Rodzaje złączek pneumatycznych

  Przeznaczona do stosowania w systemach pneumatycznych, zapewniająca możliwość szybkiego łączenia przewodów gumowych z zachowaniem pełnej szczelności instalacji, plastikowa złączka pneumatyczna wtykowa jest podstawowym typem złączki stosowanej w pneumatyce. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów złączek wtykowych, do których produkcji wykorzystuje się różne materiały, od tworzyw sztucznych zaczynając, przez stal nierdzewną, a na mosiądzu niklowanym kończąc.

  Wtykowe złączki pneumatyczne proste

  Podstawowym rodzajem złączki wtykowej powszechnie stosowanej w pneumatyce jest jej wersja prosta. Taki element składa się z części gwintowanej i przyłącza uniwersalnego. Prosta złączka pneumatyczna typu wtykowego pozwala w prosty sposób łączyć ze sobą elastyczne przewody gumowe wykorzystywane do transportu sprężonego powietrza z urządzeniami końcowymi, które są napędzane sprężonym powietrzem. Proste złączki pneumatyczne typu wtykowego dostępne są w dwóch wariantach konstrukcyjnych, z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. Specjalną wersją tego typu wtyków są różnego rodzaju redukcje i proste łączniki traktowane w charakterze szybkozłączek umożliwiających łączenie ze sobą przewodów i urządzeń pneumatycznych.

  Pneumatyczne złączki kątowe i wielootworowe

  W przypadku budowy instalacji pneumatycznej może zachodzić konieczność wykonania połączenia łamanego. W takiej sytuacji stosuje się kątowe złączki pneumatyczne typu kolanko. Gdy instalacja wymaga rozgałęzienia, wówczas sięga się po wtykowe modele złączek wyposażonych w wiele otworów. Doskonałym przykładem takiego elementu łączeniowego jest złączka pneumatyczna typu trójnik lub czwórnik. W sprzedaży dostępne są również złączki rozdzielające oraz wielootworowe rozgałęźniki. Tego typu złączki stosowane są przede wszystkim w rozbudowanych instalacjach pneumatycznych, które bazują na zastosowaniu przewodów gumowych. Specyficznym rodzajem złączek stosowanych w instalacjach pneumatycznych są również tzw. złączki grodziowe. To elementy używa się do łączenia dwóch lub większej liczby przewodów gumowych bez ryzyka rozszczelnienia połączenia.

  Grill gazowy – co warto wiedzieć?

  Ciekawostki o architekturze wnętrz

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *