Jak fugować płytki, czyli garść porad dla początkujących

  Planujesz własnoręcznie położyć płytki w kuchni lub łazience i zastanawiasz się, jak zrobić to w sposób prawidłowy? Nie zapominaj, że poprawne spoinowanie płytek jest równie istotne, co ich montaż. Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak fugować, aby osiągnąć estetyczny i solidny efekt na wiele nadchodzących lat.

  1. Jak fugować, aby osiągnąć odpowiedni efekt kolorystyczny?

  Dobór koloru fugi jest zależny od zamierzonego efektu – jednolitego bądź odważnego, opartego na kontraście. W wariancie stonowanym warto poszukać fugi w odcieniu możliwie najbardziej zbliżonym do płytek. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dużych płytek oraz takich, które imitują wygląd kamienia czy drewna. Dobrze dopasowana spoina uwypukla fakturę płytek i nadaje jej atrakcyjniejszy wygląd, dodatkowo powiększając optycznie dane pomieszczenie.

  Decydując się na oryginalny układ bądź kształt płytek, warto rozważyć spoiny w kolorze kontrastującym do ich odcienia. Zabieg ten podkreśli oryginalny charakter wnętrza i przykuje uwagę obserwatora. Warto pamiętać jednak, że dobór zbyt jasnego odcienia fugi może w przyszłości sprawić nam wiele problemów z utrzymaniem jej w czystości.

  jak fugować płytki

  2. Jaka fuga do płytek sprawdzi się najlepiej?

  Przy doborze fugi należy kierować się zarówno kolorem, jak i parametrami technicznymi produktu. Jeśli pokryte płytkami podłoża będą narażone na ujemne temperatury, należy postawić na spoiny mrozoodporne. Z powodzeniem stosować można elastyczne i uniwersalne fugi cementowe, np. Baumit PremiumFuge (https://baumit.pl/produkty/produkty-do-plytek/fugi/baumit-premiumfuge).

  Zaprawa ta została wzbogacona dodatkami hydrofobowymi, które znacząco ograniczają szkodliwy wpływ wilgoci i pomagają fudze na dłużej zachować oryginalny wygląd i ochronne właściwości. Dzięki swojej elastyczności, Baumit PremiumFuge z powodzeniem można stosować również przy ogrzewaniu podłogowym i pozostałych nawierzchniach, które są narażone na większe obciążenia.

  silikonowanie przy użyciu Baumit Silikon

  3. Jak fugować płytki, aby osiągnąć odpowiedni rezultat?

  Zaprawę można nakładać min. po 24 godzinach od montażu płytek. Podłoże powinno być oczyszczone z resztek zaprawy i brudu – jeśli zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, należy je również wcześniej odpowiednio wygrzać. Pozwoli to usunąć nadmiar wilgoci i uniknąć naprężeń grożących odspojeniem lub pękaniem położonej okładziny.

  Warto pamiętać, że montaż urządzeń sanitarnych oraz zabezpieczenie narożników i łączeń ściany z posadzką, może wymagać produktów o większej elastyczności niż fuga. Z pomocą przychodzi wówczas wypełniacz silikonowy Baumit Silikon (https://baumit.pl/produkty/produkty-do-plytek/silikony/baumit-silikon), który szczelnie łączy elementy wykonane z różnych materiałów. Produkt ten jest również odporny na drgania, wahania temperatur i grzyby-pleśnie, a dodatkowo dostępny jest w rozbudowanej palecie kolorów.

  4. Jaka szerokość fugi będzie właściwa?

  Zaplanowanie odpowiednich szerokości spoin ma kluczowy wpływ na bezproblemowe użytkowanie i trwałość okładziny ceramicznej. Zbyt małe odstępy sprzyjają uszkodzeniom i odpryskom – przyjmuje się, że szerokość spoiny rośnie wraz z długością płytki.

   

  Długość płytki [w mm] Szerokość spoiny [w mm]*
  do 100 ok. 2
  100 – 200 ok. 3
  200 – 600 ok. 4
  Powyżej 600 ok. 5 – 20

  * zalecana szerokość spoin (wg Instrukcji ITB nr 397/2014)

   

  5. Zmywanie płytek po fugowaniu – ostatni krok ku wymarzonemu efektowi

  Zmywanie fugi z płytek należy rozpocząć dopiero po jej całkowitym wyschnięciu. W przeciwnym razie należy liczyć się z ryzykiem jej wypłukania, co doprowadzi do zniszczenia położonej zaprawy.

  Mając świadomość, jaka fuga sprawdzi się najlepiej oraz jak fugować płytki, wystarczy jedynie przestrzegać uniwersalnych zasad i dobrych praktyk. Powstały wówczas rezultat z pewnością spełni wszystkie nasze oczekiwania, zapewniając oczekiwaną trwałość i nienaganny wygląd przez kolejne lata.

  Strefy w pokoju dziecka – o czym pamiętać?

  Lustra designerskie – Czym się charakteryzują?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *