Krety, myszce i ślimaki – jak wyeliminować szkodniki ogrodowe?

    Uprawa roślin ogrodowych wymaga stosowania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapewniają one prawidłowy rozwój, a co za tym idzie – piękny wygląd kwiatów, krzewów i warzyw. Co jednak zrobić, gdy szkodniki niszczą rośliny? 

    Typowe szkodniki w ogrodzie

    Do najczęściej spotykanych szkodników zalicza się mszyce. Są to niewielkie owady, które atakują rośliny ozdobne i uprawne. Dorosłe osobniki nie przekraczają zwykle 4 mm i mają zielono-białą barwę. Mszyce gromadzą się w licznych koloniach dzięki mrówkom, dla których owady są naturalnym pokarmem. Jak zlikwidować szkodniki niszczące rośliny? Naturalnymi drapieżnikami mszyc są biedronka i szczygieł. Skutecznym sposobem jest również zastosowanie środków chemicznych jako formy ochrony roślin ogrodowych.

    Inne szkodniki roślin ogrodowych

    Ślimaki nagłe zaliczają się do szkodników roślin, które upodobały sobie szczególnie warzywa i inne rośliny liściaste. Obecność mięczaków przyczynia się do deformacji liści i pogorszenia ich struktury. Ślimaki żerują w dolnych częściach roślin, jednak mogą też przyczynić się do obumierania całych roślin. Jak sobie z nimi poradzić? Jednym ze sprawdzonych patentów jest wykorzystanie fusów z kawy. Ślimaki nie lubią jej zapachu, a kofeina działa toksycznie na większość mięczaków. W ochronie ogrodu pomocne okażą się też cynamon i soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać je wokół roślin, by odstraszyć ślimaki.

    Czy krety niszczą korzenie roślin?

    Wiele osób uważa, że krety są przyjaznymi zwierzątkami, które nie stanowią poważnego zagrożenia. Faktycznie, żywią się one ślimakami, a nie żerują na korzeniach roślin, jednak ich podziemne tunele mogą pogorszyć estetykę ogrodu. Dlaczego? Poprzez kopanie długich korytarzy niewielkie ssaki odsłaniają korzenie roślin, które stają się bardziej podatne na choroby wirusowe i bakteryjne. To z kolei może prowadzić do obumierania roślin. Podziemne tunele gryzoni zaburzają ponadto jednolitą strukturę gleby, utrudniając pielęgnację ogrodu.

    Krety jako szkodniki roślin – jak sobie z nimi poradzić?

    W sieci znaleźć można wiele wskazówek, dotyczących skutecznej eliminacji kretów. Ręczne usuwanie i inne naturalne sposoby mogą nie przynieść długotrwałego efektu. Lepszym rozwiązaniem są środki chemiczne. Alternatywną opcję na pozbycie się szkodników ogrodowych stanowią odstraszacze na krety. Są to pułapki, które za jednym razem niszczą aż 50 kretowisk. Ich montaż jest niezwykle prosty, a cały zestaw zawiera 4 petardy. W efekcie można pozbyć się aż 200 kretowisk powstałych w dolnych częściach roślin.

    Szkodniki ogrodowe są niebezpieczne, jednak bardzo łatwo można je usunąć, bez konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy. Warto pamiętać, by regularnie monitorować rozwój swoich roślin – wczesne wykrycie intruza znacząco ułatwia jego wyeliminowanie.

    Dlaczego donice betonowe to idealny wybór do Twojego ogrodu?

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *