Brzydki zapach może pochodzić z odpływu umywalki

  Brzydki zapach w łazience? Poradnik: jak czyścić syfon i odpływy

  Po co się stosuje syfon? Skąd bierze się nieprzyjemny zapach?

  Każdy syfon, bez względu na kształt i rozmiar, ma jedno podstawowe zadanie: uniemożliwienie gazom z kanalizacji przedostanie się do łazienki. W syfonie zawsze powinna znajdować się woda, która stanowi barierę dla gazów, dzięki czemu unikamy brzydkich zapachów. To proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie. Niestety zdarza się, że syfony sprawiają pewne problemy, przez co z odpływu może wydostawać się nieprzyjemna woń.

  Jedną z przyczyn przedostawania się gazów z kanalizacji do łazienki może być wyschnięcie wody w syfonie. Zdarza się to najczęściej w rzadko używanych łazienkach np. dla gości albo w tych z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym (woda szybciej paruje). W takiej sytuacji wystarczy tylko przepłukać odpływ, dzięki czemu świeża woda znów zbierze się w syfonie. Zdarza się jednak, że woda znajduje się na swoim miejscu, a z syfonu i tak wydobywa się przykry zapach.

  Musisz wymienić syfon pod umywalką, wanną lub pod prysznicem?  >>>

  Jak czyścić syfon do umywalki, wanny, brodzika?

  Jeżeli w syfonie znajduje się woda, a nadal wydobywa się z niego przykry zapach to czas na sprawdzenie stanu tego elementu. Charakterystyczny, zaokrąglony kształt syfonu może sprzyjać gromadzeniu się w nim włosów, resztek naskórka czy innych zanieczyszczeń, które stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Co zrobić w takiej sytuacji? Odkręcenie syfonu, wyjęcie go i umycie łagodnym detergentem powinno pomóc. W razie gdyby ten problem nawracał, można rozważyć zastosowanie suchego syfonu lub takiego wyposażonego we wpusty na kule zapachowe, ale takie sytuacje zdarzają się rzadko.

  Zobacz też: Syfon i odpływ umywalki – co zrobić z brzydkim zapachem z rur?

  Jeśli nie syfon, to co? Problem z zatorem w rurach

  Szczególne znaczenie ma profilaktyczne udrażnianie rur. Kiedy instalacja już się zapcha, wtedy możemy mierzyć się ze sporym kłopotem. Dlatego warto regularnie czyścić rury, co pozwoli uniknąć zatoru. W sklepach znajdziemy wiele żrących preparatów przeznaczonych do tego typu celów. Jeśli zależy nam na łagodniejszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniu, to sami możemy przygotować taki domowy środek do czyszczenia rur. Będziemy potrzebować tylko sody oczyszczonej oraz octu spirytusowego.

  Rozkręcanie odpływu zlewu przed czyszczeniem

  W pierwszym kroku należy wsypać ok. pół szklanki sody oczyszczonej do odpływu i zalać ją połową szklanki octu spirytusowego. W zetknięciu ze sobą te dwie substancję zaczną się pienić, to zupełnie normalna i prawidłowa reakcja. Taki domowy środek należy pozostawić w odpływie na kilkanaście minut lub nawet na 1-2 godziny w zależności, czy tylko czyścimy profilaktycznie rury, czy mierzymy się z jakimś mniejszym zatorem. Po upływie określonego czasu do odpływu wlewamy wrzątek, a potem przepłukujemy rury dużą ilością wody. Ten domowy preparat do rur można stosować w umywalce, pod prysznicem, w wannie oraz w toalecie.

  Czyszczenie odpływu liniowego i liniowego ściennego pod prysznicem

  Przyczyną brzydkiego zapachu z odpływu często są gromadzące się w nim włosy i zanieczyszczenia. Dlatego oprócz oczyszczania rur specjalnymi preparatami, warto zadbać też o mechaniczne czyszczenie odpływu. Wiele osób ma trudności z czyszczeniem odpływu liniowego lub liniowego ściennego albo boi się go otwierać. Wystarczy tylko skorzystać z dołączonego do zestawu haczyka, aby zdjąć górną pokrywę. Teraz czas na umycie górnej pokrywy i wyczyszczenie sitka, na którym zbierają się zanieczyszczenia. Jeśli to możliwe to oczywiście warto wyjąć syfon i umyć go dokładnie. Na koniec całość montujemy na swoje miejsce i gotowe. Takie czyszczenie nie zajmie więcej niż kilka minut.

  Odpływ liniowy jest naprawdę praktyczny, ale należy pamiętać, żeby czyścić go za każdym razem kiedy robimy generalny porządek w łazience np. raz w tygodniu. Tak konserwowany odpływ będzie działał bez problemu przez długi czas. Pamiętajmy, że jeśli w odpływie liniowym gromadzi się woda, to znaczy, że wymaga pilnego wyczyszczenia. W przypadku czystego i dobrze działającego mechanizmu woda spływa swobodnie i nie gromadzi się na płytkach czy w korytku.

  Szukasz baterii pod prysznic, do wanny lub umywalki? Dowiedz się, jaka będzie pasować do poszczególnych rodzajów armatury sanitarnej: Bateria prysznicowa – jaką baterię wybrać do różnych typów pryszniców?

  Odpływ w wannie i w prysznicu z tradycyjnym brodzikiem

  Również w przypadku zwykłych brodzików czy wanny nie możemy zapominać o regularnym czyszczeniu odpływu. Tego typu sprzęty czyści się w podobny sposób, co w przypadku odpływów liniowych, ale czasem trzeba poświęcić na to trochę więcej czasu. Wszystko zależy od budowy danego odpływu. Modele typu klik klak bardzo łatwo rozmontujemy za pomocą dłoni. W przypadku innych odpływów demontaż należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić albo nie złamać żadnej części. Może się również zdarzyć, że rury będą tak bardzo zatkane, że samo czyszczenie odpływu nic nie da. Wtedy warto sięgnąć po średnio elastyczny, cienki drucik zakończony haczykiem i za jego pomocą postarać się odetkać odpływ.

  Jeżeli nie zadbamy o regularne czyszczenie rur i odpływu może się zdarzyć, że w razie zatoru nie poradzimy z nim sobie samodzielnie. Wtedy wskazane jest wezwanie hydraulika, który pomoże nam w odetkaniu rur. Należy jednak pamiętać, że wezwanie specjalisty nie rozwiązuje problemu na zawsze. Odpływ i syfon to miejsca, gdzie regularnie zbierają się zanieczyszczenia, a więc jeśli ponownie zaniedbamy porządki, to sytuacja się powtórzy. Dlatego warto regularnie czyścić profilaktycznie rury i odpływy przynajmniej raz w tygodniu za pomocą specjalnego środka, domowego preparatu z sody i octu albo mechanicznie.

  Pomysłowe wyposażenie łazienki w kilku krokach!

  Jak urządzić nowoczesną łazienkę?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *