Jak wyczyścić deszczownicę? Najlepsze sposoby

  Bateria prysznicowa z deszczownicą to doskonałe rozwiązanie nie tylko do prysznica, ale również do wanny. W drugim przypadku kluczowe jest dobranie odpowiedniej zasłony lub parawanu prysznicowego, aby móc brać prysznic bez jednoczesnego zalewania łazienki. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na montaż słuchawki prysznicowej, ale również deszczownicy. Nic dziwnego – relaksująca kąpiel po całym dniu w pracy lub szkole dzięki baterii z deszczownicą to niesamowite doświadczenie. Jeśli jesteś jednym z posiadaczy tego praktycznego dodatku w łazience, sprawdź, w jaki sposób zadbać o baterię, aby pełniła swoją funkcję jak najdłużej!

  Dlaczego warto dbać o baterię prysznicową z deszczownicą?

  Jeśli korzystasz często z deszczownicy w swojej łazience, możesz napotkać problem związany z pojawieniem się osadów z kamienia. Nagromadzenie kamienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz deszczownicy stopniowo zmniejsza przepływ wody. Pierwszym sygnałem problemu, który powinien Cię zaniepokoić, jest zauważalnie zmniejszony strumień wody wypływający z dysz. Jeśli osady kamienia całkowicie zatkały dysze, woda nie wypływa pionowo, ale pod kątem, co może powodować niepożądane zachlapywanie ścian.

  Jednym z potencjalnych skutków zablokowanych lub całkowicie zatkanych dysz jest uszkodzenie baterii prysznicowej z deszczownicą. Woda pod ciśnieniem zaczyna szukać ujścia, a zazwyczaj znajduje je w najmniej oczekiwanym miejscu – w miejscu łączenia deszczownicy z pozostałą częścią baterii. W takiej sytuacji woda może wyciekać na boki. Warto podkreślić, że nie jest to wada fabryczna, lecz wynik zaniedbań użytkownika, w szczególności braku regularnego czyszczenia. Dlatego też reklamacje dotyczące dysz zatkanych kamieniem zostaną zawsze odrzucone przez sprzedawcę. Z tego powodu konieczne jest regularne czyszczenie dysz deszczownicy.

  Deszczownica – jak ją wyczyścić?

  Podstawową czynnością, która powinna być powtarzana regularnie, jest dokładne czyszczenie deszczownicy oraz słuchawki prysznica zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz. Jak się za to zabrać?

  Czyszczenie zewnętrzne

  Jak wyczyścić baterię z deszczownicą? Wystarczy nałożyć odrobinę odpowiedniego preparatu na miękką szmatkę i delikatnie przetrzeć powierzchnię deszczownicy. Unikaj stosowania żrących środków chemicznych, takich jak Domestos, czy mleczka do czyszczenia. Te substancje mogą uszkodzić delikatną powierzchnię deszczownicy i prowadzić do ewentualnego wycieku wody.

  Jeśli deszczownica jest wyposażona w dysze wykonane z silikonu, możesz oczyścić osad kamienia, delikatnie naciskając na otwory palcem. Kamień powinien łatwo się kruszyć i odpadać.

  Czyszczenie wewnętrzne

  Rozkręcanie deszczownicy to żmudne i skomplikowane zajęcie, dlatego w przypadku konserwacji wewnętrznej tego sprzętu, zalecamy po każdym użyciu ustawienie go pod odpowiednim kątem. Najlepiej nie przestawiać oryginalnego położenia deszczownicy – dzięki temu zalegająca w niej woda swobodnie wypłynie na zewnątrz i zminimalizujesz ryzyko odkładania się kamienia wewnątrz baterii.

  Poznaj sprawdzone sposoby na pozbycie się kamienia z deszczownicy

  Wyżej wspominaliśmy już o tym, że baterii z deszczownicą lepiej nie czyścić silnymi środkami. Z czego zatem powinno się korzystać?

  • Ocet – to jeden z najskuteczniejszych, naturalnych środków, których można użyć do usunięcia osadów kamienia. Aby usunąć osad kamienia z deszczownicy za pomocą octu, potrzebna będzie butelka z atomizerem. W takiej butelce zmieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1. Jeśli nie przepadasz za zapachem octu, możesz dodać kilka kropli soku z cytryny, aby go zniwelować.
  • Kwasek cytrynowy – kolejny niezwykle skuteczny środek do czyszczenia deszczownicy. Namocz ściereczkę z mikrofibry w 10% roztworze z kwasku cytrynowego i umieść ją bezpośrednio na deszczownicy. Spłucz obficie wodą i wytrzyj baterię do sucha.
  • Płyn do naczyń – jeśli potrzebujesz wyczyścić deszczownicę, a nie masz w domu ani octu, ani kwasku cytrynowego, sięgnij po płyn do mycia naczyń. To zdecydowanie lepsza opcja niż sklepowa chemia.
  • Pasta z octu, wody oraz sody – ostatni sprawdzony sposób to mieszanka octu, wody oraz wody. Zmieszaj wszystkie składniki i zamocz ściereczkę w otrzymanym roztworze. Umieść ją na deszczownicy i pozostaw na chwilę, tak aby środek zaczął działać. Ostatnim krokiem jest przemycie deszczownicy ciepłą wodą i wytarcie powierzchni do sucha.

  Płytki Ergon

  Meble łazienkowe na wymiar – Praktyczne porady

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *