Wentylacja w łazience: jak prawidłowo o nią zadbać?

  Wentylacja jest konieczna w pomieszczeniach, które wystawione są na wysoki poziom wilgotności. Wpływa nie tylko na komfort życia i użytkowania pokoju, ale przede wszystkim na zdrowie lokatorów. Niesprawnie działający system może doprowadzić do powstawania grzybów, które źle wpływają na naszą wydolność. Zobacz, co możesz zrobić, żeby zadbać o odpowiedni przepływ powietrza w swojej łazience.

  Wentylacja grawitacyjna – czy działa?

  Nie każda łazienka posiada własne okno. Nie wszędzie można więc polegać na klasycznej metodzie wietrzenia pomieszczenia. Na szczęście nie jest to jedyna metoda na wyzbycie się wilgoci z wnętrza.

  Łazienka często staje się centrum domowego systemu wentylacji. Ze względu na poziom wilgotności to tam umieszcza się najwięcej kratek, które wyrzucają powietrze na zewnątrz budynku. Taka klasyczna wentylacja grawitacyjna zastosowana jest w większości budynków starego budownictwa. Dobrze daje sobie radę na małych powierzchniach. Czy jest jednak odpowiednia do większych obszarów?

  W regulacjach poświęconych budownictwie domów i bloków mieszkalnych zaznaczone jest, że obiekty, które posiadają więcej niż 9 pięter, muszą posiadać dodatkową wentylację mechaniczną. Dlaczego?

  Niestety, ale standardowa wentylacja grawitacyjna nie zawsze sprawnie działa. Bardzo łatwo można doprowadzić do przypadkowego zatkania kratki, zastawiając ją jakimś przedmiotem albo zwyczajnie zapominając o regularnej zmianie filtra. Winnym może być również źle dobrany model do pomieszczenia i uwaga, zbyt duża szczelność okien!

  Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja 

  Regularna pielęgnacja kratki wentylacyjnej może pozytywnie wpłynąć na przepływ powietrza w Twoim mieszkaniu. To naprawdę mała rzecz, która zdecydowanie polepszy samopoczucie mieszkańców.

  Od czego więc zacząć? Przede wszystkim zdejmij kratkę wentylacyjną i oczyść ją z osadzającego się kurzu. Wyjmij filtr i sprawdź, czy nie nadaje się do wymiany. Odpowiednie zamienniki z pewnością znajdziesz w lokalnych sklepach stacjonarnych. Mieszkasz w województwie zachodniopomorskim? Twoim przyjacielem może się okazać hurtownia wentylacji Szczecin. Żeby zadbać o estetykę, kratkę wentylacyjną można jeszcze porządnie umyć.

  Powtarzaj te kroki raz na miesiąc, albo dwa miesiące. Jeśli w międzyczasie zauważysz zbierające się zabrudzenia, chwyć po odkurzacz i zwyczajnie przejedź po kratce. Bądź jednak delikatny, nie wszystkie filtry stworzone są z wytrzymałych materiałów.

  Dodatkowe wsparcie – na co postawić? 

  Kratka jest czysta, a Twoje lustra nadal parują? Pora zainwestować w dodatkowe wspomagacze, które pomogą poprawić Ci cyrkulację w łazience.

  Dużo osób decyduje się postawić na naturalne rozwiązania, inwestując w drzwi ze specjalnym wywietrznikiem u dołu, czy dodatkowymi otworami. W ten sposób powietrze może uciec przez dostępne  szpary. Nie chcesz komplikować sytuacji? Powinien wystarczyć nawet zwykły wiatrak, albo specjalne urządzenie, które pochłania wilgoć z pomieszczenia.

  Oczywiście, jeśli mieszkasz we własnym domu jednorodzinnym, zainstalowanie specjalnej wentylacji mechanicznej możesz powierzyć specjalistom w praktycznie każdym momencie. Jeśli jednak chcesz wprowadzić większe zmiany w swoim pomieszczeniu, mieszkając w większej kondygnacji, koniecznie sprawdź normy. Wentylacja łazienki przepisy ma również dostosowane do wymagań i norm. Różnią się one jednak w zależności od budynku, w którym się mieszka. Możesz nie być w stanie wprowadzić wszystkich poprawek.

  Wentylacja w łazience jest niezbędna w każdym domu. Nie wszędzie jednak działa prawidłowo. Żeby zadbać o swój własny komfort psychiczny i fizyczny postaraj się regularnie czyścić kratki, a w razie potrzeby zainwestuj w dodatkowe wspomagacze, które uwolnią Twoją łazienkę od stojącego powietrza.

  Jak zamontować baterię prysznicową podtynkową?

  Jak zachować czystość w kabinach prysznicowych?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *