mieszkanie loftowe

  Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

  Styl loftowy odpowiada osobom, które cenią sobie prostotę i minimalizm w aranżacji wnętrz oraz pozostawianie otwartych przestrzeni. Koncepcja narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie przerabiano na mieszkania duże pomieszczenia pozostałe po zakładach produkcyjnych czy magazynach. Obecnie w taki sposób można urządzić także niespecjalnie wielkie lokum, lecz trzeba się przy tym stosować do określonych zasad.

  Otwarta przestrzeń

  Jednym z głównych wyznaczników tego stylu jest możliwie jak najbardziej otwarta przestrzeń. Mile widziane są wysokie pokoje, a także duże okna oraz otwory drzwiowe. Aranżację mieszkania loftowego warto rozpocząć już na poziomie układu pomieszczeń. Najlepiej pozbyć się wszelkich zbędnych ścianek działowych. Charakterystyczne dla tego stylu jest to, że jedno duże pomieszczenie może spełniać różne role. Wykorzystując odpowiedni układ wyposażenia, nawet w jednym pokoju można wyznaczyć miejsce do spania, pracy i wypoczynku. Dzięki temu nie ogranicza się optycznie przestrzeni, zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu uda się umieścić obszerne okna, które dostarczą do środka dużo światła.

  Surowość wykończenia

  Ważną cechą aranżacji loftowych jest celowe utrzymanie surowość względem wykończenia. Najlepiej sprawdza się podłoga pozostawiona w formie wylewki betonowej, choć jest to mało praktyczne rozwiązanie. Można zatem postawić na żywicę, większe płytki czy drewniany parkiet. Lepiej unikać natomiast standardowych paneli oraz wykładziny. W kontekście ścian bardzo dobrym pomysłem będzie wyłożenie jednej cegłą, co stanowi doskonałą dekorację. Ogółem we wnętrzu dobrze sprawdzą się elementy szklane, betonowe, metalowe czy drewniane i na tych materiałach powinno się bazować. W przeciwieństwie do niemal wszystkich innych stylów – przy loftach nie należy ukrywać instalacji oraz okablowania. Można pozostawić je w ich naturalnym odcieniu lub wręcz jeszcze bardziej je wyeksponować, malując kable czy rury na kolor kontrastujący z resztą pokoju.

  Po jakie meble i dodatki najlepiej sięgnąć?

  W takich wnętrzach bardzo pożądane są przedmioty drewniane oraz stalowe lub przynajmniej z takimi elementami. Dobrze pasują lampy z metalowymi częściami, kute łóżka czy części pofabrycznych maszyn, nawiązujące do korzeni tego stylu. Wśród dodatków nie powinno zabraknąć sporego lustra, a na ścianach metalowych tablic z napisami czy ozdób o futurystycznym charakterze. Warto pamiętać przy tym, że w mieszkaniach loftowych bazą jest otwarta przestrzeń. Elementów wyposażenia nie powinno być zatem zbyt dużo, gdyż niepotrzebnie przytłoczą one wnętrze.

  Źródło: https://www.magazynwnetrza.pl/architektura/urzadzanie-mieszkan-w-stylu-loft

  Wizualizacje wnętrz – czym są i dlaczego warto w nie zainwestować?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *