrz. Zadanie to z pewnością ułatwi korzystanie z dostępnych na rynku środków czystości oraz miękkiej ściereczki z mikrofibry.

  Zestawy prysznicowe podtynkowe to prawdziwy hit ostatnich lat. Niemal cała konstrukcja ukryta jest wewnątrz ściany. Na zewnątrz widoczne są tylko elementy użytkowe – wylewka, dźwignia oraz deszczownica. Takie rozwiązanie sprawia, że modele podtynkowe są chętnie wybierane do łazienek urządzonych w stylu nowoczesnym. Niewielkie rozmiary poszczególnych elementów wpisują się w trend minimalizmu. Montaż podtynkowy pozwala również na zachowanie cennej przestrzeni w łazienkach o małym metrażu.

  Wadami podtynkowych zestawów natryskowych są ich wysokie ceny oraz skomplikowany montaż. Instalacja przeprowadzana jest przed nałożeniem płytek na ściany. Decydując się na produkt tego typu, zwróć uwagę na jego producenta. Wybór sprawdzonej marki da Ci gwarancję niezawodności i trwałości kompletu. Więcej o różnych możliwościach aranżacji strefy prysznicowej przeczytasz w artykule Kolumna czy zestaw natryskowy – co wybrać?

  Materiały i parametry techniczne

  Kolejnym ważnym kryterium są materiały, z których zostały wykonane poszczególne elementy zestawu prysznicowego. Wszystkie powinny być najwyższej jakości. Zwróć uwagę na ich trwałość i odporność na zarysowania. Istotne znaczenie ma głowica baterii – najlepiej, aby była ceramiczna. Powłoka, którą pokryta jest powierzchnia zewnętrznych elementów, powinna być odporna na rdzewienie i łatwa do utrzymania w czystości.

  Warto również przyjrzeć się parametrom technicznym, takim jak wielkość słuchawki i deszczownicy, możliwość regulacji strumienia wody czy długość drążka i węża prysznicowego. Nowoczesne zestawy natryskowe mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia. Większość modeli zakupisz wraz z wbudowanym termostatem oraz rozwiązaniami poprawiającymi przepływ wody. Dobór odpowiednich parametrów zapewni wysoki komfort użytkowania.

  Styl i kolor zestawu prysznicowego

  Aby łazienka prezentowała się estetycznie i elegancko, konieczne jest odpowiednie zestawienie wszystkich jej komponentów. Nowoczesne zestawy prysznicowe występują w wielu formach i kolorach. Do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym pasują komplety podtynkowe z elementami o prostych, geometrycznych kształtach, z kolei w łazienkach retro najlepiej sprawdzają się zestawy stylizowane na armaturę z dawnych lat.

  Zaletą wszystkich zestawów natryskowych jest ich kompleksowość. Decydując się na produkt od jednego producenta, nie musisz martwić się o dobieranie poszczególnych elementów. Wszystkie komponenty pasują do siebie stylistycznie i kolorystycznie. Największą popularnością cieszy się w ostatnich latach czarny zestaw prysznicowy. Głęboka czerń wygląda niezwykle elegancko i prezentuje się dobrze w każdego typu łazience.

  Jakie farby do łazienki najlepiej wybrać?

  Jak skomponować idealne oświetlenie do łazienki?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *