Wałek flokowy: jak uzyskać idealną fakturę na Twojej ścianie?

  Jeśli przygotowujesz się do malowania pomieszczeń, będziesz potrzebować nie tylko farby. Musisz również mieć czym malować. Odpowiednio dobrany wałek flokowy znacznie uprości cały proces i pozwoli Ci uzyskać bardzo estetyczny efekt. Poniżej przeczytasz więcej na jego temat.

  Wybór wałka flokowego: na co zwrócić uwagę?

  Wybór akcesoriów malarskich jest naprawdę szeroki. Kompletowanie zestawu niezbędnego do przeprowadzenia prac wykończeniowych może być w związku z tym stosunkowo skomplikowane. Oczywiście jednym z podstawowych narzędzi jest wałek do malowania. W dużym uproszczeniu mamy do wyboru dwie opcje: albo wałki z włosiem (naturalnym, na przykład wełnianym, lub syntetycznym), albo wałki ze specjalnej gąbki, czyli wałek flokowy.

  Jego cechą charakterystyczną jest świetne chłonięcie farby i jej równomierne rozprowadzanie. Wałek flokowy nie pozostawia na ścianie jakiejkolwiek struktury i redukuje ryzyko powstawania pęcherzyków powietrza czy przenoszenia na powierzchnię zanieczyszczeń. Dzięki temu sprawdza się w każdym miejscu, w którym zależy Ci na uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni.

  Jak wałek flokowy może zmienić wygląd Twoich ścian?

  Kiedy warto sięgnąć po ten rodzaj wałka do malowania? Dostępny na tej stronie: https://fguardi.com.pl/walek_flokowy_z_raczka,pid-652 wałek flokowy Francesco Guardi będzie przede wszystkim doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz skorzystać z farb dekoracyjnych, na przykład aby uzyskać na ścianie efekt rdzy. W przeciwieństwie do standardowych wałków z włosiem, nawet tym krótkim, na odbiór kompozycji nie wpłynie pozostawiana przez wałek faktura. Wałek flokowy jest pod tym względem w pełni neutralny. Poza tym z pewnością docenisz właściwości typowo użytkowe. Ten rodzaj wałka ułatwia równomierne rozprowadzanie farby. Dzięki temu unikniesz powstawania nieestetycznych smug i zacieków, na które często skarżą się zwłaszcza początkujący. Struktura floku sprawia również, że farba nie będzie kapać. A to oznacza zdecydowanie przyjemniejsze malowanie i prostsze sprzątanie.

  Techniki malowania wałkiem flokowym dla perfekcyjnych efektów

  Wałki flokowe znakomicie poradzą sobie z różnorodnymi farbami wodorozcieńczalnymi (i nie tylko!). Będą dobrym wyborem podczas malowania ścian i sufitów, ale często sięga się po nie również np. w ramach renowacji mebli.

  Malowanie wałkiem folkowym jest naprawdę proste i przebiega w sposób analogiczny do innych wałków do malowania. Musisz zwracać uwagę na to, aby odpowiednio nasączyć gąbkę (powinna być równomiernie nasączona w farbie) i uważać na nadmiar farby, który mógłby doprowadzić do jej spływania. Pokrywaj powierzchnię równomiernie, zwracając szczególną uwagę na miejsca łączeń. Oczywiście sam wałek do malowania to nie wszystko: będziesz potrzebować również rączki i kuwety. Dobierz je pod względem rozmiaru i indywidualnych potrzeb. Rączka teleskopowa może ułatwić Ci docieranie do wyżej położonych miejsc.

  Błędy w malowaniu wałkiem flokowym i jak ich unikać

  Podstawowym błędem, który popełniają nie tylko początkujący, jest zły dobór wałka do malowania do farby i charakterystyki podłoża. Przykładowo: wałek flokowy nie nadaje się do malowania niektórymi lakierami. Nie zawsze będzie także najlepszym wyborem w przypadku malowania ścian standardowymi farbami. Jego zaletą jest w końcu niepozostawianie na powierzchni jakiejkolwiek struktury, co niekiedy bywa pożądanym efektem.

  Choć samo malowanie jest naprawdę proste, musisz uważać – tak jak w każdym innym przypadku – na odpowiednie dozowanie farby. Upewnij się, że nie będzie jej ani za dużo, ani zbyt mało. Na ostateczny rezultat spory wpływ ma przy tym odpowiednie przygotowanie powierzchni do pracy. Musi być czysta i odtłuszczona. W razie konieczności zagruntuj ją specjalistycznym preparatem.

  Firanki świąteczne z Mikołajem – jak przygotować dom na święta

  Poznaj kompleksowe rozwiązania w pomiarze temperatury

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *