Planujesz własnoręcznie położyć płytki w kuchni lub łazience i zastanawiasz się, jak zrobić to w sposób prawidłowy? Nie zapominaj, że poprawne spoinowanie płytek jest równie istotne, co ich montaż. Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak fugować, aby osiągnąć estetyczny i solidny efekt na wiele nadchodzących lat.
Spis treści
1. Jak fugować, aby osiągnąć odpowiedni efekt kolorystyczny?
Dobór koloru fugi jest zależny od zamierzonego efektu – jednolitego bądź odważnego, opartego na kontraście. W wariancie stonowanym warto poszukać fugi w odcieniu możliwie najbardziej zbliżonym do płytek. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dużych płytek oraz takich, które imitują wygląd kamienia czy drewna. Dobrze dopasowana spoina uwypukla fakturę płytek i nadaje jej atrakcyjniejszy wygląd, dodatkowo powiększając optycznie dane pomieszczenie.
Decydując się na oryginalny układ bądź kształt płytek, warto rozważyć spoiny w kolorze kontrastującym do ich odcienia. Zabieg ten podkreśli oryginalny charakter wnętrza i przykuje uwagę obserwatora. Warto pamiętać jednak, że dobór zbyt jasnego odcienia fugi może w przyszłości sprawić nam wiele problemów z utrzymaniem jej w czystości.
2. Jaka fuga do płytek sprawdzi się najlepiej?
Przy doborze fugi należy kierować się zarówno kolorem, jak i parametrami technicznymi produktu. Jeśli pokryte płytkami podłoża będą narażone na ujemne temperatury, należy postawić na spoiny mrozoodporne. Z powodzeniem stosować można elastyczne i uniwersalne fugi cementowe, np. Baumit PremiumFuge (https://baumit.pl/produkty/produkty-do-plytek/fugi/baumit-premiumfuge).
Zaprawa ta została wzbogacona dodatkami hydrofobowymi, które znacząco ograniczają szkodliwy wpływ wilgoci i pomagają fudze na dłużej zachować oryginalny wygląd i ochronne właściwości. Dzięki swojej elastyczności, Baumit PremiumFuge z powodzeniem można stosować również przy ogrzewaniu podłogowym i pozostałych nawierzchniach, które są narażone na większe obciążenia.
3. Jak fugować płytki, aby osiągnąć odpowiedni rezultat?
Zaprawę można nakładać min. po 24 godzinach od montażu płytek. Podłoże powinno być oczyszczone z resztek zaprawy i brudu – jeśli zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, należy je również wcześniej odpowiednio wygrzać. Pozwoli to usunąć nadmiar wilgoci i uniknąć naprężeń grożących odspojeniem lub pękaniem położonej okładziny.
Warto pamiętać, że montaż urządzeń sanitarnych oraz zabezpieczenie narożników i łączeń ściany z posadzką, może wymagać produktów o większej elastyczności niż fuga. Z pomocą przychodzi wówczas wypełniacz silikonowy Baumit Silikon (https://baumit.pl/produkty/produkty-do-plytek/silikony/baumit-silikon), który szczelnie łączy elementy wykonane z różnych materiałów. Produkt ten jest również odporny na drgania, wahania temperatur i grzyby-pleśnie, a dodatkowo dostępny jest w rozbudowanej palecie kolorów.
4. Jaka szerokość fugi będzie właściwa?
Zaplanowanie odpowiednich szerokości spoin ma kluczowy wpływ na bezproblemowe użytkowanie i trwałość okładziny ceramicznej. Zbyt małe odstępy sprzyjają uszkodzeniom i odpryskom – przyjmuje się, że szerokość spoiny rośnie wraz z długością płytki.
Długość płytki [w mm] | Szerokość spoiny [w mm]* |
do 100 | ok. 2 |
100 – 200 | ok. 3 |
200 – 600 | ok. 4 |
Powyżej 600 | ok. 5 – 20 |
* zalecana szerokość spoin (wg Instrukcji ITB nr 397/2014)
5. Zmywanie płytek po fugowaniu – ostatni krok ku wymarzonemu efektowi
Zmywanie fugi z płytek należy rozpocząć dopiero po jej całkowitym wyschnięciu. W przeciwnym razie należy liczyć się z ryzykiem jej wypłukania, co doprowadzi do zniszczenia położonej zaprawy.
Mając świadomość, jaka fuga sprawdzi się najlepiej oraz jak fugować płytki, wystarczy jedynie przestrzegać uniwersalnych zasad i dobrych praktyk. Powstały wówczas rezultat z pewnością spełni wszystkie nasze oczekiwania, zapewniając oczekiwaną trwałość i nienaganny wygląd przez kolejne lata.
Napisz komentarz