Imitacja betonu na ścianie – jak stworzyć nowoczesne i surowe wnętrze?

  Wykończenie ścian pomieszczeń betonem to jeden z trendów w wystroju wnętrz, który znakomicie opiera się próbie czasu. Część osób rezygnuje z tego pomysłu w obawie, że prace będą skomplikowane i pracochłonne. Niesłusznie. Poniżej przeczytasz, jak najprościej i najskuteczniej uzyskać imitację betonu na ścianie.

  Dlaczego imitacja betonu stała się tak popularna?

  Ta zagadka jest prosta do rozwikłania i wynika wprost z olbrzymiego sukcesu, jaki osiągnął we współczesnym wzornictwie i wystroju wnętrz styl industrialny. Wywodzi się z Nowego Jorku i amerykańskich metropolii, w których dla celów mieszkalnych zaczęto przysposabiać obiekty do tej pory wykorzystywane w przemyśle, takie jak poddasza byłych hal produkcyjnych czy magazynów. Surowe przestrzenie miały wyjątkowy klimat, a stałym elementem były w nich niewykończone materiały budowlane. Szybko dostrzeżono, że cegły, metal czy właśnie niepokryty żadnymi dodatkowymi warstwami dekoracyjnymi beton mają olbrzymi potencjał.

  Z biegiem czasu beton wykroczył oczywiście poza styl loftowy. Dziś jest chętnie wykorzystywany w różnego typu przestrzeniach, a w charakterze kontrapunktu znakomicie sprawdza się nawet w klasycznych projektach.

  Wskazówki dotyczące wyboru farby i narzędzi

  O ile w loftach betonowych ścian wystarczyło po prostu w żaden sposób nie wykańczać, nieco trudniejsze zadanie stoi przed osobami, które chciałyby uzyskać taki sam efekt np. w mieszkaniu w kamienicy czy domu jednorodzinnym. Zastosowanie wylewki betonowej nie zda egzaminu, ponieważ ten materiał nie został stworzony z myślą o dekoracyjnych rozwiązaniach ściennych. Łatwo o zniszczenia, których usunięcie będzie naprawdę trudne.

  Z myślą o takich zastosowaniach powstała imitacja betonu na ścianie Francesco Guardi. To nowoczesna masa dekoracyjna, która pozwoli Ci uzyskać powierzchnię naprawdę wiernie odwzorowującą beton (zarówno pod względem właściwości wizualnych, jak i dotykowych). Jej aplikacja będzie jednak bardzo prosta i w żaden sposób nie uszkodzi ścian. Wręcz przeciwnie, dzięki znakomitym właściwościom będzie stanowić trwałą powłokę doskonale zabezpieczającą je chociażby przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

  Co ważne: do aplikacji imitacji betonu na ścianie nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu czy umiejętności. Wystarczy Ci standardowa stalowa paca, możesz posłużyć się również innymi narzędziami, np. wałkiem malarskim czy śrubokrętem, aby nadać masie oczekiwaną strukturę.

  Proces tworzenia imitacji betonu na ścianie

  Po przygotowaniu powierzchni – a więc jej oczyszczeniu, uzupełnieniu potencjalnych braków, odtłuszczeniu, odpyleniu, zagruntowaniu i osuszeniu, możesz przystąpić do nakładania masy imitującej beton na ścianie. Pacą wenecką lub stalową nałóż warstwę o grubości ok. 1–2 mm. Po wyschnięciu warstwy, co powinno zająć ok. 6 godzin, możesz przystąpić do nakładania kolejnej, a następnie rozpocząć formowanie struktury ściany. W tym celu możesz np. wydrapywać ubytki charakterystyczne dla powierzchni betonu, formować wałkiem sznurkowym czy przykładać czystą pacę w różnych miejscach. Wszystko zależy od Twojej fantazji i indywidualnych oczekiwań.

  Dlaczego warto mieć dywaniki łazienkowe?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *