Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?

  Pokój dla niemowlaka powinien łączyć ze sobą ergonomię, funkcjonalność i wizualny, kojący spokój. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że taki pokój wymaga zupełnie innego wyposażenia, niż pokój kilkuletniego dziecka. Jak zatem urządzić pokój dla niemowlęcia i na co zwrócić szczególną uwagę?

  Przede wszystkim przestrzeń na potrzebne rzeczy

  Pokój dla niemowlęcia powinien znajdować się blisko miejsca, w którym najczęściej przebywają rodzice np. sypialnia lub salon – więcej na https://kobietainspiruje.pl/jak-zaaranzowac-pokoj-niemowlecy/. Dobrze jest również, aby dostęp do niego był łatwy, a przejście możliwie najszersze – daje to swobodę w przenoszeniu, czy przewożeniu wózkiem. Powinno być to również miejsce, w którym ograniczony jest dostęp hałasów i intensywnych zapachów – najlepiej z daleka od kuchni. Małe dzieci zupełnie inaczej reagują na intensywne aromaty, nawet jeżeli dla dorosłego wydają się one przyjemne. Pokój dla niemowlaka powinien przede wszystkim być odpowiednio wyposażony, tak aby wszystkie niezbędne akcesoria były zawsze pod ręką. W takim pomieszczeniu powinny znajdować się podstawowe elementy wyposażenia takie jak: łóżeczko, przewijak (jeżeli przestrzeń na to nie pozwala, to można wybrać łóżeczko z doczepianym przewijakiem). Istotnym elementem jest komoda i szafa z dużą ilością oddzielonych półek, tak aby można było w sposób segregacyjny umieścić w nich pieluszki, zabawki, ubrania i wszelkiego rodzaju akcesoria.

  Rzeczy zbędne, aczkolwiek bardzo przydatne

  W urządzaniu pokoju dla niemowlaka dużą rolę pełnią niuanse, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbędne, lecz po ich zastosowaniu okazują się kluczowe i bardzo pomocne. Przykładem może być szczelnie zamykany kosz na zużyte pieluszki, który powinien się znajdować w pobliżu przewijaka. Chodzi o to, aby wszystkie czynności związane z niemowlakiem wykonywać w jednym pomieszczeniu, bez konieczności chodzenia do innych części domu. Dobrym pomysłem jest również ustawienie fotela dla dorosłego ze stabilnymi i nieco wyższymi podłokietnikami. Taki fotel pozwala na oparcie się podczas trzymana lub karmienia. W pokoju dla niemowlęcia powinna również znajdować się lampka z ciepłym światłem.

  Pokój niemowlaka – co ze stylistyką?

  Walory wizualne i stylistyczne pokoju dla niemowlaka są indywidualną sprawą rodziców, jednak jest kilka standardów i aspektów, które są bardzo istotne i należy się ich trzymać. Przede wszystkim kolorystyka – przyjęło się, że najlepszym kolorem dla dziewczynek jest róż, a dla chłopców odcień niebieskiego. Bardzo popularne są również odcienie bieli. Kolor tak naprawdę może być dowolny. Ważne jest jedynie, aby nie był on jaskrawy i przytłaczający. Dla lepszego rozwoju percepcji dziecka zaleca się kolory natury. To samo dotyczy ozdób lub elementów dekoracji – powinny być one zbliżone kolorystycznie do koloru ścian. Sporadycznie mogą pojawiać się elementy odmienne kolorystycznie, tak aby dziecko mogło skupiać na nich uwagę. Nie może być ich jednak za dużo. Nie powinno się stosować agresywnych i ostrych kształtów, jak również kontrastów.  W urządzaniu pokoju małego dziecka można pokusić się o dywan lub wykładzinę. Dobrze jest jednak, aby były one wykonane z materiałów, które nie zbierają kurzu i nie wznoszą w przestrzeń pyłów i drobnoustrojów.

   

  Mała kuchnia w bloku – Co warto wiedzieć o aranżacji wąskiej kuchni

  Poznaj pomysły na aranżacje pralni w domu

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *