Zasłony zaciemniające – 3 powody, dla których warto na nie postawić

  Zasłony zaciemniające, nazywane inaczej blackout, są używane do blokowania światła w celu uzyskania efektu ciemniejszego pomieszczenia lub jego całkowitego zaciemnienia. Mogą być stosowane w różnych celach, takich jak kontrola hałasu, utrzymanie ciepła czy też ochrona przed światłem słonecznym. Zasłony typu blackout mogą być wykonane z różnych tkanin oraz kolorów. Poznajmy 3 powodu, dla których warto na nie postawić.

  Różnorodność zasłon zaciemniających

  Zasłony zaciemniające występują w różnych rozmiarach, jednak najczęściej spotykanym jest wymiar 140×250 centymetrów. Zasłona może być umieszczona na taśmie bądź przelotkach, jednak jeśli szyjemy je samodzielnie, możemy stworzyć tunel w ich górnej części, przez który przejdzie metalowa rurka karnisza. Zasłona na przelotkach posiada już wszyte metalowe kółka, przez które można przewlekać materiał na karnisz. Z kolei te na szelkach w górnej części mają doszyte paski tkaniny, przez które potem przechodzi rurka karnisza. Zasłony na taśmie podszyte są specjalną wzmacniającą taśmą, która dodatkowo może mieć możliwość ściągania sznurkami. Takie dekoracje umieszczamy zwykle na żabkach, umiejscowionych na szynie.

  Zasłony typu blackout nie muszą być jednolite pod względem estetyki. Możemy postawić na kolor i wybór tkaniny ze wzorem. Sprawiają one, że wnętrza staną się bardziej przytulne i przyjemne dla oka. Aby aranżacja była spójna, można do nich dopasować niemal każdy produkt z całego wachlarza dekoracyjnych tekstyliów. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie kolekcje wykonane z tej samej tkaniny, na które składają się nie tylko zasłony, ale również obrusy, bieżniki czy nawet poszewki na poduszki.

  Jak wybrać materiał na zasłony zaciemniające?

  Zasłony blackout mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, takich jak na przykład bawełny czy poliester. Wybór odpowiedniej tkaniny zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i preferencje. Bawełna jest naturalnym materiałem, który jest bardziej przewiewny i prostszy do utrzymania w czystości. Poliester z kolei jest trwały i łatwy do czyszczenia, ale może być mniej przewiewny. Sztuczne tkaniny na zasłony są lżejsze i łatwiejsze do zachowania w czystości, jednak mogą się szybko odkształcać i gnieść.

  Aby dobrze dopasować różnego typu zasłony, musimy najpierw określić, jaki rodzaj będzie nam najbardziej odpowiadał. Te na przelotkach są łatwe w montażu i demontażu, a także nie blokują się na karniszu. Z kolei zasłony na taśmie są nieco bardziej usztywnione, lecz również pozwalają na bardzo efektowne zmarszczenie tkaniny.

  Płytki, gres i terakota – jak je kupować online?

  Przepiękne obrazy na płótnie – spersonalizowane obrazy drukowane na płótnie, duże rozmiary

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *