Strefy w pokoju dziecka – o czym pamiętać?

  Podział pokoju dziecięcego na strefy to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Oddzielenie przestrzeni przeznaczonej do nauki od miejsca snu z pewnością dobrze wpłynie na samopoczucie malucha. Jeśli ilość miejsca na to pozwala, warto też zadbać o obszar do zabawy. O czym należy pamiętać, wydzielając strefy? Oto nasze podpowiedzi!

  Co powinno znaleźć się w poszczególnych strefach?

  W strefie przeznaczonej do nauki musi stać biurko, wygodne krzesło oraz meble, w których zmieszczą się książki, pomoce naukowe oraz wszelkie akcesoria szkolne. W tym wypadku sprawdzą się otwarte półki, komody dla dzieci lub regały. Trzeba też pamiętać o lampce biurkowej oraz rozmaitych organizerach. Dobry pomysł to również zawieszenie na ścianie tablicy korkowej, mapy czy innych przydatnych plansz. Należy jednak unikać zbyt wielu rozpraszających elementów. Harmonia i spokój zdecydowanie najbardziej sprzyjają nauce. Tanie meble dziecięce dostępne w sklepie marmex.pl idealnie nadadzą się do urządzenia kącika naukowego dla dziecka.

  Z kolei w strefie wypoczynku powinno znaleźć się wyposażenie sprzyjające relaksowi i wyciszeniu. Miękki dywan, pufy czy nawet fotel pozwolą dziecku odetchnąć po odrabianiu lekcji. Ponadto trzeba pamiętać, że to przestrzeń, w której maluch będzie przyjmować swoich gości. Dlatego nie zaszkodzi ustawienie w niej małego stolika oraz przygotowanie dodatkowych poduszek do siedzenia. W tej strefie może pojawić się nieco więcej kolorów oraz wzorów. Dobry pomysł to również zakup komody dla dzieci, w której zmieszczą się zabawki. Nie zaszkodzi też wykorzystanie dodatkowych koszy czy pojemników.

  Z kolei główny punkt obszaru sypialnego to łóżko. Najlepiej postawić na porządny model, który posłuży przynajmniej przez kilka lat. Nie stawiamy go w pobliżu okna ani kaloryfera. Przy łóżku ozdoby ograniczamy do minimum. Wystarczy niewielka szafka nocna oraz lampka. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto pokusić się o baldachim.

  Jak oddzielić strefy w pokoju dziecka?

  Najłatwiejszy sposób to umiejętne operowanie kolorami ścian i dodatków. W strefie nauki spiszą się stonowane, jasne barwy. Na więcej koloru pozwalamy sobie w obszarze zabawy. Z kolei miejsce snu ma być najciemniejsze. Odcienie brązu, butelkowej zieleni czy bordo to strzał w dziesiątkę. Poza tym poszczególne części pokoju można oddzielić za pomocą mebli. Ażurowe regały znakomicie sprawdzą się w takiej roli.

  Odpowiednia ilość światła to podstawa!

  Wydzielenie stref to doskonały sposób na aranżację przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej urządzić pokój tak, aby miejsce nauki i zabawy znajdowało się w pobliżu światła dziennego, czyli w okolicach okna. Łóżko ustawiamy w dalszej części pomieszczenia. To naturalny układ zgodny z rytmem dnia. Ale jeśli nie ma szans, aby ustawić meble w takim układzie, polecamy staranny dobór oświetlenia sufitowego, kinkietów oraz małych lampek (zwłaszcza w okolicach biurka).

  Tanie meble dziecięce oraz piękne i praktyczne komody dla dzieci znalazły się w sklepie internetowym marmex.pl. Dzięki nim urządzenie pokoju malucha stanie się naprawdę łatwe.

  Wybór płytek na taras i balkon – na co zwrócić uwagę?

  Jak fugować płytki, czyli garść porad dla początkujących

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *