Jaki rodzaj ogrzewacza wody wybrać?

  Na rynku są dostępne różne technologie, których celem jest przygotowanie wody użytkowej w szybki i tani sposób. Wśród najpopularniejszych trzeba wyróżnić podgrzewacze elektryczne. Występują one w wariantach zbiornikowych i przepływowych, a ostatnio coraz popularniejsze są podgrzewacze z pompą ciepła. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Które wybrać? Podpowiadamy!

  Elektryczne podgrzewacze przepływowe

  Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewacze przepływowe działają w momencie, kiedy zaczyna przez nie przepływać woda. Jest ona podgrzewana na bieżąco. Podgrzewacze przepływowe dzielą się na jednopunktowe i wielopunktowe. Pierwsze z nich podgrzewają wodę dla jednego kranu i zwykle mają moc od 3,5 kW do 5,5 kW.

  Drugi wariant może obsługiwać kilka punktów poboru na raz (np. kilka umywalek), jednak nie mogą one być od siebie zbyt oddalone (w najdalszym może występować znaczny spadek temperatury). Wielopunktowe przepływowe podgrzewacze wody charakteryzują się dużą mocą i szybko podgrzewają wodę. Dużą zaletą ogrzewacza przepływowego jest jego kompaktowość. Może być montowany pod zlewem bądź przy kranie. Urządzenia te są tanie w montażu i eksploatacji. Niewątpliwą wadą jest konieczność czekania kilka chwil na ciepłą wodę po odkręceniu kranu.

  Przepływowy ogrzewacz wody podumywalkowy.

  Fot. Przepływowy ogrzewacz wody podumywalkowy / Źródło: https://swatt.pl/pl/78-przeplywowe-podgrzewacze-wody / Cena: ok. 300 zł. 

  Podgrzewacze zbiornikowe (pojemnościowe)

  Pojemnościowe podgrzewacze wody są wyposażone w tak zwany bojler (zbiornik c.w.u.). Jest on odpowiedzialny zarówno za podgrzewanie, jak i magazynowanie wody. Zazwyczaj współpracuje on z termostatem. Jeśli temperatura wody w zbiorniku spadnie poniżej pewnej wartości, jest ona ponownie podgrzewana.

  Pojemnościowe podgrzewacze wody najlepiej sprawdzą się w przypadku rodzin wieloosobowych i w miejscach o wielu miejscach poboru wody. Niezwykle ważny jest prawidłowy dobór pojemności zbiornika do własnych potrzeb. Kluczowym kryterium jest liczba osób korzystających na co dzień z wody.

  Pojemnościowy podgrzewacz wody podumywalkowy (15 L) marki WEBER.

  Fot. Pojemnościowy podgrzewacz wody podumywalkowy (15 L) / Źródło: https://swatt.pl/pl/124-pojemnosciowe-podgrzewacze-wody / Cena: ok. 250 zł. 

  Podgrzewacze z pompą ciepła

  Podgrzewacze powietrza z pompą ciepła to urządzenia oparte na procesie termodynamicznym wykorzystującym ciepło znajdujące się w powietrzu (lub w innym źródle, w zależności od rodzaju urządzenia). Są to urządzenia energooszczędne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Sprawdź też: pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej – rodzaje i dobór urządzenia.

  Czynnik roboczy w postaci ciekłej przechodzi przez parownik i odbiera ciepło z otoczenia. Po odparowani, sprężarka podnosi ciśnienie czynnika, co skutkuje wzrostem jego temperatury. W skraplaczu to ciepło jest oddawane wodzie użytkowej.

  Wysoka wydajność podgrzewaczy wody z pompą ciepła wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Warto jednak przeanalizować okres zwrotu inwestycji, uwzględniając duże oszczędności w rachunkach za prąd.

  Gdzie znaleźć drewniane meble dobrej jakości?

  Jak odczytać licznik energii elektrycznej 1 fazowy?

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *