Bezdotykowo w przyszłość – innowacyjne baterie łazienkowe

  Wzornictwo przemysłowe dąży do tego, aby łączyć piękno z funkcjonalnością. Jeśli ktoś wciąż myśli, że design to projektowanie krzeseł – jest w błędzie. Wzornictwo przeniknęło do każdej sfery życia. Jest także wykorzystywane przy produkcji innowacyjnych baterii łazienkowych bądź kuchennych.

  Topowi producenci baterii na świecie dążą w kierunku rozwoju baterii bezdotykowych do użytku domowego. Jeśli baterie bezdotykowe wciąż kojarzą ci się tylko z publicznymi łazienkami, to warto odrzucić to stereotypowe myślenie.

  O tym, że na świecie obecnie ceni się pracę nad rozwojem technologii bezdotykowych baterii świadczy fakt, że studenci z Uniwersytetu w Illinois zajmujący się tą tematyką wygrali prestiżowy konkurs: „2014-2015 Innovation Trophy Competition”. Nagrodę otrzymali w głównej mierze za stworzenie unikatowego prototypu, który pozwala nie tylko na bezdotykowe uruchomienie przepływu wody, ale także na ustawienie temperatury i ciśnienia wody dzięki czujnikom ruchu. Studenci otrzymali nagrodę pieniężną, która pozwoli im wprowadzić ten innowacyjny produkt na rynek.

  Polscy producenci, tacy jak np. firma Invena, również szukają rozwiązań zapewniających ekologiczny i oszczędny styl życia. Nie jest to zaskakujące, skoro baterie bezdotykowe cechuje przede wszystkim łatwość użytkowania, a także zmniejszenie ilości wody wykorzystywanej podczas codziennych czynności (nawet do 50 %).

  Zaletą baterii bezdotykowych jest fakt, że po ich użyciu nie trzeba pamiętać o zakręceniu wody w czasie mycia zębów lub golenia. Ponadto zużywają one jedynie ok. 5-6 litrów wody na minutę, podczas gdy standardowa bateria 12 litrów na minutę.

  Sceptycy nowoczesnych baterii twierdzą, że zaoszczędzone koszty wody przepadają, ponieważ bateria zużywa prąd, dzięki któremu działa jej elektroniczny sensor. Jest to jednak błędne myślenie, o czym przekonuje Jakub Kołodziej – Koordynator Działu Jakości i Serwisu z firmy Invena – producenta baterii i armatury łazienkowej: Nowoczesne baterie bezdotykowe nie wymagają instalacji elektrycznej, więc ewentualny brak prądu nie uniemożliwi dostępu do wody. Obecnie stosuje się baterie AA, które kosztują ok. 20-50 zł, a wystarczają na kilka lat użytkowania.

  Baterie bezdotykowe są przyszłością polskiego rynku. Coraz częściej montuje się je w prywatnych domach, które otwierają się na nowoczesne i inteligentne rozwiązania. Niższe ceny sterowanych fotokomórką baterii oraz większa oszczędność wody sprawiają, że baterie bezdotykowe są nieuniknioną alternatywą dla klasycznych baterii umywalkowych.

  Praktyczne wykorzystanie naturalnych koszyków w łazience

  Wszystko o szklanych kabinach prysznicowych

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *