Oświetlenie łazienkowe – jakie lampy do łazienki wybrać?

  Dobór oświetlenia do łazienki wbrew pozorom wcale nie jest łatwiejszy niż decyzja dotycząca płytek czy armatury. To pomieszczenie ze względu na swoją nietypową funkcję wymaga również specjalnego podejścia. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie łazienkowe.

  Oświetlenie do łazienki – wszystko, co musisz wiedzieć

  Wybór oświetlenia do łazienki nie jest tak prosty i oczywisty, jak w innych pomieszczeniach. Przede wszystkim nie możemy pozwolić sobie na całkowitą swobodę ze względu na szczególną funkcję łazienki i panującą w niej wilgoć. Warto więc zwracać uwagę na umieszczane na opakowaniach oznaczenia składające się z symbolu IP oraz dwóch cyfr. Pierwsza z nich oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, druga – przed wodą. Tak więc lampa o oznaczeniu IP21 będzie odporna na wpadające do niej spore owady oraz na skraplającą się parę wodną, natomiast IP68 poradzi sobie z pyłem i większym ciśnieniem wody. Wybierając lampy do łazienki, potrzebne będą nam minimum IP44 odporne na zachlapania. Powinno się je umieszczać przynajmniej 60 cm od źródła wody. Często stawiamy sobie również pytanie o to, jaką barwę powinno mieć oświetlenie łazienkowe. Najczęściej zalecaną opcją jest neutralny kolor, który pozwoli dokładnie obejrzeć się w lustrze czy zrobić idealny makijaż. Jeśli jednak chcemy bardziej klimatycznego wnętrza, możemy zdecydować się na lekko ciepłą barwę.

  Jakie lampki do łazienki wybrać?

  Niestety pojedyncza lampa sufitowa nie wystarczy. Oświetlenie łazienki należy podzielić na kilka najważniejszych stref.

  1. Oświetlenie sufitowe – tutaj sprawdzą się przede wszystkim plafony, które dobrze radzą sobie z wilgocią, zabrudzeniami i rozpraszają światło po całym pomieszczeniu.
  2. Lustro – strefa, która musi być dobrze oświetlona, aby dokładnie się ogolić, uczesać czy wykonać makijaż. Tutaj dobrym wyborem będą kinkiety dostępne w różnych wzorach i kolorach. Te ozdobne staną się przyciągającą wzrok dekoracją. Natomiast decydując się na nowoczesne oświetlenie łazienki, możemy sięgnąć po minimalistyczne modele dostępne w sklepie Światło i Styl.
  3. Strefa kąpielowa – jej oświetlenie jest szczególnie ważne w dużych łazienkach. Tutaj jednak należy pamiętać, że lampa musi być bardzo szczelna, dlatego szczególnie zwracajmy uwagę na oznaczenia IP.

  Jakie oświetlenie do małej łazienki?

  Właściwe oświetlenie łazienki potrafi czynić cuda. Jeśli borykasz się z niewielką przestrzenią, zdecyduj się na dużą ilość światła. Ciemna łazienka optycznie wydaje się jeszcze mniejsza, niż jest naprawdę. Innym sposobem na powiększenie pomieszczenia jest lustro. Jeśli oświetlimy je z obu stron kinkietami, światło będzie rozchodzić się jeszcze lepiej. Barwa światła powinna być natomiast jak najbardziej zbliżona do światła dziennego. Odwiedź sklep online lampy – swiatloistyl.pl i znajdź modele idealne zarówno do małej, jak i dużej łazienki.

  Drążki prysznicowe – praktyczne rozwiązanie do łazienki

  Jaka jest najlepsza pralka w 2022 roku?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *