Jeśli planujesz remont łazienki, koszt, który nierzadko jest bardzo drogi, to niejedyny problem, jaki się z tym wiąże. Sporym utrudnieniem może być również duża ilość kurzu i brudu, jaka powstanie podczas robót, w tym tych związanych ze skuwaniem starych płytek. Jak tego uniknąć i czy w ogóle jest to możliwe? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jak wykonać remont łazienki bez uporczywego pyłu.
Spis treści
Dlaczego potrzebny jest remont łazienki?
Planując remont w domu albo mieszkaniu, wybór często na łazienkę. Jej odnowienie może być spowodowane różnymi czynnikami – najczęściej chodzi o:
- chęć odświeżenia wnętrza, aby było ono zgodne z aktualnym wzornictwem i modą,
- znudzenie dotychczasową aranżacją,
- zniszczenie niektórych elementów w wyniku długotrwałej eksploatacji.
Myśląc o remoncie łazienki, na pewno martwisz się tym, że w trakcie prac powstanie duży bałagan w domu. Można go uniknąć na dwa sposoby – albo rezygnując z odnowienia płytek i pozostawienia ich w tym samym stanie, co poprzednio, czego, głównie ze względów estetycznych, zdecydowanie nie polecamy, albo maskując glazurę czy terakotę. Poniżej opiszemy, jak zastosować ten drugi sposób.
Sprawdź, jak wykonać remont łazienki z elektronarzędziami RYOBI®
Maskowanie płytek w łazience – jak to zrobić i jakich narzędzi użyć?
Szybki remont łazienki bez skuwania płytek jest możliwy – dobra informacja jest taka, że istnieje kilka prostych sposobów, aby go wykonać. Chodzi o nałożenie na kafle:
- specjalnej farby,
- naklejek z folią samoprzylepną lub tapety,
- płyty wykonanej na przykład ze szkła czy tworzywa sztucznego.
Remont łazienki możesz wykonać samodzielnie. Usunięcie farby czy tapety nie stanowi dużego problemu, co pozwala na częstą zmianę aranżacji łazienki.
Pamiętaj, że zanim przeprowadzona zostanie renowacja łazienki bez remontu, oceń, co tak naprawdę najbardziej Cię denerwuje – czy chodzi wyłącznie o kolory, czy może o kształt płytek? Dopiero wówczas zdecyduj się na określone rozwiązanie. W przypadku podłogi nie masz zbyt wielu opcji do wyboru, ponieważ najlepiej, gdy znajdują się na niej płytki. W tym wypadku pozostaje w zasadzie tylko nałożenie emalii, choć efekt może być nietrwały. Lepiej więc skupić uwagę na okładzinach ściennych.
Aplikacja farby
Wykończenie łazienki bez skuwania płytek jest możliwe wówczas, gdy zastosujesz specjalną farbę do malowania okładzin. Trzeba mieć jednak świadomość, że jej aplikacja jest czasochłonna. W tracie robót trzeba:
- odtłuścić, a także oczyścić podłoże,
- zmatowić je papierem ściernym o niewielkiej gradacji, do czego mogą przydać się narzędzia umożliwiające szlifowanie i polerowanie, w tym szlifierka kątowa,
- zastosować podkład w celu zwiększenia odporności na wilgoć,
- nakładać farbę na płytki razem z fugami – należy to robić szybko, gdyż emalie do płytek szybko tracą swoje właściwości (już nawet po 2 godzinach od otwarcia puszki).
Zaletą omawianego rozwiązania jest to, że na płytkach możesz namalować różnorodne wzory – takie dekory pozwolą na uzyskanie wyjątkowego efektu wizualnego. Pamiętaj, aby użyć odpowiednich narzędzi. Na przykład do wymieszania farby przyda się jedna z poręcznych i wydajnych wiertarko-wkrętarek RYOBI® Działa ona w oparciu o system ONE+™, w którym jeden akumulator pasuje do wielu urządzeń.
Naklejki i tapety na płytki
Folie samoprzylepne oraz tapety nie są tak kosztowne, jak farba do płytek ceramicznych, a efekt, jaki można dzięki nim osiągnąć, pozwoli trafić w różne gusta. W przypadku folii trzeba pamiętać o tym, że:
- naklejki nakłada się na każdą płytkę z osobna, co może być czasochłonne – w tym wypadku potrzebna jest duża precyzja,
- folia nie może być stosowana w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą,
- najlepiej sprawdzą się naklejki błyszczące (matowe szybko się rysują), które warto dodatkowo zabezpieczyć laminatem.
Jeśli chodzi o tapety, realizując remont łazienki, należy zadbać o dobór odpowiedniego kleju – musi on mieć właściwości antygrzybiczne. Aplikacja tapet polega na:
- przycinaniu pasów, aby poszczególne wzory nachodziły na siebie,
- smarowaniu klejem spodniej strony materiału i składaniu go metodą „mokre do mokrego” – po wykonaniu tych czynności należy odczekać 10 minut,
- rozwinięciu brytów i przyłożeniu ich do ściany, a następnie wygładzeniu za pomocą wałka,
- docięciu nadmiaru materiału.
Aby stworzyć wyjątkową aranżację, możesz zamówić spersonalizowane naklejki czy tapety, z dowolnymi wzorami i grafikami. W trakcie aplikacji przydadzą Ci się narzędzia ręczne RYOBI®, takie jak łamany nóż, zwijana miarka oraz nożyce.
Przysłonięcie kafli za pomocą płyt
Idealny sposób na remont łazienki bez kucia to nałożenie płyt. Mogą one być wykonane ze:
- szkła naturalnego lub syntetycznego – dobrze sprawdzi się matowe lub barwione,
- PCV – dodatkowym elementem może być atrakcyjna grafika wielkoformatowa,
- korka,
- gipsu i tektury (płyty g-k).
Montaż wymaga zastosowania trwałych preparatów gruntujących i klejących – spoiwem są kleje lub silikony. Jeśli jednak glazura jest w złym stanie, należy zbudować stelaż. Podczas robót trzeba zadbać o:
- dokładne spasowanie płyt,
- sprawdzenie pionów,
- zniwelowanie krzywizn.
Prace usprawnią kompaktowe, poręczne narzędzia. Wybór powinien paść na wyrzynarki, dzięki którym szybko przetniesz płyty gipsowo-kartonowe, a także pistolety do mas RYOBI® z 6-stopniową regulacją prędkości, która zapewnia kontrolę nad szybkością przepływu kleju czy silikonu.
Napisz komentarz