Poznaj pomysły na aranżacje pralni w domu

  Pralnia to coraz popularniejsze pomieszczenie w naszych domach. Czasy, kiedy pralka wraz z koszem na pranie ustawiana była kątem w łazience lub kuchni, odchodzą już powoli do lamusa. Pralnia to nie tylko praktyczne, ale i wygodne rozwiązanie, zapewniające duży komfort użytkowania. Sprawdź jakie sprzęty i meble powinny znaleźć się pralni, oraz jak prawidłowo urządzić pomieszczenie.

  Czy warto budować pralnię w domu?

  Pralnia w domu to zdecydowanie bardzo wygodne rozwiązanie. Wbrew pozorom pralnia to nie tylko miejsce na przechowywanie pralki i kosza z ubraniami. W pralni możesz dodatkowo suszyć i prasować ubrania. Nie musisz już blokować łazienki aby namaczać trudno zaschnięte plamy. Pralnia w osobnym pomieszczeniu pozwala na ograniczenie hałasów z pralki w łazience bądź kuchni, oraz większy porządek w pomieszczeniu.

  Zalety pralni w domu:

  • ograniczenie hałasów emitowanych przez pralkę i suszarkę w łazience
  • możliwość lepszej aranżacji łazienki, poprawa estetyki pomieszczenia
  • wygoda prania w jednym miejscu – począwszy od namoczenia plam, aż po prasowanie, cały proces odbywa się w pralni
  • dostęp do pomieszczenia w każdej chwili – pranie w łazience może kolidować z czasem kąpieli innych domowników

  Gdzie umiejscowić pralnie w domu?

  Jeśli decyzję o budowie pralni podejmujesz dopiero na etapie projektowania domu możesz pozwolić sobie na swobodę aranżacji pralni. Dobrym pomysłem jest ulokowanie jej w pobliżu garderoby i sypialni, aby móc szybko ułożyć wyprane i wysuszone ubrania. Jeżeli dom jest już w budowie i chcesz wyodrębnić z niego pomieszczenie na pralnię, najłatwiej będzie wydzielić je z łazienki. Przede wszystkim pamiętaj o dostępie do instalacji wodociągowej, ze względu na konieczność podłączenia pralki i zlewu. Dobrym pomysłem jest też wykonanie pralni w kotłowni, o ile jest to pomieszczenie stosunkowo czyste i nie składujesz w nim opału (np. kotłownia gazowa).

  Sprzęty i meble w domowej pralni

  Co oprócz pralki powinno znaleźć się w pralni? Na pewno warto zainstalować w niej zlew gospodarczy, w którym wygodnie przepierzesz niewielkie zabrudzenia, namoczysz ubrania czy wyczyścisz buty. Jeżeli pralnia na pełnić funkcję suszarni możesz zdecydować się na elektryczną suszarkę lub tradycyjną suszarkę stojącą. W przypadku ograniczonego miejsca suszarkę automatyczną możesz postawić na pralce. Zamiast metalowych suszarek wolnostojących powieś praktycznie linki, na których wysuszysz pranie. W pralni powinno znaleźć się miejsce na niewielką szafkę na detergenty i środki chemiczne takie jak proszki i płyny do płukania czy odplamiacze. Jeżeli miejsce na to pozwala w pralni można ustawić także deskę do prania i żelazko. Wyprane, wysuszone i wyprasowania ubrania będą gotowe aby odłożyć je od razu do szafy.

  Zsyp na pranie

  Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest budowa w domu zsypu na pranie. Najczęściej buduje się go w sytuacji, gdy pralnia znajduje się w pomieszczeniu bezpośrednio pod łazienką (np. na parterze lub w piwnicy). Jak wygląda zsyp na pranie? Jest to otwór wykonany w stropie, w który wkładana jest kwasoodporna rura. Poniżej otworu ustawiony zostaje kosz na brudną bieliznę, do którego wpadają ubrania wrzucane bezpośrednio z łazienki. Pozwala to na szybkie przetransportowanie brudnych ubrań z górnego pomieszczenia do pralni, bez konieczności znoszenia całego prania samodzielnie. O budowie zsypu na pranie należy zadecydować najpóźniej na etapie wylewaniu stropu domu.

  Wszystko o łóżkach wodnych

  Co daje sauna? Właściwości i zalety korzystania z sauny

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *